Astronomický kalendár určuje príchod jari takmer na sekundu presne. Ale človek aj bez kalendára vie, že prichádza. Jar, rovnako ako ostatné ročné obdobia, má svoje osobité čaro. Nie na každého vplýva rovnako. Niekto s príchodom jari ochorie. Niekto zas opeknie. Tak či onak, využite prvý jarný víkend tak, ako sa patrí… čiže podľa svojich predstáv. Tu sú naše víkendové tipy.

1_BDNR IlonaVypredaná Ilona, žena Hviezdoslavova

Minulý týždeň sme naše tipy začali informáciou o vypredanej premiére opery Rusalka v banskobystrickej Štátnej opere. Tentoraz je podobná situácia v Bábkovom divadle na Rázcestí, ktoré dnes večer (piatok 21. marca) uvádza premiéru inscenácie Ilona, žena Hviezdoslava. Prvú reprízu budete mať možnosť vidieť 1. apríla o 19. hod.

Jeden svet – filmy, diskusia, afterparty

14. medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet, najväčší ľudsko-právny filmový festival na svete, ktorý sa začal vo štvrtok 20. marca v Záhrade CNK v Banskej Bystrici, pokračuje aj dnes. Program premietania filmov, diskusie aj to, kto príde zahrať na večernú afterparty nájdete tu…

Stand-up comedy v Klube HaD

Turné „Postavení pre Slovensko“ je prvým veľkým stand-up turné na Slovensku. V približne hodinu a pol trvajúcej šou sa vám predstavia komici Martin Hatala a Gabriel Žifčák, s hudobným sprievodom folkového gitaristu Petra „Petiara“ Ľahkého. Kedy, o koľkej a kde? V piatok 21. marca o 20. hod. v Klube Hudby a Divadla v Banskej Bystrici. Viac na www.klubhad.sk.

Europa SC – Deti z celého sveta

3_Europa Alan PorterMožno sa pamätáte na anglického umelca Alana Portera, ktorý začiatkom roka 2012 maľoval v banskobystrickej Europe svoj obraz Deti sú budúcnosť, na ktorom znázornil deti z celého sveta. Obraz je už hotový. Všetky deti umiestnené na obraze sú autentické a je na ňom viac ako dvesto päťdesiat detí z Banskej Bystrici a okolia. V piatok 21. marca od 16. do 18. hod. obraz za prítomnosti umelca slávnostne odhalia v priestoroch Europy SC. Zároveň bude otvorená charitatívna organizácia KOMPAS, n. o. – Deti pomáhajú deťom a pripravený je aj bohatý kultúrny program.

Od piatku do nedele 21. – 23. marca, v čase od 9. do 21. hod. si budete môcť zakúpiť (tiež dať podpísať) reprodukcie originálnej tvorby anglického umelca Alana J. Portera vo forme plagátov, pohľadníc, magnetiek. Výťažok z predaja pôjde na charitatívne účely. Viac v našom článku…

Tajovského divadelné dni v Medzibrode

Ak si myslíte, že Tajovského divadelné dni sa konajú v Tajove, mýlite sa. Slávnostné otvorenie a prvé predstavenie prehliadky vo štvrtok 20. marca sa síce konalo v Tajove, odtiaľ sa však celé divadelné presunulo do Medzibrodu. Tohoročná regionálna prehliadka a súťaž neprofesionálneho divadla a divadla mladých pre okresy Banská Bystrica a Brezno, venovaná klasikovi Jozefovi Gregorovi Tajovskému pri príležitosti 140. výročia jeho narodenia, potrvá do soboty 22. marca. V Kultúrnom dome v Medzibrode dnes (piatok 21. marca) o 16. hod. hrajú Anjela pána v podaní DS z Pohronskej Polhory a o 19. hod. je na programe Staroba (DS Jána Chalupku z Brezna). Zajtra sa predstaví Medzibrodské kočovné divadlo s hrou Lakomec (16. hod.) a prehliadku ukončí hosť – žilinské Divadlo Lemniskáta s hrou Smrť v ružovom (19. hod.)

Giuseppe Verdi v Štátnej opere

Na životopisné, hudobno-dramatické a tanečné predstavenie o živote velikána opernej hudby Giuseppe Verdiho, si môžete zájsť v sobotu 22. marca do Štátnej opery (18. hod.). Postavu Verdiho stvárňuje známy divadelný a filmový herec Ján Kožuch, známy aj ako dabingový Hercule Poirot. Libreto, réžia a choreografia: Dana Dinková. Hudobné naštudovanie a dirigent: Igor Bulla, scéna: Peter Janků, kostýmy: Ľudmila Várossová, zbormajsterka: Iveta Popovičová.

Depeche Mode party v Klube 77

5_KLub 77Už šiesta z čiernych osláv kultovej skupiny Depeche Mode sa udeje v sobotu od 20. hod. v banskobystrickom Klube 77. Známe songy zahrá česká kapela DEPECHE MODE REVIVAL z Ústí nad Labem. Pred aj po koncerte (samozrejme, že až do rána) bude DJ ŠKODIS hrať všetko čo sa týka DEPECHE MODE (vrátane albumových vecí, mixov, remixov, live nahrávok…), projekty členov skupiny Dave Gahana, Martina L. Gore a Alana Wildera. Špičkový zvuk, projekcia, ale hlavne hudba povýšia túto noc na dokonalý a nezabudnuteľný hudobný zážitok!

Bystricu ovládne tanečná horúčka

Áno, presne tak. Tanečná horúčka ovládne tento víkend banskobystrickú športovú halu na Štiavničkách. Megga Dance Cup v sobotu a Majstrovstvá Slovenska v latinsko-amerických tancoch v nedeľu, sú pre milovníkov tanca prísľubom neopakovateľných zážitkov. Čítajte viac tu…

Rozprávky na brušku a tvorivé dielne

V nedeľu si určite prídu na svoje deti (aj rodičia), ktorí majú radi nezbedné rozprávky. Presne také sú aj Rozprávky na brušku, ktoré sa v Bábkovom divadle na Rázcestí začínajú o 16. hodine.

Deti, ktoré majú chuť vytvoriť si niečo pekné, môžu zájsť do Thurzovho domu na banskobystrickom námestí (od 13. do 17. hod.) a zapojiť sa do tvorby voskovaných kraslíc. Nezabudnite si priniesť vyfúknuté vajíčka! Ak si vyberiete tvorivé dielne v Tihányiovskom kaštieli v Radvani, určite odtiaľ neodídete naprázdno ale s malou skákajúcou žabkou (9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.).