Oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici budú mať nebývalé rozmery. Najmä kvôli organizácii vojenskej prehliadky čaká  na obyvateľov mesta výrazne viac obmedzení, ako po minulé roky.

Aj keď hlavný program osláv je naplánovaný až na štvrtok, 29. augusta, výrazné dopravné obmedzenia čakajú na Banskobystričanov už od utorkového podvečera. Súvisia s nácvikom spomínanej vojenskej prehliadky.

Najvýraznejší dopad bude mať počas osláv uzatvorenie hlavného cestného ťahu popri hrone – cesty I/66 v úseku od križovatky pod nadjazdom pri Europa SC až po železničnú stanicu.

Uzávera cesty I/66 a zmeny v MHD

Hlavný ťah bude v spomínanom úseku uzatvorený pre všetku dopravu od utorka 27. augusta 18.00 h do rána 28. augusta 7.00 h. Dôvodom bude spomínaný nácvik vojenskej prehliadky.

Cesta I/66 popri Hrone sa potom uzatvorí znovu v deň osláv, 29. augusta, a to od 9.00 h ráno do 22.00 h večer.

Zmeny v MHD od večerných hodín 27. augusta do skorých ranných hodín 28. augusta budú cestovné poriadky na linkách verejnej osobnej dopravy, ktorých sa dotkne uzávera cesty I/66, upravené.

V deň osláv, 29. augusta bude cesta I/66 uzatvorená od 9.00 do 22.00 h. MHD, na linkách dotknutých uzáverou cesty I/66, bude v tento deň fungovať formou kyvadlovej dopravy (bez cestovných poriadkov), ktorá bude smerovať cez Kukučínovu ulicu. Zastávka Námestie Slobody bude presmerovaná pred mestský úrad. Detailné zmeny cestovných poriadkov MHD sú dostupné na webe DPM BB.

Prímestská doprava bude presmerovaná na autobusovú stanicu cez Majer, zo Zvolena bude prímestská a diaľková doprava bude prichádzať na stanicu cez severný obchvat popri areáli starej nemocnice. Výstupná stanica bude aj na ulici 29. augusta. Podrobné zmeny prímestských autobusových liniek nájdete na stránke SAD Zvolen.

Uzávierky ulíc

Od utorkového večera, 27. augusta od 19.00 h až do skončenia osláv, 29. augusta do 23.00 h, bude z dôvodu zobojsmernenia platiť zákaz státia v uliciach Kuzmányho, Cikkerova, Švantnerova, Národná a Kapitulská. Počas osláv, 29. augusta bude platiť zákaz parkovania aj na Námestí Štefana Moyzesa.

Náhradné parkovanie pre rezidentov týchto častí mesta samospráva zaistila na inak platenom parkovisku na Hronskom predmestí pri malej železničnej stanici.

V deň osláv, 29. augusta nebude umožnený pre verejnú automobilovú dopravu vjazd na ulice Kuzmányho, Cikkerova, Švantnerova, Národná a Kapitulská.