Hokejisti HC MONACObet Banská Bystrica v piatkovom pohronskom derby nepridali šiestu výhru v rade, hoci súpera prestrieľali. Rytieri vyškolili baranov z efektivity, a tak ukončili svoju sériu prehier.

Mužstvá nastupovali na derby v rozdielnych pozíciách. Zatiaľ čo barani vyhrali predchádzajúcich päť zápasov a na domácom ľade ešte nenašli premožiteľa, rytieri v uplynulých piatich kolách zakaždým prehrali a vonku ešte nezvíťazili. Išlo o súboj druhého s predposledným. Otrepané hokejové klišé však hovorí, že derby nemá favorita.

Prvé pohronské derby v sezóne malo od úvodného buly slušné tempo, oba celky volili jednoduchší spôsob riešenia situácií v útočnej tretine. Prvá gólová šanca sa črtala v 9. minúte, keď domáci získali puk za bránkou, Matt Wedman ho posunul pred Pavla Kantora, ale Collin Adams sa ku gólovej koncovke nedostal. Krátko nato sa radovali hostia, keď ich prvú šancu využil Tyler Sheehy. Americký center rytierov sa dostal k puku medzi kruhmi a luxusnou strelou prekonal Dominika Hrachovinu – 0:1.

V 11. minúte už gólman baranov zneškodnil nádejné strely Patrika Marcineka a Kristofersa Bindulisa. O pár minút neskôr zas obranca Zvolena Carter Robertson z medzikružia neprepálil spleť tiel pred bránkou. V 14. minúte pohrozili zverenci trénera Vladimíra Országha, keď sa puk pred bránkou odrazil k Lukášovi Tomkovi, ale Kantor bol pozorný. Pred českého brankára Zvolena sa neskôr preštrikoval aj Alex-Olivier Voyer, Kantora trafil do masky. Zverenci českého kormidelníka Martina Štrbu v závere prvej tretiny chybovali a Roman Faith prihral vľavo Wedmanovi, ten síce našiel vpravo pri bránke Adamsa, ale z tejto prihrávky sa nedalo ideálne zakončiť.

Do druhej tretiny vstúpili aktívnejšie banskobystrickí hokejisti, ale na konci 22. minúty sa z ničoho nič dostal do šance v ľavom kruhu osamotený Peter Zuzin. Trafil však len Hrachovinovu hruď. Herne ale tieto minúty patrili domácim, ktorí donútili hokejistov Zvolena k zakázaným uvoľneniam. V 25. minúte mal zatiaľ najväčšiu šancu na vyrovnanie Adams, ale po výbornej Wedmanovej prihrávke z pravej strany útočného pásma trafil zblízka len Kantora. V polovici prostrednej časti barani pripreli rytierov a pred bránkou bolo rušno, ale hostia na čele s Kantorom odolávali.

V 31. minúte mal ďalšiu šancu Adams, keď mu zľava prihral popred bránku Gabriel Chicoine, no brankár HKM predviedol ďalší skvelý zákrok. Tlak pokračoval a hostia navštevovali útočné pásmo len ojedinele, ale boli to oni, kto strelil druhý gól zápasu. Matej Macek v 36. minúte z pravého rohu klziska poslal puk medzi kruhy, jemne sa ho ešte dotkol Zuzin a nestrážený Andrej Kukuča prekonal Hrachovinu – 0:2. Rozhodcovia vylučovali po prvýkrát až v 38. minúte a Štrbovi zverenci presilovku aj využili. Andrej Kudrna našiel spoza bránky Sheehyho, ktorý zblízka na dvakrát pridal svoj druhý gól v piatkovom derby – 0:3.

Domáci tak v tretej tretine museli vrhnúť všetky sily do útoku. Hráči Zvolena čakali na svoje príležitosti a v 45. minúte našiel Marcinek spoza bránky Dominika Jendeka, no Hrachovina zasiahol betónom. O chvíľu neskôr zas ušiel po pravom krídle Marek Hecl a brankár Banskej Bystrice ani nevedel, ako sa mu podarilo vychýliť puk mimo svojej svätyne. Barani napokon zobrali Kantorovi čisté konto v 49. minúte. Obranca Dávid Stránský prenikol po ľavom krídle a našiel pred pravou žŕdkou presne zakončujúceho kapitána Alexa Výhonského – 1:3.

Krátko nato mohol Výhonský znížiť opäť, ale pred bránkou na dvakrát nepochodil. Vzápätí vyrazili hostia do prečíslenia a Hecl si vymenil puk s Kudrnom, lenže Hrachovina prvého menovaného vychytal. Štyri minúty pred koncom riadneho hracieho času Michal Beňo vyhodil puk z obranného pásma medzi divákov a Országhovi zverenci hrali po prvýkrát v početnej prevahe. Tribúny sa už radovali, ale rozhodcovia gól neuznali, keďže zakončujúcemu Wedmanovi sklepol Boucher puk vysokou hokejkou. Barani to skúsili v šestici, ale rytieri si už dvojgólový náskok postrážili.

Hokejisti HC MONACObet Banská Bystrica odohrajú nasledujúci zápas opäť na domácom ľade. V nedeľu 13. októbra o 16.30 privítajú HK 32 Liptovský Mikuláš.

