Celkom 144 pretekárov sa v utorok podvečer v Banskej Bystrici postaví na štart jubilejného 60. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska.

cyklisticke preteky okolo slovenska 2009Na štarte nebude medzi tímami z rôznych krajín chýbať slovenská reprezentácia, tím Dukly Banská Bystrica, ale aj tunajší amatérsky klub CK Banská Bystrica, ktorý aj po zlúčení s Duklou ďalej zastrešuje cyklistov – amatérov. Medzi 24-kou tímov sú viaceré mládežnícke družstvá tímov známych z najväčších cyklistických podujatí ProTour, ale aj viacero národných výberov. Kompletné zostavy nájdete na stránkach podujatia.

V utorok večer podujatie odštartuje na Námestí SNP slávnostným predstavením cyklistov a jednotlivých tímov a následne úvodným prológom. V rámci neho prejdú jazdci niekoľko banskobystrických ulíc a určia tak poradie a rozdelenie dresov pred prvou etapou. Pre priaznivcov cyklistiky je už od 19.00 h pripravený sprievodný program. Tešiť sa môžete na akrobatické vystúpenie Nikol Frýbortovej, vicemajsterky sveta v sálovej cyklistike, adrenalínové kúsky Jána Kočiša, majstra sveta v cyklotriale či koncert Samuela Tomečka.

Cyklistikou ale bude Námestie SNP žiť aj v stredu, kedy v rámci prvej etapy čakajú pretekárov tri okruhy po meste a jeho okolí. Štart je naplánovaný na 14-tu hodinu. Z Banskej Bystrice sa preteku ďalej presunú až v stredu, kedy opäť na Námestí SNP odštartuje o 12.30 h tretia etapa, ktorá cyklistov zavedie pod Tatry. Preteky vyvrcholia v nedeľu v Piešťanoch. To už budú mať pretekári v nohách celkom 807 kilometrov, počas ktorých prejdu celkom 126 mestami a obcami.

Program 60. ročníka Mezdinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska v Banskej Bystrici

7.6. UTOROK

CYKLISTICKÉ PRETEKY OKOLO SLOVENSKA – ÚVODNÝ PROLÓG
o 19.00 h, Námestie SNP Banská Bystrica
Prezentácia tímov od 19.30 h, o 20.30 h štart prvého pretekára. Trasa úvodného 1,1 kilometra dlhého prológu po predstavení jednotlivých tímov povedie z Námestia SNP cez Lazovnú a Katovnú ulicu na ulicu Horná Strieborná a späť na Námestie SNP. Priamy prenos z prológu prinesie Dvojka RTVS od 20.25 h.

8.6. STREDA

CYKLISTICKÉ PRETEKY OKOLO SLOVENSKA – 1. ETAPA
o 14.00 h, Námestie SNP Banská Bystrica
Prvá etapa 60. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska – Banská Bystrica – Banská Bystrica. Štart pelotónu je naplánovaný na Námestí SNP v Banskej Bystrici o 14.00 h. Následne sa cyklisti presunú smerom na Sliač, kde ich čaká rýchlostná prémia, ďalej pôjdu cez Veľkú Lúku, Lukavicu, Dolnú Mičinú a Hornú Mičinú, nad ktorou ich čaká vrchárska prémia späť na Námestie SNP a následne ich rovnaký okruh čaká ešte dva razy. Príjazd najrýchlejších pretekárov do cieľa sa očakáva po 17-tej hodine. Pretekári tak celkovo prekonajú 136,8 kilometra dlhú trať v rámci troch 45,6 kilometrových okruhov.

9.6. ŠTVRTOK

CYKLISTICKÉ PRETEKY OKOLO SLOVENSKA – 2. ETAPA
o 12.30 h, Námestie SNP Banská Bystrica
Druhá etapa 60. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska – Banská Bystrica – Štrbské pleso. Druhá a najťažšia etapa ročníka je dlhá 170,1 kilometra a prechádza cez 34 miest a obcí. Štart preteku na Námestí SNP v Banskej Bystrici je o 12.30 h a pretekári sa následne vydajú horehroním do Brezna a následne cez Polomku, Heľpu či Pohorelú až do obce Telgárt. Pod Kráľovou hoľou ich čaká vrchárska prémia a následne zídu do Popradu a odtiaľ pod tatranské štíty až k Štrbskému plesu.

Vodiči sa musia pripraviť na dopravné obmedzenia

„Polícia v týchto dňoch poskytne organizátorom cyklistických pretekov pomoc pri zabezpečovaní nerušeného priebehu pretekov po stanovených trasách. Taktiež spolupracuje s cestným správnym orgánom pri zabezpečovaní výluky dopravy, jej regulácie, prípadne odklonu cestnej premávky,“ priblížila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová.

Tour de volcano Polana cyklistika cyklo Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Už utorňajší úvodný prológ si vo večerných hodinách od 20.00 do zhruba 21.00 h vyžiada uzatvorenie ulíc Lazovnej, Katovnej, Hornej Striebornej a ďalšie obmedzenia sa budú týkať samotného Námestia SNP.

Najvýraznejšie dopravné obmedzenia čakajú na vodičov v regióne v stredu. Ôsmeho júna bude v čase od 14.00 do 18.00 h obmedzená alebo úplne vylúčená premávka na uliciach Kapitulská, Švantnerová, Národná, Horná, Partizánska cesta a v priľahlých uliciach,  na rýchlostnej ceste R1 (severný obchvat mesta Banská Bystrica) v smere jazdy Brezno – Zvolen,   na ceste I/66 v  meste Banská Bystrica, na ceste I/69 stará cesta v smere od Banskej Bystrice do Zvolena a na ceste II/591 v úseku od obce Dolná Mičiná až po svetelnú križovatku s ulicou Kapitulskou v meste Banská Bystrica.

Obmedzená bude ale v tomto čase aj premávka na ceste I/69 v smere na Sliač – ul. SNP (cesta do kúpeľov) v obci Sliač – ul. Š Záhorského, cesta III/2450 až do obce Veľká Lúka, v obci Veľká Lúka po ceste III/2450 (smer na obec Lukavica), Dolnú Mičinú, Hornú Mičinú a späť do Banskej Bystrice.

Dopravné obmedzenia budú sprevádzať aj štvrtkový odchod pelotónu z mesta. V čase od 12.15 h do zhruba 13.15 h bude obmedzená alebo úplne vylúčená premávka na Hornej ulici, Partizánskej ceste a priľahlých uliciach. Ďalej na ceste I/66 od predajne Peugeot až po hranicu okresu Brezno a tiež na výjazde do Majera zo severného obchvatu mesta. S obmedzeniami musia vodiči ďalej počítať aj cestou smerom na Podbrezovú, Brezno, Polomku, Heľpu, Telgárt a Poprad.