Banskú Bystricu čakajú najväčšie oslavy Slovenského národného povstania v novodobej histórii Slovenska. Pre návštevníkov podujatí to znamená veľkolepý zážitok, avšak niektorí obyvatelia mesta pocítia výrazné obmedzenia.

Oslavy 75. výročia SNP odštartuje jazda cyklistickej eskadróny zo Zvolena do Banskej Bystrice. Vojaci sa v dobových uniformách sformujú už v stredu, 28. augusta napoludnie na Námestí SNP vo Zvolene a v sprievode historických vozidiel sa vydajú na cestu cez okolité obce. Jazdu symbolicky ukončia pri Pamätníku SNP v Banskej Bystrici. Na presné poludnie začne predaj 3. série 0 euro suvenírovej bankovky Múzea SNP. Do predaja bude uvedených 10 000 ks a záujemcovia si budú môcť kúpiť maximálne 3 bankovky.

V podvečer o 17-tej hodine sa v pietnej sieni Pamätníka SNP uskutoční akt uloženia pozostatkov neznámeho povstaleckého vojaka. V predvečer 75. výročia Slovenského národného povstania ukončí o 18-tej hodine slávnostný koncert banskobystrickej Štátnej opery spolu s odovzdávaním cien Múzea SNP osobnostiam, ktoré aktívne podporujú aktivity múzea.

V areáli Pamätníka SNP nájdu návštevníci aj dobový vojenský tábor a historickú vojenskú techniku. Diaľkovo riadené modely historickej vojenskej techniky uvidia návštevníci aj v dynamických ukážkach. Po 14-tej hodine bude expozícia Múzea SNP otvorená pre verejnosť bezplatne.

Kultúrny program so známymi umelcami

Novinkou tohtoročných osláv bude multimediálna výstava o SNP, slávnostná vojenská prehliadka, večerný galaprogram s videomapingom.  Organizátorom osláv budú pomáhať aj študenti zo stredných škôl. Zastrešuje ich občianske združenie Future – budúcnosť pre mladých. K dispozícii bude mobilná pošta s poštovou známkou k 75. výročiu SNP.

Hlavní organizátori podujatia, medzi ktorých patrí Úrad vlády SR, Ministerstvo obrany SR a Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s Múzeom SNP, sa rozhodli urobiť toto výročie ešte viac výnimočné a programom pritiahnuť do Banskej Bystrice návštevníkov z celého Slovenska. V tento deň je pripravený bohatý kultúrny program, ktorý je rozdelený na dve časti.

Denný program, venovaný pietnej spomienke a večerný galaprogram, ktorého vyvrcholením je ohňostroj a špeciálny videomapping premietaný na Pamätníku SNP. Program začína už od 10.00 h, a to preletom leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky a pietnym aktom kladenia vencov. Dopoludnie vyplnia príhovory najvyšších štátnych predstaviteľov spolu s organizátormi a partnermi podujatia. Vzhľadom na dôležitosť tejto historickej udalosti sa očakáva aj účasť viacerých zahraničných hostí. Príhovory budú popretkávané bohatým kultúrnym programom. S unikátnym koncertom vystúpi napríklad orchester Bratislava Hot Serenaders, ktorý sa špecializuje na autentickú interpretáciu jazzovej hudby 20. a 30. rokov.

Vo večerných hodinách od 20.30 h bude pripravený galaprogram s bohatým a lákavým obsadením. Pod Pamätníkom SNP sa predstavia interpreti ako Kristína, Miro Žbirka či skupina Desmod. Rovnako sa môžete tešiť na umelecké súbory Lúčnica a SĽUK.

Vojenská prehliadka mimoriadnych rozmerov

Súčasťou osláv 75. výročia Slovenského národného povstania bude aj slávnostná vojenská prehliadka. Aj keď rezort obrany v tejto súvislosti zdôrazňuje, že vojenská prehliadka nemá žiadnym spôsobom demonštrovať silu, či podporovať vojenské riešenia konfliktov, stretla sa aj s nevôľou časti verejnosti.

Na prehliadke, ktorá povedie po ceste I/66 popri Hrone po Štadlerovom a ďalej po Štefánikovom nábreží vo štvrtok 29. augusta od 15.30 h, sa celkovo zúčastní viac ako 1500 vojakov, ktorí budú rozdelení do viac ako 35 celkov. Zastúpenie budú mať tak pozemné, ako aj vzdušné sily, príslušníci síl pre špeciálne operácie, Vojenskej polície, a samozrejme, aj Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši. Celkovo bude na prehliadke viac ako 200 kusov techniky vrátane 15 kusov leteckej techniky. Súčasťou budú aj vojenské výsadky príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny, a tiež Vzdušných síl Ozbrojených síl SR.

