Areál mestského plážového kúpaliska Aqualand v Banskej Bystrici, ktoré prevádzkuje už roky súkromná spoločnosť AQUALAND Slovakia s.r.o., sa aj v tejto letnej sezóne stal terčom negatívnych hodnotení množstva Banskobystričanov. Kritizujú jeho zanedbaný stav a znovu sa otvára téma nevýhodnosti zmluvy o prenájme. Petíciu za jej vypovedanie už podpísali tisícky ľudí.
Prenájom plážového kúpaliska súkromnej spoločnosti Aqualand Banská Bystrica schválilo mestské zastupiteľstvo ešte v máji 2007. Dĺžka prenájmu sa dohodla na dobu 30 rokov s opciou na 10 rokov a cena prenájmu 1000 slovenských korún ročne (cca 33,19 eur). Investor sa vtedy zaviazal preinvestovať v areáli minimálne 100 miliónov korún. Aj keď investície v tejto sume investor včas mestu preukázal, panovali o nej pochybnosti a nespokojnosť návštevníkov kúpaliska, aktivistov, ale aj mestských poslancov sú témou už celé roky.
Prvá petícia nespokojných obyvateľov bola mestu doručená už v roku 2011. Samospráva sa mala tiež zaoberať tým, či nedošlo k porušeniu podmienok zmluvy. Nasledovali pravidelné kontrolné dni za účasti primátora Gogolu a neskôr aj primátora Noska i mestských poslancov.
Nevypovedateľná zmluva?
Dlhodobú zmluvu dnes kritizujú komunálni politici naprieč politickým spektrom. V porovnaní s inými areálmi na Slovensku, ktoré za ostatné obdobie prechádzali väčšími rekonštrukciami, banskobystrické kúpalisko síce zaostáva, ale v sezóne si naň i tak nachádzajú denne cestu stovky ľudí. Prevádzkovateľ aktuálne uviedol, že v závere júla bola priemerná denná návštevnosť na úrovni okolo 1200 ľudí.
Aj počas tohto leta sa však objavili kritické hlasy voči nedostatočnej údržbe a čistote, kvalite prevedenia hracích prvkov či zanedbaniu investícií do infraštruktúry. Tieto vyústili aj to aktuálnej petície.
„Žiadame primátora a vedenie mesta Banská Bystrica, aby bezodkladne vypovedal existujúcu zmluvu s nájomcom plážového kúpaliska. Nie je akceptovateľné, aby zúfalý stav plážového kúpaliska trval toľko rokov, bez akéhokoľvek zlepšenia, v zásade od začiatku trvania nájmu,“ uvádza petičný výbor v texte petície.
Primátor Ján Nosko (nez.) ešte pred poslednými voľbami v roku 2022 deklaroval záujem na riešení situácie. „Stotožňujeme sa s tým, že bolo interpretované, že zmluva je nevypovedateľná. Celú túto zmluvu sme dali posúdiť Právnickej fakulte Univerzity Komenského. Máme tam aj nejaké nové zistenia, ktoré súvisia s uzneseniami metského zastupiteľstva. Počkáme si na výsledok a budeme následne pokračovať ďalej. Ja som s tým stavom vôbec nie spokojný a urobíme všetko preto, aby sme plážové kúpalisko dostali do majetku mesta,“ uviedol v októbri 2022 primátor.
Opoziční mestskí poslanci však nedávno primátorovi vytkli, že spomínaná právna analýza im nie je dostupná. „Nie všetko sa dá zo strategických dôvodov verejne prezentovať a opoziční poslanci to veľmi dobre vedia,“ reagoval primátor Nosko ešte koncom júla na sociálnej sieti. Ako doplnil, mesto aktuálne obstaráva znalecký posudok, ktorý zhodnotí investície súčasného nájomcu do plážového kúpaliska.
„Napriek neustálej kritike musíme konštatovať, že prevádzkovateľ nedostatky neodstraňuje, hoci sme od neho počuli za uplynulé roky už mnoho prísľubov. Opätovne sme oslovili Regionálny úrad verejného zdravotníctva so žiadosťou o vykonanie kontroly vzoriek vody z bazénov, ako aj stavu sociálnych zariadení. Zároveň sme sa obrátili na banskobystrický Inšpektorát práce, ktorý sme požiadali o kontrolu prevádzky herných prvkov, nafukovacích vodných atrakcií a pod., pretože z pohľadu bezpečnosti môžu predstavovať riziko poškodenia zdravia návštevníkov kúpaliska. Kontroly sú na kúpalisku vykonávané opakovane a podľa príslušných inštitúcií, podmienky pre jeho prevádzkovanie si nájomca plní na hranici nutného minima, čo nám nevytvára priestor konať ráznejšie,“ doplnil koncom júla primátor Nosko s tým, že mesto hľadá možnosti, ako zmluvu s prevádzkovateľom ukončiť.
Prevádzkovateľ: Účelovo šíria poplašnú správu o kritickom stave plážového kúpaliska
Po aktuálnej vlne kritických hlasov a organizovanej petícii zareagoval vyhlásením pre médiá aj Juraj Sninský, konateľ spoločnosti prevádzkujúcej kúpalisko. Podľa neho niektoré publikované výstupy na sociálnych sieťach či médiách „vyústili až do účelového spochybňovania dobrého mena spoločnosti AQUALAND Slovakia s.r.o., poskytujúc nepravdivé informácie verejnosti, ktoré nezodpovedajú skutočnosti,“ uviedol vo vyhlásení.
„Rozhodnutia a Protokoly z kontrol RÚVZ Banská Bystrica zo dňa 26.7.2024 a 1.8.2024 dokazujú skutočnosť, že bazény, ako aj celý areál Plážového kúpaliska (cca 10 ha) je hygienicky nezávadný a bezpečný. Aj kontrolné laboratórne výsledky akreditovaného laboratória STVPS Banská Bystrica zo dňa 2.8.2024 dokazujú vyhovujúci stav v umelom kúpalisku,“ uvádza spoločnosť v stanovisku.
Prevádzkovateľ pritom na podnety návštevníkov počas tohto leta zareagoval odstránením niektorých kritizovaných prvkov. „Kritizované nafukovacie atrakcie boli odstránené a bazén pre najmenšie deti bol dôsledne skontrolovaný, aby neboli pochybnosti o ich nezávadnosti,“ napísal médiám Sninský. „Neevidujeme žiadne oficiálne pripomienky kontrolných inštitúcií a ani sťažnosti od návštevníkov,“ doplnil. Na kúpalisku sú podľa neho aktuálne v prevádzke všetky bazény a atrakcie.
„Kritické články a komentáre, ktoré sa odohrávajú výlučne na sociálnych sieťach a v niektorých médiách, vnímame ako koordinovanú aktivitu určitej skupiny ľudí, ktorá účelovo šíri poplašnú správu o kritickom stave plážového kúpaliska. Títo ľudia tak útočia na našu spoločnosť i súčasné vedenie mesta, aby sa spochybnila dlhodobá nájomná zmluva s Mestom Banská Bystrica, ktorá je stále platná a účinná. Proti takémuto účelovému, nezodpovednému a ľahkovážnemu šíreniu poplašnej správy ľuďmi, ktorí sa skrývajú v online priestore, využijeme všetky právne prostriedky ochrany,“ doplnil Sninský vo vyhlásení.