História jarmokov v Slovenskej Ľupči siaha až do roku 1546, keď práva usporiadať Turíčny jarmok a trh Ľupča získala od kráľa Ferdinanda I. V novodobej histórii sa tam jarmočná tradícia obnovila pred vyše dvomi desaťročiami. V posledných rokoch má však vynútené prestávky.

Jubilejný dvadsiaty ročník sa po dvojročnej covidovej prestávke konal vlani. Na ďalší Turíčny jarmok si však budú musieť miestni i návštevníci počkať. Tradičné májové, prípadne neraz až júnové podujatie sa tento rok neuskutoční.

„Jarmok sa neuskutoční z pragmatických dôvodov rozsiahlej rekonštrukcie verejných plôch v obci a s tým spojenými komplikáciami voľného verejného priestranstva, prípravy organizácie dopravy, parkovania, technického zázemia a hlavne zabezpečenia bezpečnosti,“ informoval starosta obce Roland Lamper.

V Slovenskej Ľupči renovujú komunikácie i priestory námestia. „Veríme, že dokážeme pre vás pripraviť XXI. ročník tohto krásneho kultúrno-spoločenského podujatia v plnom rozsahu na budúci rok 2024 v novo zrekonštruovaných priestoroch námestia,“ doplnil Lamper vo vyhlásení na webe obce.

Turíčny jarmok v Slovenskej Ľupči sa stal obľúbeným regionálnym podujatím, ktoré ponúka množstvo stánkov predajcov či remeselníkov, dobré jedlo i kultúrny program s koncertami. Vyznačuje sa tiež charakteristickým dôrazom na prezentáciu ľudových tradícií a folklóru v podaní domácich i hostí.

Nechýba sprievod obcou, ktorému punc zábavy vždy dodá miestne recesistické združenie –  Strana umierneného politického hyenizmu. Samozrejmosťou býva aj ich stánok s pochutinou vychýrenou – chlebom so šmalcom a cibuľou.

Organizátori sa sústreďujú na priblíženie tradičných remesiel, ktoré pravidelne približoval miestny Gazdovský dom a dom remesiel. Tie v roku 2022 doplnili aj stredoveké dvory – Mníchov dvor a Arkona dvor približujúci život Keltov.

V tomto roku bude Slovenská Ľupča bez jarmočnej atmosféry, ale o to radšej sa tam návštevníci vrátia jarmočiť v roku 2024. Dovtedy tu bude množstvo ďalších atraktívnych podujatí v okolitých obciach a samozrejme, v septembri aj Radvanský jarmok 2023.