Mesto Banská Bystrica v nedeľu vystaví objednávku dopravcovi SAD Zvolen v hodnote 70-tisíc eur, čím zabezpečí fungovanie prímestskej dopravy v celom okrese na týždeň bez obmedzení.

Regionálne združenie miest a obcí (ZMOS) rieši kritickú situáciu v doprave. V nedeľu popoludní sa na mimoriadnom stretnutí v Banskej Bystrici rozhodli prebrať iniciatívu a podobne ako ostatné okresy zastúpiť župu, ktorá sa nedohodla s dopravcom.

„Výsledkom stretnutia je prijatie uznesenia, v ktorom  mesto Banská Bystrica za celý regionálny ZMOS vystaví dopravcovi objednávku vo výške 70 000 eur, ktorá by mala časovo zarámcovať služby v plnom rozsahu,“ povedal po stretnutí Ján Nosko, primátor Banskej Bystrice. Podľa jeho slov sa s dopravcom SAD Zvolen stretli v sobotu. Rokovali o fungovaní dopravy v regióne bez obmedzenia.

Peniaze vystačia na týždeň

Denne sa v okrese najazdí približne 11 000 kilometrov, suma 70 000 eur vystačí na zabezpečenie dopravy približne na 5 až 7 dní.

„To je čas, za ktorý bude musieť župa nájsť riešenie tak, aby obyvatelia okresu aj mesta Banská Bystrica dostali služby, na ktoré sú zvyknutí,“ dodal Nosko. Dopravca SAD Zvolen naďalej odmieta dohodu so župou, kraj preto včera vyzval mestá a obce, aby sa pokúsili o individuálnu dohodu s dopravcom s tým, že náklady uhradí kraj.

„Som rád, že mestá veľmi aktívne pristúpili k riešeniu tejto krízovej situácie,“ povedal po stretnutí Ondrej Lunter, podpredseda BBSK. Mestá rokovali s dopravcom od rána a dohodli sa už v Žarnovici, Banskej Štiavnici, v Žiari nad Hronom a v Brezne. Popoludní sa s dopravcom dohodla aj Banská Bystrica a naplánované sú rokovania v okresoch Detva, Krupina a Zvolen.

„Chcem poďakovať pánovi primátorovi, že zastrešil naše obce, ktoré sú malé a nedokázali by túto kompetenciu spracovať. Naši obyvatelia môžu byť spokojní, že od zajtra sa v plnom rozsahu obnoví autobusová doprava. Tlak obyvateľov bol veľký, spôsobilo to veľa ťažkostí,“ doplnil po mimoriadnom stretnutí  Marián Spišiak, predseda Združenia miest a obcí banskobystrického regiónu.