Škody možno okamžite nahlasovať

Zriadená bude tiež infolinka Vojenskej polície s číslom 0904 786 159 pre nahlasovanie prípadných škôd spôsobených vojenskou technikou. Aktívna bude od 27. augusta 18.00 h do 30. augusta 12.00 h.

Program osláv 75. výročia SNP

Streda 28. augusta

12.00 h – Jazda dobovej cyklistickej eskadróny (Zvolen – Banská Bystrica) – Kluby vojenskej histórie Golian, Stred a Carpathia

12.00 h – Predaj 3. edície 0 Euro Souvenir bankovky v areáli Pamätníka SNP

16.00 h – Prechod cyklistickej eskadróny cez Námestie SNP Banská Bystrica do areálu Pamätníka SNP

17.00 h – Uloženie pozostatkov neznámeho vojaka do pietnej siene Pamätníka SNP

18.00 h – Slávnostný koncert v Štátnej opere Banská Bystrica spojený s odovzdávaním Cien Múzea SNP za rok 2018

Štvrtok 29. augusta

10.00 h – Prelet leteckej techniky VZ OSSR a začiatok pietneho aktu kladenia vencov

10.50 h – Začiatok slávnostného zhromaždenia, príhovory prítomných hostí

14.00 h – Bratislava Hot Serenaders – koncert orchestra

15.30 h – Začiatok vojenskej prehliadky, ktorá potrvá približne do 16.30 h. Premietaná bude aj na veľkoplošných obrazovkách pod Pamätníkom SNP

17.00 h – SĽUK – slávnostný komponovaný program pri príležitosti 70. výročia vzniku tohto profesionálneho folklórneho súboru

17.45 h – Film Povstanie – premietanie na veľkoplošných obrazovkách pod Pamätníkom SNP

20.30 h – Galaprogram osláv 75. výročia SNP, ohňostroj a videomapping na Múzeu SNP. V programe vystúpia Miroslav Dvorský, Lúčnica, Miroslav Žbirka s kapelou, Desmod, Kristína, La Gioia, SĽUK a Slovenské divadlo tanca a ďalší.

Dopravné obmedzenia uzatvoria časť mesta nielen v deň osláv

Kvôli vojenskej prehliadke si oslavy tentokrát vyžiadajú úplne uzavrenie cesty I/66 popri Hrone a to v úseku od križovatky pred Europa SC pod nadjazdom až po Námestie Slobody.

Na dopravné obmedzenia sa musia Banskobystričania pripraviť už dva dni pred samotnými oslavami. Armáda totiž bude realizovať aj nácvik a prípravu plánovanej vojenskej prehliadky. Cesta I/66 sa tak uzatvorí už od 27. augusta od 18.00 do rána  28. augusta 7.00 h.

Zmeny v MHD od večerných hodín 27. augusta do skorých ranných hodín 28. augusta budú cestovné poriadky na linkách verejnej osobnej dopravy, ktorých sa dotkne uzávera cesty I/66, upravené.

V deň osláv 29. augusta bude cesta I/66 uzatvorená od 9.00 do 22.00 h. MHD, na linkách dotknutých uzáverou cesty I/66, bude v tento deň fungovať formou kyvadlovej dopravy (bez cestovných poriadkov), ktorá bude smerovať cez Kukučínovu ulicu. Zastávka Námestie Slobody bude presmerovaná pred mestský úrad. Detailné zmeny cestovných poriadkov MHD sú dostupné na webe DPM BB.

Prímestská doprava bude presmerovaná na autobusovú stanicu cez Majer, zo Zvolena bude prímestská a diaľková doprava bude prichádzať na stanicu cez severný obchvat popri areáli starej nemocnice. Výstupná stanica bude aj na ulici 29. augusta. Podrobné zmeny prímestských autobusových liniek nájdete na stránke SAD Zvolen.

Návštevníci z okolitých miest však môžu využiť pre dopravu do mesta aj železničnú dopravu. Z ktorejkoľvek stanice na Slovensku zaplatia len cestu  do Banskej Bystrice a naspäť domov cestujú bezplatne. Oficiálny dopravca osláv SNP, Železničná spoločnosť Slovensko im poskytne 50% zľavu pri spiatočnej ceste vlakom. Vlakový cestovný lístok musí byť označený pečiatkou organizátora na pokladni Múzea SNP v Banskej Bystrici alebo na železničnej stanici Banská Bystrica – mesto.