Po dokumente o železničnej trati SNP sa mladí filmári pozreli na ďalšiu regionálnu železničnú trať a jej zaujímavú históriu. Už od roku 1872 patrí trať Zvolen – Kremnica – Diviaky medzi najkrajšie železničné úseky na Slovensku a počas Slovenského národného povstania bol práve tu prvýkrát využitý pancierový vlak Štefánik.
Dnes spomínanou traťou prechádza len niekoľko vlakov denne, no stále jej zaslúžene patrí prívlastok slovenský Semmering. Semmering je prvá horská železnica v Rakúsku, ktorá vedie nádhernou prírodou a je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO. Slovenská trať 171 je svojou polohou v horách ku nej často prirovnávaná. Aj preto sa filmár Martin Potančok, ktorý pred dvomi rokmi pripravil podobný dokument aj o trati SNP medzi Banskou Bystricou a Diviakmi, rozhodol pre priblíženie jej príbehu vo filmovej podobe.
„Nápad na prvý dokument vznikol ešte v roku 2013. Cez Harmanec cestujem vlakom dvakrát týždenne do školy a veľakrát som si všimol že väčšina ľudí cestu takmer nevníma, pritom harmanecká trať je podľa mňa najkrajšia na Slovensku. Tam vznikol nápad nakrútiť dokument o železnici a viac ju priblíži hlavne bežným ľuďom, ktorí po týchto tratiach cestujú pravidelne a možno ani netušia, aký kus zaujímavej histórie im uteká popod nohy. Prvý dokument mal niekoľkonásobne väčší úspech ako som čakal, a to ma motivovalo ku pokračovaniu a nakrúteniu ďalšieho dokumentu,“ približuje Martin Potančok.
Samotné natáčanie trvalo pätnásť dní, z toho desať dní strávil mladý filmár priamo na trati, ktorú prešiel prakticky celú pešo. „A aj keď som nakrúcal takmer všetky dni sám, na trati som sám nebol ani na chvíľku. Spoločnosť mi robilo neskutočné množstvo jašteričiek a nespravil som asi ani jediný krok po ktorom by sa neozval šuchot v skalách,“ hovorí študent Žilinskej univerzity dlhodobo spolupracujúci aj s portálom BBonline.sk.
Na príprave dokumentu sa okrem neho redakčne podieľala tiež Annamária Valašiková a aj tentokrát pomáhalo tiež viacero nadšencov, pre ktorých je železnica viac, než len prostriedok hromadnej dopravy. „Samozrejme musím spomenúť ľudí, bez ktorých by tento dokument nevznikol a to strojmajstri Peter Dubovský a Jozef Pilko, pán Viliam Matuška zo železničného múzea v Starej turej, František Kovár z OZ Kamenica a samozrejme v neposlednom rade aj Samuel Majerčík, ohromný železničný nadšenec, ktorého som spoznal až počas nakrúcania a pár kilometrov po trati prešiel aj s ním,“ dodáva Potančok.
Dokument Slovenský Semmering