obrazAnglický maliar Alan J. Porter začal s maľbou obrazu v auguste 2011, a to priamo na Námestí SNP. Neskôr svoj obraz domaľoval v Europa Shopping Center, kde ho už tento piatok odhalí primátor Banskej Bystrice Peter Gogola. Slávnostné predstavenie obrazu ,,Deti sú budúcnosť“ sa uskutoční o 16-tej hodine.

Pre návštevníkov je pripravený kultúrny program, v ktorom sa predstaví tanečný klub Element, Konzervatórium Jána Levoslava Bellu, ale aj kapueristi z Kapuero Oxumare. Pre najmenších sú pripravené rôzne aktivity a súťaže. Maľbu si budú môcť návštevníci pozrieť počas celého víkendu od 21.-23. marca 2014.

Obraz zachytáva tváre približne 450 detí a mladých ľudí, z rôznych krajín sveta. Vyše 300 z nich je práve Banskobystričanov. Anglický maliar na obraz namaľoval napríklad aj portrét Petra Reguliho, študenta tunajšieho katolíckeho gymnázia, ktorý zomrel pred takmer tromi rokmi po útoku mladíka na ihrisku v Rudlovej. Na plátne sú namaľované aj portréty detí, ktoré maliar osobne stretol, alebo získal ich fotografie z veľvyslanectiev krajín ako Palestína, Izrael či Irán.

Spolu s predstavením obrazu bude spojené aj otvorenie charitatívnej organizácie Kompas. Organizácia bola založená za účelom pomoci deťom zo sociálne slabších rodín, ale aj deťom v núdzi. Hlavnou myšlienkou organizácie je podpora detí bez rozdielu. Počas víkendu si návštevníci budú môcť zakúpiť aj reprodukcie originálnej tvorby maliara, a tak podporiť verejnú zbierku, ktorá bude použitá na pomoc deťom.

kompas bb obraz europa