V súvislosti s pripravovanou organizáciou Letného európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v roku 2021 sa v meste znovu začalo hovoriť o masívnych investíciách do športovej infraštruktúry. Viaceré však boli ohlásené už pred niekoľkými rokmi a stále na oko stoja.

Reč je napríklad o pokračovaní prestavby zimného štadióna jeho západnou časťou či avizovanom vybudovaní nového futbalového areálu v Radvani.

Západná tribúna zimného štadióna až pred EYOF

S postupnou rekonštrukciou banskobystrického zimného štadióna, ktorý je zastrešený od roku 1966, sa začalo presne pred desiatimi rokmi. Postupne bol odstránený havarijný stav drevených nosníkov strechy a vybudovaná južná tribúna. V roku 2014 potom prišlo nové technologické zázemie a hlavná plocha spolu s vybudovaním severnej tribúny. A aj keď sa v meste hneď následne začalo hovoriť aj o rekonštrukcii západnej – vstupnej strany štadióna, dodnes nie sú ešte hotové ani kompletné vnútorné priestory novej severnej tribúny.

„Aktuálne sa v zmysle vládnej dotácie dokončuje zázemie pod severnou tribúnou, kde pribudne šesť plne vybavených šatní určených hokejovej mládeži. Do začiatku sezóny budú ešte zrealizované nevyhnutné konštrukčno-stavebné práce pre zvýšenie bezpečnosti drevenej nosnej konštrukcie hlavnej haly A, takisto zahrnuté do aktivít v zmysle poskytnutej vládnej dotácie,“ uvádza sa v aktuálnom stanovisku mestskej akciovej spoločnosti MBB, ktorá má štadión vo vlastníctve.

Či už sa mestu podarí do leta roku 2021, kedy sa bude Letný olympijský festival mládeže v meste konať,  vybudovať avizovanú novú multifunkčnú športovú halu alebo nie, pre potreby festivalu sa počíta aj s využitím zimného štadióna. Ten bol zo strany vedenia mesta i viacerých poslancov v minulosti, pri schvaľovaní financií na rekonštrukciu, označovaný za potenciálnu novú multifunkčnú športovú halu pri zachovaní funkcie zimného štadióna.

Práve k roku 2021 majú smerovať ďalšie práce na zimnom štadióne. „S realizáciou prestavby západnej tribúny, vrátane hlavného vstupu a prislúchajúceho zázemia, sa počíta najskôr počas medzisezónneho obdobia v roku 2020. Celý proces je momentálne v štádiu odsúhlasovania architektonickej štúdie, po ktorej bude nasledovať vypracovanie projektovej dokumentácie, stavebné konanie, a následne verejné obstarávanie.“

Projekt sa pritom oproti pôvodným plánom kvôli organizácii EYOF nemusí meniť. „Na projekte prestavby západnej tribúny nie je potrebné pre EYOF nič špeciálne meniť, keďže už v pôvodnom zadaní sa prioritne riešilo zvýšenie kapacity západnej tribúny o plnohodnotné miesta s kvalitným výhľadom na hraciu plochu a maximálne účelné, funkčné a komfortné využitie všetkých priestorov v zázemí,“ uvádza sa tiež v stanovisku MBB pre BBonline.sk.

Divácka kapacita štadióna sa podľa pôvodných informácií mala po komplexnom dokončení rekonštrukcie štadióna vyšplhať cez 4-tisíc miest na sedenie. Dnes nedosahuje ani tritisíc diváckych miest. Leto 2021 je podľa MBB dátumom, do ktorého by mala byť rekonštrukcia zimného štadióna určite hotová.

V Radvani sa začne stavať na konci roka

Po stavebnom ruchu zatiaľ niet stopy ani v Radvani. Tam mesto naplánovalo masívnu prestavbu futbalového areálu. Na mieste má vzniknúť nová osvetlená hracia plocha, kryté tribúny pre asi tisícku divákov a zázemie určené prioritne pre mládežnícky futbal.

Na projekt mládežníckeho futbalového centra v Radvani vyčlenili mestskí poslanci prvé financie už v roku 2017. Vlani k nim pri prerozdeľovaní prebytku pridali ďalšie prostriedky a vyčlenenú sumu z mestskej pokladnice navýšili na jeden milión eur. Projekt tiež v minulom roku podporila vláda, a to sumou ďalších 730-tisíc eur.

Napriek tomu, že sa stavba plánuje už dva roky a najmä Mestský futbalový klub Dukla na ňu úpenlivo čaká kvôli rekonštrukcii Štiavničiek, stavebné stroje sa do futbalového areálu v Radvani zatiaľ nezahryzli.

„V minulom roku bola spracovaná projektová dokumentácia pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Tento rok mesto požiadalo stavebný úrad o vydanie územného rozhodnutia, a teda prebieha proces územného konania k umiestneniu stavby. Proces je zdĺhavý, ale pracujeme v zmysle platnej legislatívy. Na základe vydaného územného rozhodnutia o umiestení stavby, môže mesto požiadať o vydanie stavebného povolenia,“ vysvetľuje pre BBonline.sk hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová.

Aj keď samotné Vojenské športové centrum Dukla avizovalo, že druholigoví futbalisti budú môcť pôsobiť na Štiavničkách aj po začiatku rekonštrukcie, pokým to práce dovolia, následne sa má rekonštruovať tak hracia plocha, ako aj hlavná tribúna. Vtedy si budú musieť futbalisti, ktorí sa dokázali po návrate etablovať v druhej najvyššej súťaži, hľadať nový domov.

Podmienky druhej ligy však okrem Štiavničiek v súčasnosti nespĺňa žiadny iný štadión v meste. Parametre nového areálu v Radvani by postačovali. Ak však tento nebude do času pokročilej rekonštrukcie Štiavničiek hotový, MFK bude musieť hľadať svoj domov vo Zvolene či Žiari nad Hronom, kde už zrekonštruovanými menšími štadiónmi disponujú. V Žiari sa dokonca pripravujú na štart vo Fortuna lige.

Tento scenár je pritom reálny, keďže samospráva ešte nezačala ani s výberom dodávateľa stavby. „Mesto plánuje začať stavebné práce koncom tohto roka. Ukončené by mohli byť koncom roka 2020,“ doplnila Mojžišová.

Nové Štiavničky: Rekonštrukcia za milióny, ale na pohľad sa veľa nezmení

Hamšíkove plány v Rudlovej

Aj keď mesto pôvodne avizovalo záujem poskytnúť plánovaný areál štadióna v Radvani všetkým klubom v meste, známa futbalová akadémia Jupie si už pripravuje vlastné riešenie.

Nové tréningové centrum plánuje aktuálne vybudovať aj Jupie Futbalová škola Mareka Hamšíka. Futbalová akadémia s komplexným zázemím a viacerými ihriskami, z ktorých jedno má byť kryté, vznikne v Rudlovej v areáli a okolí tamojšieho súčasného ihriska na ulici Marka Čulena.

„Mal som to v pláne už dlhšie. Chcem, aby deti vyrastali v čo najlepších možných podmienkach. Pre mňa je to česť a potešenie niečo takéto vybudovať,“ cituje hráča čínskeho Dalian Yifang a aktuálne už rekordéra v počte strelených reprezentačných gólov Mareka Hamšíka stránka klubu.