Osemnásty a rekordný ročník medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí sa končí. Tohtoročnú hlavnú cenu si v piatok podvečer z Banskej Bystrice odnesie taliansky režisér Riccardo Russo za film Studňa – hlasy vody z Etiópie.

Festival, ktorý sa v tomto roku prezentoval už v ôsmych mestách, v tomto roku predstavil 57 súťažných filmov, ktoré výberová komisia vyberala spomedzi 179 prihlásených filmov z 32 krajín. Medzinárodná filmová porota zo súťažných snímok rozhodla o udelení 19-tich cien. Hlavnú cenu festivalu Envirofilm 2012 získal taliansky film Studňa – hlasy vody z Etiópie režisérov Paola Barberi a Riccarda Russo, ktorý si cenu v piatok v Banskej Bystrici aj osobne prevezme. Film ukazuje oblasť Oromnie v južnej Etiópii, kde počas obdobia sucha putujú pastieri z kmeňa Borana niekoľko dní so svojimi stádami k starobylej “spievajúcej” studni. “Je to emotívny film plný hudby spevu a zároveň mapujúci vážne posolstvo a schopnosti ľudí v Etiópii putovať každý rok k jednej studni, aby mohli dať svojim stádam napiť. Film sa dotýka stavu dnešného sveta a toho, s čím vieme, že budeme bojovať v nasledujúcich rokoch. Vracia nás k tomu, aká múdrosť je v niektorých národoch a kmeňoch, ktoré my z hľadiská civilizačného piedestálu považujeme za primitívne,” opisuje film členka poroty Envirofilmu Kateřina Javorská. Za najlepší film slovenského autora bol vybraný film absolventa banskobystrickej Akadémie umení Petra Kováča Slameníkove zeme. Ceny z rozličných kategórií si ale odnášajú aj tvorcovia z Čiech, Francúzska, Nemecka, Belgicka. Estónska, Rakúska, Holandska či Brazílie.

Aj v tomto roku lákal Envirofilm nielen filmovými prehliadkami, ale aj množstvom sprievodných podujatí a diskusií s tvorcami a enviromentalistami. Manažérku festivalu Dagmar Rajčanovú potešilo aj niekoľko noviniek tohtoročného festivalu: “V Košiciach sa premietanie filmov uskutočnilo v kaviarni hotela. Je to ďalšia forma šírenia Envirofilmu k širokej verejnosti. Ďalšou novinkou bola spolupráca so Školou u Filipa, ktorí si urobili vlastnú porotu a vybrali svojho víťaza. Dojímavé je každoročne stretnutie s onkologickými pacientmi v Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici, kde tvorcovia deťom prezentujú svoje filmy. V tomto roku sa takisto pani učiteľky pri deťoch v nemocnici rozhodli usporiadať svoj vlastný malý festival a vybrať svojho víťaza.”

Envirofilm 2012 vyvrcholí v sobotu od 9.00 h v kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici, kde sa uskutoční prehliadka víťazných filmov.

Ukážka z víťazného filmu Studňa – hlasy vody z Etiópie:
[vimeo 3408050 590 330]