Povedali po zápase

Vladimír Országh, tréner baranov: „Videli sme výborný zápas pred výbornou atmosférou. V prvom rade ďakujeme ľuďom, že prišli, že bol vypredaný štadión, pretože úplne inak sa hrá v takejto atmosfére. Ďakujem obom fanklubom. Derby nemá favorita. Väčšinu zápasu sme boli aktívnejší, viac sme mali puk na hokejkách, kontrolovali sme hru. Na druhej strane, vždy, keď sa Zvolen dostal do útočného pásma, tak bol nebezpečný. Má na to hráčov, mali tam šance, ktoré premenili. Mali sme tam šance, Zvolen dobre bránil, boli sme v tlaku, ale chýbalo nám viac hráčov pred bránkou. Bolo tam veľa odrazených pukov, ktoré stihol brankár buď chytiť, alebo to obrana Zvolena odpratala. Samozrejme, trošku nás načal gól na 0:2 a potom na 0:3, to nám zobralo trošku vietor z plachiet. Ale chalani makali, bojovali. Myslím si, že napriek prehre môžeme mať hlavy hore. Takýchto zápasov je veľa. Neboli sme lepší v Žiline a ani proti Košiciam, a brali sme body. Taký je hokej, niekedy máte viac z hry, ale vyhrá súper. Všetky zápasy sa nevyhrajú, ale ten výkon mal svoju kvalitu a máme sa od čoho odraziť.“

Alex Výhonský, kapitán a strelec jediného gólu baranov: „Myslím si, že to bol, aj keď sme prehrali, z našej strany kvalitný zápas. Ako povedal tréner, niekedy sa to šťastie prikloní, niekedy nie. Brankár Kantor odviedol skvelý výkon. My už len musíme dať hlavy hore a pripraviť sa na nedeľu. Zamrzí to, ale je to súčasť hokeja. Treba si vziať z tohto zápasu pozitíva, hrali sme našu hru. Boli tam maličké chybičky, ale myslím si, že chalani dnes odviedli skvelú robotu. Atmosféra bola výborná. Chcel by som sa poďakovať všetkým fanúšikom, či už zvolenským, alebo bystrickým. Ten hokej chutí dvakrát lepšie, keď je plný štadión.“

Martin Štrba, tréner rytierov: „Obrovská úľava, veľká gratulácia chalanom. Dnes nás čakal nesmierne ťažký zápas a súper. Chcel by som sa poďakovať fanúšikom, pretože boli skvelí. Je to derby, nikdy nemá favorita. My sme to dnes odmakali a som šťastný aj za chalanov, že sa im to podarilo, pretože sme to potrebovali. Dúfam, že sa od tohto odrazíme a už to pôjde. Banská Bystrica má vynikajúcu formu, malé ihrisko, skvelú atmosféru, skvelých hráčov. Bol to skvelý zápas a ja som rád, že sme ho vyhrali. Pavel Kantor je tam od toho, ale nebyť ďalších dvadsiatich chalanov, tak by to tiež nezvládol. Mal výborný zápas, ale veľa chalanov tiež, takže bola to tímová práca, tímové víťazstvo.“

Pavel Kantor, brankár rytierov: „Pre nás to bolo ťažké obdobie, veľmi sa nám nevydaril vstup do sezóny, aj keď sme niektoré zápasy neodohrali vôbec zle, ale výsledkovo nám to nevychádzalo. Bolo len otázkou času, kedy sa to zlomí. Toto derby bolo na to ideálna príležitosť, takže dúfam, že sme to dnes naštartovali a už to pôjde tak, ako má. Každý gólman vám povie, že je to lepšie, keď na vás ide veľa striel. To ale nie je podstatné, my sme chceli hrať šesťdesiat minút svoj hokej a to, čo nám povedali tréneri, teda hrať poctivo. Dostali sme sa do vedenia 3:0 a myslím si, že tretiu tretinu sme odohrali veľmi dobre, chytro, skúsene. Akurát to výlúčenie nám to trošku skomplikovalo, ale inak si myslím, že sme to odohrali výborne, tú tretiu tretinu špeciálne. Pri neuznanom góle som si bol istý, že tam bola vysoká hokejka, akurát som rozmýšľal, či sa puk neodrazil ešte od nášho hráča, čo by tú vysokú hokejku zrušilo.“

Tipos extraliga – 9. kolo – piatok 11.10.2024, 17.30 h – Tipsport Aréna, B. Bystrica

HC MONACObet Banská Bystrica – HKM Zvolen 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)

Góly a asistencie: 49. Výhonský (D. Stránský, Michalčin) – 9. Sheehy (Bracco, Hudec), 36. Kukuča (Zuzin, Macek), 39 Sheehy (Kudrna). Presilovky: 0/1 – 1/1. Strely na bránku: 48 – 31. Rozhodovali: Jobbágy, J. Konc ml. – Kacej, Tvrdoň. Diváci: 3016 (vypredané).

Banská Bystrica: Hrachovina (Rabčan) – Chicoine, Scarlett, Zeleňák (A), Žabka, D. Stránský, Michalčin, Česánek – Petriska, Boucher, Voyer – Faith, Wedman, Adams – Tomka, Bíreš, Výhonský (C) – Matoušek, Čunderlík, A. Stránský.
Tréner: Vladimír Országh,

Zvolen: Kantor (Boľo) – Halbert, Bindulis, Beňo, Hudec, Robertson, Sládok (A) – Kudrna (C), Olson, Hecl – Bracco, Sheehy, Bondra – Kukuča, Zuzin (A), Macek – Marcinek, Jendek, Mišiak – Gron.
Tréner: Martin Štrba.