Duklistky boli pred sobotňajším stretnutím 5. kola skupiny o titul najvyššej slovenskej ženskej súťaže so Spartakom Trnava asi v najnáročnejšej situácii za celú sezónu. Zo základnej zostavy im oproti zápasu so Slovanom vypadla brankárka Tišliarová a kľúčové hráčky Havranová, Veselková, Tesáková a Herbríková, teda celá obrana.

Do Jaslovských Bohuníc tak cestovalo iba jedenásť hráčok, pričom brankárska jednotka Dominika Kopernická musela od začiatku nastúpiť na pravej strane zálohy. Do brány sa postavila Pavlína Hrušková, pre ktorú to bola veľmi náročná situácia, keďže svoj súťažný zápas odohrala naposledy ešte v novembri 2019 a musela čeliť mimoriadne silnej ofenzíve Spartaku.

V úvode zápasu predviedli peknú akciu Duklistky, keď Lenka Mazúchová unikla po ľavom krídle a poslala pekný center na hlavu Nikoly Gajdošovej, ktorá však hlavičkovala tesne mimo brány. Skóre otvorili následne Trnavčanky, keď sa za chrbát Hruškovej dostala strela z kopačky Klaudie Tyčiakovej – 1:0. Následne zahrala Mazúchová priamy kop, ktorý si brankárka domácich Janka Červíková postrážila.

V 9. minúte Trnavčanky zvyšovali na 2:0, keď centrovanú loptu vo výskoku hlavou zakončovala nikým nekrytá Barbora Bederková. Tretí gól padol po tom, ako sa lopta od bystrických hráčok odrazila k Michaele Martiškovej, ktorá z vyloženej šance zakončovala nie veľmi vydarene, ale lopta aj tak prepadla za Hruškovú – 3:0. Takmer okamžite pridali hráčky Spartaku štvrtý gól, keď Veronika Sluková išla sama na brankárku Dukly, ktorú obišla a poslala loptu do prázdnej brány – 4:0.

Na 5:0 zvyšovala svojím druhým gólom v zápase Bederková, ktorá dostala peknú prihrávku do šestnástky a zakončovala presne k tyči. Duklistky mohli aspoň nachvíľu zdvihnúť hlavy po akcii z 23. minúty. Mazúchová si v strede ihriska vymenila loptu s kapitánkou Natáliou Veselovou a následne pokračovala do úniku po krídle, kde bola faulovaná, ale výhodu využila, prešprintovala ďalšiu obrankyňu Trnavy a výbornou strelou z uhla znížila na 5:1.

Po približne štvrťhodine hry, kedy sa hostkám darilo kompaktne brániť, prišla nešťastná situácia, keď si Barbara Mileiová v 35. minúte zrazila center do vlastnej brány – 6:1. Spomedzi hráčok Dukly hrozila najmä Mazúchová, ktorá v 42. minúte potiahla loptu po ľavej strane a našla pred pokutovým územím Tamaru Gembickú, ktorá tiesnená tesne minula ľavý horný roh brány domácich. Bodku za prvým polčas dala presnou strelou z diaľky Martišková – 7:1.

Aj druhé dejstvo patrilo Trnavčankám. Tie v 50. minúte zahrali signál z rohového kopu, na konci ktorého zvýšila na 8:1 peknou strelou Patrícia Mudráková. Po situácii z 52. minúty dohrávali obe družstvá o desiatich, keďže Erika Randová poslala Gembickú hrubým faulom rovno do nemocnice, za čo videla kapitánka Trnavy červenú kartu. Mazúchová z dobrej pozície z následného priameho kopu iba prestrelila.

V 57. minúte zužitkovala peknú prihrávku Sluková, keď napálila loptu z prvej do brány a pridala svoj druhý gól v zápase – 9:1. V strede poľa už bolo citeľne viac priestoru, a tak sa darilo lepšie kombinovať aj Duklistkám, ktoré sa snažili vysúvať do priestoru Mazúchovú. Z viacerých dobrých akcií, štandardiek a brejkov však nedokázali pridať ďalší gól. Záver zápasu zas lepšie vyšiel Trnavčankám, keď strelili ďalšie tri góly. Martišková skompletizovala hetrik a krátko na to pridala aj svoj štvrtý presný zásah.

Dominika Kopernická, brankárka MFK Dukla ženy, v zápase s Trnavou hráčka v poli: „Do Jaslovských Bohuníc sme vycestovali s vedomím, že nás ide jedenásť statočných, a že pokiaľ chceme uhrať dobrý výsledok, každá si budeme musieť siahnuť na dno svojich síl. Nakoľko máme veľa zranených hráčok, musela som ísť ja ako brankárka do poľa a odohrať cely zápas. Bolo to pre mňa náročné aj po kondičnej stránke, ale snažila som sa tímu pomôcť najviac, ako som vedela. Tréneri od nás chceli, aby sme eliminovali počet striel súperiek na našu bránu, keďže nám chytala brankárka, ktorá nestála v bráne viac ako tri roky. V prvom polčase sa nám to nedarilo, a preto sme išli do šatne za stavu 7:1. V druhom polčase, aj napriek škaredému zraneniu Tamary Gembickej, sme sa ako tím zomkli a bojovali jedna za druhú.“

Demišport liga – 1. liga ženy – sk. o titul – 5. kolo – sobota 06.05.2023, 11.00 h – J. Bohunice

FC Spartak Trnava – MFK Dukla Banská Bystrica 12:1 (7:1)

Góly: 4. Tyčiaková, 9. a 20. Bederková, 15., 44., 79. a 87. Martišková, 16. a 57. Sluková, 35. Mileiová (vla.), 50. Mudráková, 80. Cedulová – 23. Mazúchová. ČK: 52. Randová (Trnava). Rozhodovali: Jančovič – Gádoši. Diváci: 50.

Zostava MFK Dukla ženy: Hrušková – Boháčiková, Jančová, Mileiová, Lukach – Veselová, Brandysová – Mazúchová, Gembická (52. odstúpila pre zranenie), Kopernická – Gajdošová. Tréner: J. Boroviak.