Za podpory množstva divákov priamo na Námestí SNP v Banskej Bystrici odštartoval v utorok večer predstavením tímov a úvodným prológom jubilejný 60. ročník medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska.

Cyklisticke preteky Okolo Slovenska Banska Bystrica 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skUž pred začiatkom oficiálneho predstavovania tímov bol na pódiu i pod ním pripravený program, v rámci ktorého mohli diváci vidieť akrobatické vystúpenie Nikol Frýbortovej, vicemajsterky sveta v sálovej cyklistike, adrenalínové kúsky Jána Kočiša, majstra sveta v cyklotriale či koncert Samuela Tomečka. Po oficiálnom predstavení už pretekári vysadli na bicykle.

V banskobystrickom večernom prológu triumfoval spomedzi 141 štartujúcich pretekárov Holanďan Dennis Bakker z tímu Parkhotel Valkenburg CT pred Belgičanom Kevinom Pauwelsom a slovenským skúseným cyklistom Marošom Kováčom z CK Dukla Banská Bystrica. Bakker zvládol krátky okruh v centre Banskej Bystrice za jednu minútu a dvadsaťpäť sekúnd. Jeho prenasledovatelia stratili zhruba sekundu, no Bakker si za víťazstvo pripísal zároveň sedemsekundové časové zvýhodnenie do celkového poradia a obliekol si zároveň žltý dres vedúceho pretekára, ktorý ponesie v stredajšej prvej etape.

Cyklisticke preteky Okolo Slovenska Banska Bystrica 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skMladík Dukly Banská Bystrica Juraj Bellan skončil s trojsekundovou stratou na víťaza na siedmom mieste, slušný výsledok dosiahol aj Banskobystričan v drese tímu BMC Amplatz Marek Čanecký. Ďalší Banskobystričan – Martin Haring, ktorý sa v deň štartu pretekov dozvedel definitívu o svojej nomináciu na OH v Riu, skončil s päťsekundovou stratou na 21. mieste.

Pelotón zostáva v Banskej Bystrici aj naďalej, už v stredu o 14-tej hodine štartuje na Námestí SNP prvá etapa pretekov. Priaznivci cyklistiky si ale prídu na svoje, pretože centrom Banskej bystrice prejdú cyklisti hneď trikrát, keďže ich čaká okruh cez ulice mesta smerom na Sliač, Veľkú Lúku a následne cez Lukavicu, Dolnú Mičinú a Hornú Mičinú späť do Banskej Bystrice. Pretekári tak celkovo prekonajú 136,8 kilometra dlhú trať v rámci troch 45,6 kilometrových okruhov. Ich príjazd do cieľa sa očakáva okolo 17-tej hodiny.

S mestom pod Urpínom sa cyklistické preteky Okolo Slovenska rozlúčia až vo štvrtok, kedy znovu z Námestia SNP odštartuje o 12.30 h druhá etapa, ktorá cez Horehronie zavedie pretekárov až na Štrbské pleso. Vodiči v regióne sa musia pripraviť na výrazné dopravné obmedzenia.