Už celé týždne sa príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky pripravujú na plánovanú vojenskú prehliadku, ktorá bude súčasťou tohtoročných osláv 75. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici.

Na Slovensku ide o málo videné podujatie. Naposledy sa konala v Bratislave pred desiatimi rokmi. Minulý rok prehliadku podobných rozmerov pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa zorganizovali v Prahe. Zúčastnili sa jej aj zástupcovia slovenskej armády.

Aj keď rezort obrany v tejto súvislosti zdôrazňuje, že vojenská prehliadka nemá žiadnym spôsobom demonštrovať silu, či podporovať vojenské riešenia konfliktov, stretla sa aj s nevôľou časti verejnosti.

Na prehliadke, ktorá povedie po ceste I/66 popri Hrone po Štadlerovom a ďalej po Štefánikovom nábreží až ku železničnej stanici vo štvrtok 29. augusta od 15.30 h, sa celkovo zúčastní viac ako 1500 vojakov, ktorí budú rozdelení do viac ako 35 celkov.

Zastúpenie budú mať tak pozemné, ako aj vzdušné sily, príslušníci síl pre špeciálne operácie, Vojenskej polície a Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši.

Celkovo bude na prehliadke viac ako 200 kusov techniky vrátane 15 kusov leteckej techniky. Súčasťou budú aj vojenské výsadky príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny, a tiež Vzdušných síl Ozbrojených síl SR.

Príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky sa na prehliadku pripravujú už celé týždne a prípravy v týchto dňoch vrcholia finálnymi nácvikmi prehliadky, ktoré už prebiehajú na leteckej základni na Sliači.

 

Vojenskú prehliadku čaká aj generálka priamo v uliciach Banskej Bystrice, ešte pred jej štvrtkovým predstavením širokej verejnosti.

Z tohto dôvodu sa hlavný ťah  po komunikácii I/66 v centre mesta pre verejnosť uzatvorí už aj od utorkového večera do stredajšieho rána. Práve v utorok vo večerných hodinách sa uskutoční nácvik prehliadky v uliciach mesta.

Viac o súvisiacich obmedzeniach v doprave a mestskej hromadnej doprave, ako aj prímestskej autobusovej doprave sa dočítate v našom samostatnom príspevku.

Škody možno okamžite nahlasovať

Zriadená bude infolinka Vojenskej polície s číslom 0904 786 159 pre nahlasovanie prípadných škôd spôsobených vojenskou technikou v uliciach Banskej Bystrice. Aktívna bude od 27. augusta 18.00 h do 30. augusta 12.00 h.