Predseda Oblastného futbalového zväzu Banská Bystrica Ivan Šimko sa po jesennej časti nižších súťaží rozhovoril o úbytku mužstiev aj hráčov, práci s mládežou, financiách či rozhodcoch.

Mužstiev v nižších ligách každoročne ubúda naprieč celým Slovenskom. Aktuálna sezóna súťaží ObFZ BB začala bez Seliec, Hiadľa, Strelníkov a Dúbravice. „Toto neovplyvníme, alebo v tom máme veľmi zviazané ruky. Vždy som veľmi nešťastný, keď nejaké mužstvo zmizne z futbalovej mapy, či už dočasne, alebo nastálo, to samozrejme nikto nevie predpokladať. Veľmi ma to mrzí, že Selce, tradičná bašta, ktorá hrala kedysi tretiu ligu, už nepôsobí v súťažiach. Takisto Hiadeľ, víťaz 8. ligy ObFZ BB, sa neprihlásil nikde. Je to veľmi smutné a neviem, čo s tým robiť,“ zamyslel sa predseda ObFZ BB Ivan Šimko.

Úbytok hráčov je asi prirodzený. Boria sa s ním všetky športy. Kedysi sa hral futbal takmer na každej dedine, no dnes je možností, ako stráviť víkend, oveľa viac. Keď sa pozrieme na súpisky v každom kole, viacero tímov má na lavičke doslova len pár náhradníkov. Niekedy je problém poskladať kompletnú jedenástku. Zo zelených trávnikov sa vytrácajú srdciari a plány trénerov narúša aj dnes už bežná práca cez víkendy.

Ivan Šimko vidí problém aj v prístupe samotných hráčov: „Ten trend je nejako zle nastavený. V minulosti tí hráči prišli zahrať, aj keď boli po prehýrenej noci, svadbe, neviem akej oslave. Neobmedzili ich rodinné oslavy a tak ďalej. Teraz, akákoľvek možnosť, aby hráč nešiel hrať ten futbal, je využitá. Nehovorím, že u každého, ale u dosť veľkej časti to tak je. Ja to tak vnímam, vnímajú to tak aj tréneri. Keď som hrával, tak neexistovalo, aby som neprišiel na zápas kvôli tomu, že idem na rodinnú opekačku. Teraz je taký trend, že akonáhle je nejaká rodinná akcia, tak chalan proste nepríde na zápas. Ale opakujem, nehovorím, že všetci.“

Deti lákajú k futbalu všetky akadémie na Slovensku. Čo ale dospelí, ktorí futbal aktuálne nehrávajú, alebo ho nikdy nehrali, no sú pohybovo zdatní, majú skúsenosti z iných športov a aspoň najnižšiu súťaž by uhrali? Pomohla by aktivita oblastného, alebo rovno aj Slovenského futbalového zväzu, ktorá by lákala ľudí k amatérskemu futbalu? „V tomto smere ťažko zapôsobiť nejakou kampaňou. Čo im ponúkneme? Hráčov na najnižšej úrovni futbalový zväz nemá ako motivovať. Rozhodcov vieme motivovať finančnou odmenou, ale čo ponúkneme hráčom? Nemáme im čo ponúknuť, aby sa tešili na ten zápas, že niečo získajú. Získajú len osobný pocit, ktorý musia mať v sebe. Musia byť tak v hlavách nastavení, vychovaní a učení, aby to tak bolo. Futbalový zväz nemá páky na to, aby zmenil myslenie hráčov,“ reagoval predseda ObFZ BB.

Oblastný futbalový zväz Banská Bystrica má na svojom území až tri futbalové akadémie. Jednu v Podbrezovej a dve v Banskej Bystrici v podobe MFK Dukla a RSC Hamsik Academy. Tieto akadémie potrebujú na svoj chod stovky mladých hráčov, ktorí potom v dedinských kluboch chýbajú. Zďaleka nie všetci po dovŕšení mužského veku pri futbale ostanú. „Na jednej strane si možno myslíme, že tým, že tu máme tri akadémie, by hráči, ktorí sa neuchytia v týchto akadémiách, mohli pôsobiť v dedinských kluboch. Máme ale pocit, že títo hráči, ak majú hrať šiestu alebo siedmu ligu, tak radšej skončia s futbalom. Povedzme si otvorene, ôsma liga nie je pre odchovancov akadémií, ale v konečnom dôsledku by tu tá kvantita mala byť. A nejako nie je,“ dodal Šimko ohľadom úbytku hráčov.

