Banskobystrickí mestskí poslanci na svojom mimoriadnom zasadnutí vo štvrtok vyčlenili milióny eur na rekonštrukcie a budovanie športovej infraštruktúry v meste.

Zasadnutie, ktorého sa zúčastnil aj prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel, prinieslo očakávanú podporu organizácie Európskeho letného olympijského festivalu mládeže (EYOF) v roku 2021. Na podpore podujatia sa zhodli poslanci naprieč politickým spektrom, aj keď viacerí vzniesli pripomienky a poukázali na riziká jeho organizácie.

Zmena má čakať banskobystrickú plaváreň, kde má dôjsť napríklad k rozšíreniu tribún.

„Ako vedenie mesta sme si uvedomujeme, že je veľa vecí potrebné vyriešiť, aby sme vytvorili dôstojné podmienky pre priebeh tohto podujatia. Nemáme záujem realizovať nič megalomanské. Chceme, aby mladí športovci z päťdesiatich krajín nás vnímali ako mesto, ktoré vie takéto podujatie zorganizovať a odniesli si z nášho mesta čo najviac pozitívnych emócií,“ priblížil primátor Ján Nosko.

„Ministerstvo obrany deklaruje, že Národný atletický štadión bude do konca roka 2020 zrekonštruovaný. Ďalšou podmienkou je dobudovanie športovej infraštruktúry v meste. Bavíme sa o plavárni, zimnom štadióne a vybudovaní multifunkčnej športovej haly, ktorá by mala slúžiť nielen pre toto podujatie, ale aj do budúcnosti. Našou ambíciou bude žiadať od vlády sumu 10 miliónov eur do športovej infraštruktúry tak, aby tieto športoviská zostali majetkom mesta a slúžili všetkým obyvateľom Banskej Bystrice,“ doplnil Nosko.

Nové Štiavničky: Rekonštrukcia za milióny, ale na pohľad sa veľa nezmení

„Po skončení podujatia zostane v meste a regióne množstvo športovísk, ale aj ľudí, ktorí sa do toho zapojili. Ľudí, ktorí aj potom budú stále pracovať v rámci športu. Povzbudí to mládež v regióne. Dopady, o ktorých budeme mať potom možnosť hovoriť sú ďaleko väčšie, ako tie materiálne, ktoré sú samozrejme nevyhnutné,“ povedal poslancom prezident SOŠV Anton Siekel.

V časovej tiesni a s nezodpovedanými otázkami

Samotné vedenie mesta priznáva, že čas ide proti mestu. Letný EYOF by sa mal organizovať už o dva roky, v júli 2021. Práve nedostatok času a s tým súvisiaci nedostatok informácií kritizovali aj poslanci mestského zastupiteľstva. Tí síce naprieč politickým spektrom vyjadrili podporu organizácii podujatia, avšak viacerí kritizovali nedostatok informácií a poukazovali  na chýbajúce ekonomické analýzy.

Pavol Katreniak (Banskobystrická alternatíva) navrhol, aby vedenie mesta pripravilo SWOT analýzu organizácie festivalu. Martin Klus z klubu Banskobystrická pravica zas navrhol zaviazať primátora predložiť aspoň dve porovnávacie alternatíve štúdie realizácie multifunkčnej haly, ktorá by mala byť najväčšou investíciou v meste v súvislosti s EYOF.

„Sú veci, ktoré sme aj my skonštatovali, že sú problémové, ale myslíme si, že sa v priebehu dvoch rokov tieto veci vykryštalizujú,“ uviedol zas Milan Smädo z Klubu nezávislých.

„To, čo zažívame všetci, je stres. Dva roky sú strašne krátka doba. Košice však boli pred štyrmi mesiacmi v tej istej situácii, v akej sme my. Nemali schválené nič. Mali síce pripravený program podujatia, ale nemali mandát rokovať s kýmkoľvek. Na SWOT analýzu je veľmi krátky čas a dôvodovú správu v rozsahu, v akom by ste požadovali, sa jednoducho nedá pripraviť. To rozhodnutie buď v tejto chvíli vieme urobiť alebo nie. Najslabšou stránkou v tejto chvíli je ten stresujúci čas,“ reagoval primátor Ján Nosko na podnety poslancov Banskobystrickej alternatívy či klubu Banskobystrická pravica.

Väčšina poslancov však rozhodla, že vedenie mesta musí zastupiteľstvu predložiť komplexnú SWOT analýzu projektu, ako aj alternatívne varianty realizácie multifunkčnej haly. Primátor avizoval, že na nasledujúcich zasadnutiach zastupiteľstva bude vedenie mesta priebežne informovať poslancov o vývoji projektu organizácie EYOF.

Bystrica bude od vlády požadovať desiatky miliónov eur

XVI. Európsky letný olympijský festival mládeže EYOF v roku 2021 mali pôvodne organizovať v Košiciach, kde sa na podujatie dlhodobo pripravovali. Košice mali na organizáciu festivalu a prípravu športovísk prisľúbenú vládnu dotáciu 12-miliónov eur na organizáciu podujatia. Po zvážení svojich možností však žiadali ďalšie prostriedky, ktoré vláda odmietla poskytnúť.

Ako priblížil viceprimátor Jakub Gajdošík, Banská Bystrica pôjde do rokovaní s vládou s nemalými ambíciami. Na organizáciu podujatia bude mesto požadovať avizovaných 12-miliónov eur a ďalších 10 miliónov eur chce samospráva získať na podporu výstavby športovej infraštruktúry.

Samotné mesto sa rozhodnutím poslancov bude na budovaní športovej infraštruktúry v meste v najbližších dvoch rokoch podieľať sumou spolu 4-milióny eur z vlastného rozpočtu.

Košice ho odmietli, Banská Bystrica má v roku 2021 organizovať Európsky olympijský festival mládeže

Návrh novej haly pri Strednej športovej škole

Už dlhšie avizovaný projekt výstavby tréningovej basketbalovej haly pri Strednej športovej škole (bývalé OŠG), sa nateraz realizovať nebude. Predseda BBSK Ján Lunter v liste vedeniu mesta v súvislosti s možnou spoluprácou pri organizácii EYOF aj preto navrhol, že kraj môže poskytnúť práve pozemky pri športovej škole pre realizáciu plánovanej multifunkčnej športovej haly.

Už v závere apríla mestskí poslanci vyčlenili sumu takmer 1-milión eur s cieľom nákupu pozemku pre plánovanú halu v priestore súčasného parkoviska na Mičinskej.

Poslancov možnosť haly pri športovej škole zaujala, avšak viceprimátor Jakub Gajdošík uviedol, že nejde o optimálne riešenie: „V prípade, že hovoríme o multifunkčnej hale, ktorá by mala mať kapacitu cez 3-tisíc divákov, tá si vyžaduje úplne inú rozlohu a úplne iné miesto. Nie je možné multišportovú halu, o ktorej tu hovoríme, a ktorú požadujú obyvatelia, umiestniť na toto miesto.“

Viceprimátor odhadol, že náklady na vybudovanie haly s kapacitou približne 3-tisíc divákov by si vyžiadali približne 10-miliónov eur.