Predstavitelia Google ohlásili zámer zmapovať ulice slovenských miest. Vďaka službe Google Street View budú mať ľudia na celom svete možnosť virtuálne sa prejsť po uliciach Banskej Bystrice.

Google Street View ponúka aj takéto kuriózne zábery. Tento konkrétne je z nórskeho Bergenu.

Mestá budú mapovať špeciálne upravené autá, ktoré vytvoria panoramatické snímky jednotlivých ulíc. Celý proces bude trvať niekoľko mesiacov, keďže pre ideálne fotenie sú potrebné vhodné poveternostné podmienky a osvetlenie. Pracovníci Google sa rozbehnú do slovenských miest od 16. apríla. Mapovať budú verejne dostupné miesta.

Firma chcela začať už v auguste 2010, no nakoniec potrebovala súhlas Úradu pre ochranu osobných údajov. Ten jej fotenie slovenských ulíc povolil, musí však dodržať niekoľko podmienok. Napríklad tváre ľudí a ŠPZ áut budú rozmazané a v prípade, že by sa niekto našiel na záberoch, môže požiadať firmu o vymazanie.

Panoramatické zábery Google Street View sú v súčastnosti dostupné z 37 krajín sveta. Slovensko bude spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky posledným štátom, ktoré Google zmapuje.

Ulicami niektorých miest, vrátane Banskej Bystrice, je možné sa virtuálne prejsť aj teraz. Menej známa stránka Norc.sk ponúka panoramatické fotky vybraných ulíc zo šiestich slovenských miest.

Video o Google Street View v Českej republike:
[youtube ClO3VWpCVm4 590 360]