Stredajšia prvá etapa 60. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska, najväčšieho domáceho poduajtia tohto druhu, priniesla napínavý športový priebeh no i skúšku nervov domácich.

vitazOrganizátori podobne ako pri úvodnom prológu v utorok, aj v stredu pripravili na Námestí SNP rozmanitý kultúrno-športový program. Samotná prvá etapa ale kvôli nutnosti odstránenia prekážky na trati začala s polhodinovým meškaním o pol tretej popoludní. Pred cyklistami bolo trojnásobné absolvovanie okruhu z centra Banskej Bystrice na Sliač, kde ich čakala rýchlostná prémia a potom cez Veľkú lúku a Lukavicu do Dolnej Mičinej a Hornej Mičinej, kde zas absolvovali vrchársku prémiu. Priebeh poznačilo viacero pádov a defektov, niekoľkokrát spôsobených aj dierami na tunajších cestách.

Etapu s finišom na Námestí SNP napokon po hromadnom špurte vyhral Talian Matteo Malucelli z tímu Unieuro Wilier pred svojim krajanom Fillipom Fortinom a Čechom Františkom Sisrom. Prvým Slovákom v cieli stredajšieho preteku bol na desiatom mieste Maroš Kováč z CK Dukla Banská Bystrica.  Malucellimu patrí zároveň žltý dres vedúceho pretekára. Najlepším Slovákom po prvej etape je reprezentant Dukly Banská Bystrica Juraj Bellan, ktorý je po započítaní časových zvýhodnení s osemsekundovou stratou piaty.

Priaznivci cyklistiky sa tešili, vodiči nadšení neboli

Samotných Banskobystričanov prekvapil rozsah dopravných obmedzení, o ktorých sme už vopred informovali. Tie navyše skomplikoval aj posun samotného štartu stredajšieho preteku. Internetové diskusné skupiny zaplavili sťažnosti na nekonečné čakanie pri odstavených cestách, ktoré okrem individuálnej dopravy výrazne obmedzili aj mestskú hromadnú dopravu. Cesta z centra na Fončordu či do Sásovej sa tak namiesto bežných desiatich minút naťahovala aj na hodinu, a to v čase popoludňajšej dopravnej špičky. Keďže cyklisti prechádzali okruhom okolo mesta až trikrát, rovnako sa opakoval aj rituál zastavovania a priebežného púšťania dopravy.

Vo štvrtok cyklistický pelotón opustí Banskú Bystricu, a tak budú dopravné obmedzenia výrazne menšie. Etapa smerujúca na Štrbské pleso cez Horehronie štartuje na Námestí SNP o 12.30 h, pričom cyklisti sa budú následne presúvať po Hornej ulici a Partizánskej ceste smerom na Brezno. Preteky vyvrcholia v nedeľu v Piešťanoch. To už budú mať pretekári v nohách celkom 807 kilometrov, počas ktorých prejdu celkom 126 mestami a obcami.