Po víkende bez prímestských autobusových liniek by mali od pondelka premávať autobusy štandardne tak, ako boli obyvatelia zvyknutí. Autobusy budú premávať na základe dohody medzi krajom, Združením miest a obcí a následne Slovenskou autobusovou dopravou Zvolen.

Všetky takto vzniknuté náklady preplatí samosprávam Banskobystrický samosprávny kraj.

Už dopoludnia boli uzatvorené dohody v okresoch Žiar nad Hronom, Žarnovica, Banská Štiavnica a Brezno. Popoludní sa pridali aj okresy Zvolen, Krupina a Detva. V priebehu dňa ešte s dopravcom rokovali regióny Banská Bystrica a Veľký Krtíš, ktoré dohody zatiaľ uzatvorené nemajú. Kraj o tom informoval v nedeľu predpoludním. Mesto Zvolen pôvodne informovalo, že na prímestských linkách vo svojom regióne uzavrie dohodu s iným dopravcom, než SAD Zvolen. Napokon však i tam v spolupráci s ďalšími okresmi a obcami došlo ku dohode s SAD Zvolen.

„Vo finančnej rovine ide o rovnakú dohodu, ako sme ponúkali Slovenskej autobusovej doprave Zvolen v piatok. S nami sa dohodnúť nechceli, sme preto radi, že sú ochotní dohodnúť sa so samosprávami. Obrovské ďakujem patrí všetkým starostom a primátorom, ktorí s nami koordinujú postup a situácia im nie je ľahostajná,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

BBSK zároveň avizovalo, že dopravcovi SAD Zvolen zaslalo aj návrh „dohody o nastavení korektných vzťahov“.