ObFZ BB v snahe pomôcť mládeži zorganizoval už druhý rok po sebe letný futbalový kemp pre deti. Cieľom je, aby si hráči z menších klubov vyskúšali pravidelný tréningový proces na úrovni akadémií a odniesli si aj nezabudnuteľné zážitky. „O program mali postarané od úvodu každého dňa až do záveru. Hráči boli na footgolfe pri Prievidzi, to sa deťom veľmi páčilo. Takisto sa zúčastnili tréningu A-mužstva MFK Dukla Banská Bystrica na Štiavničkách. Boli na tréningu bojových športov u Vlada Moravčíka. Absolvovali aj besedu s hráčmi Dukly, Ľubomírom Willwéberom, Marianom Pišojom a Dávidom Richtárechom. Každý hráč bol spokojný, svoje nadšenie dávali patrične najavo, dostali aj nejaké vecné ceny, ktoré im budú pripomínať tento kemp. Bol to len druhý ročník, ale mali sme premiérovo tri turnusy. Napredujeme, za čo ďakujem aj nášmu trénerovi Robovi Kútikovi, ktorý kemp organizoval.“

Podľa Ivana Šimka by sa mal letný futbalový kemp pre deti uskutočniť aj v budúcom roku: „Pevne verím, že áno. Všetko závisí od financií a partnerov, ktorých sa nám podarí zohnať. Tento rok sme si museli trošku utiahnuť opasky, pretože tá situácia nie je dobrá nielen v kluboch, ale takisto aj na futbalových zväzoch. Ale ja verím, že tento kemp znova zorganizujeme.“

Z úspechu slovenskej reprezentácie ťaží aj amatérsky futbal. Časť odmeny za účasť na majstrovstvách Európy Slovenský futbalový zväz posúva oblastným zväzom. Ide o takzvané eurá z EURA. „Nebude to v takom množstve ako pred dvomi rokmi, keď sme rozdeľovali na území nášho oblastného zväzu takmer 90 tisíc eur. Tentokrát to bude len 31 tisíc eur. Žiadosti od myslím šiestich klubov sú vo výške 110 tisíc eur. Nedokážeme vyjsť každému v ústrety a budeme to musieť nejako korigovať, pretože 31 tisíc eur je dosť malý obnos peňazí na toľko klubov. V praxi budú tie peniaze využité na zlepšenie infraštruktúry, napríklad na podporu pri realizácii zavlažovania alebo sociálnych zariadení. Jednoducho, aby tie štadióny trošičku napredovali, aj keď je mi jasné, že za ten peniaz nejaké tribúny nepostavia, ale verím, že im to pomôže,“ vysvetlil Šimko.

Bývalý futbalový arbiter sa vyjadril aj k situácii s rozhodcami: „Pomaly sa to lepší, pokiaľ ide o kvantitu. Ku kvalite sa vyjadrovať nebudem, na to máme odborných ľudí, ale samozrejme, vždy je ten nedostatok rozhodcov citeľný, a to na každej úrovni, v každom futbalovom zväze. Robíme všetko pre to, aby sme tých hráčov, ktorí už nemajú záujem hrať futbal, získali do radov rozhodcov, a takýchto hráčov je skutočne veľa. To je najlepšie, získať hráča, ktorý hral nejakú súťaž a z neho spraviť rozhodcu. Je to lepšie ako keď príde len človek, ktorý chce zarobiť tých 35 eur za zápas, že chce byť rozhodcom. Z ľudí, ktorí hrávali futbal a majú cit pre hru sa stávajú najlepší rozhodcovia. Viď príklad Erik Gemzický z Podbrezovej, vynikajúci slovenský rozhodca a bol aj vynikajúci futbalista.“


Rozhovor vznikol v spolupráci s BB FM rádiom. V jeho prvej časti Ivan Šimko hodnotil účinkovanie mužstiev z banskobystrického okresu od tretej po šiestu ligu v jesennej časti. Reč bola aj o druholigovom nováčikovi MFK Zvolen, v ktorom predseda ObFZ BB taktiež pôsobí. Celý záznam si môžete vypočuť na webe BB FM rádia.