Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia informujú Kúpele Sliač o rozšírení ponuky svojich služieb pre verejnosť o psychologické poradenstvo. To poskytujú hneď v niekoľkých podobách a je k dispozícii ako kúpeľným hosťom, tak aj obyvateľom širšieho okolia.

Psychologické poradenstvo patrí momentálne medzi vyhľadávanú formu pomoci pre akúkoľvek duševnú potrebu. Služby psychológa sú v Kúpeľoch Sliač už dlhodobo súčasťou procedúr, ktoré môžu hostia počas svojej kúpeľnej liečby absolvovať. Poradenstvo a psychologické služby sú však v kúpeľoch otvorené nielen ubytovaným kúpeľným hosťom. Kúpeľné psychologičky priebežne rozširujú portfólio psychologických služieb, aby tak boli verejnosti bližšie. Na de-tabuizovaní témy pomoci duši sa podieľajú najmä pestrými a populárnymi témami, ako aj formátmi, ktorými tému šíria.

Psychologické služby boli v Kúpeľoch Sliač nedávno doplnené o skupinové poradenstvo, ktoré pre veľa ľudí predstavuje prirodzenejšiu formu riešenia svojich duševných ťažkostí, a to cez zdieľanú skúsenosť s viacerými členmi skupiny. Poradenstvo v Kúpeľoch Sliač je vedené kúpeľnými psychologičkami, ktoré okrem iného pomáhajú porozumieť aj veľmi aktuálnej téme – a to súvisu zdravotných komplikácii s psychologickým prežívaním jednotlivca.

“Chceme našim klientom zabezpečiť celostnú starostlivosť o ich zdravie. Veda i prax ukazujú, že prepojenie práce lekárov, rehabilitačných pracovníkov a psychológov vedie k najlepším výsledkom v dlhodobom ozdravnom procese. Pri individuálnom poradenstve sa hĺbkovo venujeme jednotlivcom a ich duševnému prežívaniu, v skupinovom poradenstve má zase každý priestor zdieľať len toľko, koľko potrebuje. Zdieľané pohľady a skúsenosti iných členov skupiny dokážu usmerniť a pozitívne prípady aj povzbudiť,” približuje význam a obsah novej procedúry Kristína Novotová, psychologička v Kúpeľoch Sliač.

Skupinové poradenstvo prináša starostlivosť v troch podobách vyplývajúcich primárne zo zdravotných indikácii kúpeľných klientov. Programy Antistres, Balzam na dušu a Femina tak reagujú najmä na potreby pacientov so srdcovo-cievnymi, onkologickými a gynekologickými ochoreniami, no absolvovať ich môžu aj neubytovaní hostia, resp. objednaní návštevníci kúpeľov.

Antistres prináša najmä informácie o role chronického stresu a napomáha osvojiť si zvládacie stratégie. Stres je významným faktorom, ktorý neraz ovplyvňuje vznik a nepriaznivú prognózu srdcovo-cievnych ochorení.

Balzam na dušu je forma skupinového poradenstva, ktorá sa orientuje na výzvy a pocity spojené so skúsenosťou s onkologickým ochorením a prináša bezpečný priestor na zdieľanie prežívania v súvislosti s jeho prekonaním.

Femina predstavuje miesto pre zdieľanie prežívania v súvislosti s gynekologickou diagnózou v čisto ženskej skupine. Sprostredkúva informácie o dopadoch gynekologickej diagnózy na duševný život a vzťahy klientky, informácie o možnom vplyve ochorenia, či zákroku na rolu ženy, matky a partnerky.

Ponúkané psychologické služby korešpondujú so zdravotníckym zameraním Kúpeľov Sliač, otvorené sú však všetkým, ktorí hľadajú priestor pre posilnenie svojho duševného zdravia v danej oblasti.

Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia kúpele organizujú aj unikátne stretnutie kúpeľných psychológov, pod záštitou riaditeľa Kúpeľov Sliač, Martina Beňucha. Podujatie má za cieľ predstavenie dobrej praxe v kúpeľnom prostredí.

„Chceme, aby sa liečba duše v kúpeľoch rozvíjala. Zároveň si prajeme, aby sme na napredovaní pracovali spolu. Našou víziou je pomenovať výzvy, ktorým psychológovia v kúpeľníctve čelia, obohatiť svoju prax o skúsenosti a vytvoriť systém práce na duševnom zdraví, ktorý slovenskému kúpeľníctvu dodá jedinečnú pridanú hodnotu. Starostlivosť o duševné zdravie je témou, ktorá stále viac poukazuje na potreby prevencie, zdravých návykov a informovanosti spoločnosti o dôležitosti nielen fyzického, ale aj psychického zdravia. Verím, že spoločne môžeme slovenské kúpeľníctvo posúvať ďalej, skvalitňovať poskytované služby a vytvárať klientom zázemie, ktoré je pri životných výzvach, spojených so zdravým, tak potrebné,“ uvádza Martin Beňuch.

Kúpele Sliač sú historicky prvými kúpeľmi na Slovensku, ktoré boli vďaka liečivej minerálnej vode s vysokým obsahom CO2 určené na liečbu srdcovo-cievnych ochorení. Pri viac ako 200 ročnej tradícii v poskytovaní kúpeľnej starostlivosti sa špecializujú na liečbu viacerých zdravotných komplikácií. Okrem srdcovo-cievnych ochorení sú to indikácie pohybového aparátu, ženských chorôb, onkologických ochorení aj post-covidového syndrómu.