Tradičný slovenský sviatok Turíce, ktorý slávia kresťania rôznych vierovyznaní, pripadá tento rok na poslednú májovú nedeľu. Počas Turíc sa, okrem iného, poriadajú rôzne rôzne folklórne a spoločenské podujatia. V Slovenskej Ľupči je to už dvadsať rokov Turíčny jarmok. Ten sa tento rok nekoná, no turíčna atmosféra v obci rozhodne chýbať nebude.

Ako sme už na našom portáli informovali, tradičný Turíčny jarmokSlovenskej Ľupči tento rok nebude. Dôvodom je rozsiahla rekonštrukcia verejných plôch v obci. Táto informácia iste mnohých nepotešila, veď o ľupčianskom jarmoku ide dobrý chýr široko ďaleko a za dvadsať rokov svojej existencie sa stal obľúbeným a vyhľadávaným podujatím. Ale… dobrá správa je, že počas posledného májového víkendu turíčna atmosféra v Ľupči predsa len zavládne.

v piatok 26. mája večer sa v Mníchovom dvore začne Turíčny víkend, ktorý bude pokračovať v sobotu 27. mája, kedy sa K Mníchovmu dvoru pridá aj Farma Hiadlovských (od 9.00 h) so svojím Ľupčianskym dňom vidiekaDom remesielRemeseným jarmokomKeramickým sympóziom (od 10.00 h). K dobrej atmosfére v obci prispejú aj motorkári, ktorí si na sobotu naplánovali stretnutie v ľupčianskom pohostinstve Keiko. Nebude chýbať prehliadka ich strojov či spanilá jazda obcou. Otvorený je aj Hrad Ľupča (10.00 – 15.00 h).

Turíčny víkend v Mníchovom dvore

Dvor, záhrada, kaviareň aj predajná galéria v Míchovom dvore budú otvorené v piatok aj v sobotu počas celého dňa a… pivo bude čapovať Remeselný pivovar Masarykov dvor. Piatkový večer spríjemní stredoveká hudobná skupina Gailard z Liptovského Mikuláša. Koncert sa začína o 20.00 h.

Sobotňajší program na záhradnom pódiu otvorí o 15.00 h divadelné predstavenie Od Sama až po Jánošíka v podaní zvolenskej šermiarsko-divadelnej kompánie Via Historica. Tento, takmer hodinový prierez slovenskou históriou určite nielen zaujme, ale aj vyčarí úsmevy na tvárach detí aj dospelých.

Večer budú na pódiu vyhrávať kapely (symbolické vstupné – 5 eur). Najskôr to bude koncert akustického multižánrového zoskupenia Multivýskyt zo Slovenskej Ľupče. Návrat legiend je naplánovaný na 19.00 h. Turíčny víkend v Mníchovom dvore vyvrcholí vystúpením banskobystrickej blues-rockovej skupiny Schody (20.00 h).

Počas dňa nebude chýbať ani sprievodný program a v ňom Šapitó šikovnej ihly či tvorivá veštica a jej šperky, no a chuťové bunky potešia špecialitky z grilu.

SCHODY – Je piatok večer:

Ľupčiansky deň vidieka

Ľupčiansky deň vidieka na farme Hiadlovských v sobotu 27. mája začína už o 9.00 h. Do 21.00 h, kedy sa podujatie končí, budú mať návštevníci farmy čo robiť, aby stihli všetko, čo usporiadatelia pre nich nachystali. Bude to veľa zábavy aj veľa chutí a bude čo obdivovať. Nebudú chýbať farmárske raňajky a rôzne gurmánske špeciality, syrársky workshop, stredoveký dvor plný remeselníkov a farmárov aj živá muzika – zatancuje a zaspieva FS Drienka aj ďalšie folklórne skupiny. Deti zabavia šermiari z historickej skupiny Satyros, pripravené sú aj tvorivé dielne, zábavné súťaže a jazda na poníkoch.

„Naše kultúrno-spoločenské podujatie bude klásť dôraz na regionálnu gastronómiu nielen farmy ale aj okolitých obcí. Podporí ukážky remesiel a predaj produktov lokálnych farmárov. Zároveň podporí uchovanie povedomia o miestnych tradíciách a zvykoch,“ uviedol pre obecné noviny Ľupčianske zvesti Martin Hiadlovský.

Remeselný deň a Keramické sympózium

Dom remesiel, ktorý sa nachádza v pôvodnom remeselníckom (garbiarskom) Ligasovie dome, oslavuje v tomto roku 20. výročie svojho založenia. V sobotu aj tento dom otvorí svoje brány verejnosti. Remeselný deň a Keramické sympózium ponúkne návštevníkom skutočne príťažlivý program s remeselnými dielňami aj predajnými prezentáciami autorského emailového šperku, keramiky a líhaného skla. Na sympóziu keramiky sa zúčastnia keramické dielne: Stará škola Smrečany, Gustáv Virág, Žaneta Skybová a Dom remesiel Slovenská Ľupča.

V čase od 10.00 do 14.00 h sa budú točiť hrnčiarske kruhy a modelovať keramika, vyrábať sadrové odliatky a pracovať s engobou (glazúrou).  Výpal keramiky vo vypaľovacej peci RAKU začína o 11.00 h a pece sa otvoria o 14.30 h. Vernisáž keramických diel a zároveň aj  sochárskych diel Martina Jánoša sa uskutoční o 16.00 h.

Slovenská Ľupča teda aj tento rok oslávi Turíce.  A to vďaka iniciatíve podnikateľov a dobrovoľníkov, ktorých podporil aj starosta obce Roland Lamper.  Práve on sa na rokovaniach s poslancami vyjadril, že bude počas roka finančne podporovať najmä menšie projekty určené obyvateľom obce, ktoré oživia kultúrne dianie v Slovenskej Ľupči.

Dôvody, prečo sa tradičný Turíčny jarmok tentoraz nekoná, sú známe a toto rozhodnutie určite nebolo jednoduché. Najmä ak vlaňajší, jubilejný 20. ročník podujatia bol mimoriadne úspešný a záujem predajcov o účasť na tohtoročnom  jarmoku bol veľký. Prihlásili sa ich takmer dve stovky…

„Turíčny jarmok má svoju tradíciu, umiestnenie, kvalitu a charakter. Chceli by sme, aby si toto podujatie takýto charakter do budúcna zachovalo, a veríme, že 21. ročník tohto krásneho kultúrno-spoločenského podujatia dokážeme pripraviť v plnom rozsahu na budúci rok, v novozrekonštruovaných priestoroch námestia. Veríme, že nás ľudia pochopia,“ uvádza v najnovšom vydaní Ľupčianskych zvestí starosta Roland Lamper.

Viac informácií o sviatku Turíce nájdete tu.