Azda najväčší prínos v propagácii Banskej Bystrice za posledné desaťročia. Aj tak by sa dal označiť krok svetového internetového gigantu Google, ktorý sa v rámci rozširovania služby Street View svojho projektu Google Earth a Maps, rozhodol pokryť aj Slovensko. Medzi vybranými mestami, ktoré automobily s upevnenými kamerami na jar zdokumentovali takmer celé, bola aj Banská Bystrica.

Videli ste na jar zvláštny Google automobil aj vy? Tak potom je pravdepodobné, že sa už nájdete v službe Street View dostupnej cez program Google Earth alebo Google Maps priamo na internete. Do tváre si však priamo neuvidíte. Rozmazané sú aj evidenčné čísla automobilov, tak ako Googlu nariadil slovenský Úrad pre ochranu osobných údajov.  To však neznamená, že nespoznáte samých seba napríklad podľa oblečenia. Zo sveta sú známe rôzne prípady, kedy boli na 360 stupňových snímkoch zachytené aj rôzne nechcené či kuriózne situácie. Azda jediným nedostatkom sú miesta spojov jednotlivých snímkov kde pri niektorých pohľadoch dochádza k rozostreniu fotiek alebo ich nepresnému spojeniu. To je však pri takto podrobnom mapovaní celého sveta absolútne zanedbateľné.

Banská Bystrica je zachytená veľmi podrobne, a tak si ľudia po celom svete môžu nájsť nielen snímku vášho mesta, ale aj ulice, domu, okna, balkónu či auta stojaceho pred ním. Snímky sú natoľko kvalitné, že môžete hodnotiť i stav chodníkov v meste, či omietky na fasádach budov.

Námestie nečakajte, váš dom áno

Snímkovanie na automobiloch má samozrejme nevýhodu. Banskobystrické Námestie SNP je pešou zónou. Takmer všetko čo sa ale zo štyroch kolies v Banskej Bystrici vidieť dá, odteraz aj virtuálne uvidíte. Google pritom zašiel aj do uličiek mesta, ktoré by vás možno ani nenapadli. Zachytil napríklad mladých Duklistov na Štiavničkách vracajúcich sa z tréningu z tréningového ihriska v úplnom zákutí Hutnej ulice. Nad Podlavicami a Skubínom zas jeho autá vyšli až na polia. Naopak ale v tejto časti mesta autá nezašli do niektorých menších bočných uličiek. Práve v tejto časti mesta snímka zachytáva napríklad aj tehlami podložený automobil bez kolies. Zaujímavých zachytených momentov bude určite neúrekom, ale ich vypátranie úlohou na dlhé a dlhé hodiny. V Street View ale nie je vynechané ani okolie mesta. Nechýbajú všetky hlavné ťahy, ale zvláštne autá s kamerovou kupolou sa pokrútili aj po okolitých obciach, v tých spravidla prešli hlavnou ulicou.

Ako si teda virtuálne Slovensko a svet pozriete? Najjednoduchšie cez známu stránku maps.google.com. V navigácii nad približovaním kliknete na oranžovú postavičku, ktorú potiahnete do mapy na ulicu, na ktorej sa chcete ocitnúť. Funkcia sa na mape zobrazí až vo chvíli, keď sa nachádzate nad pokrytým územím. Razom stojíte na danom mieste, z ktorého sa môžete poobzerať okolo seba, alebo sa postupne posúvať po uliciach ďalej. Podobne služba funguje aj v aplikácii Google Earth.


Zväčšiť mapu