Prinášame sumár toho najzaujímavejšieho, čo sa stalo počas uplynulého 30. týždňa v uliciach Banskej Bystrice.

stolpersteineĎalšie pamätníky, o ktoré zakopnete

Prvý pracovný deň pribudli v uliciach mesta tzv. Kamene zmiznutých. Tie sú venované ľuďom, ktorí niekedy žili v Banskej Bystrici, ale počas 2. svetovej vojny sa stali obeťami nacizmu. Autorom projektu je Gunter Demnig, ktorý osadil tri mosadzné kamene. Jeden na počesť evanjelického farára Jána Bakossa na Lazovnej ulici a dva na počesť manželov Karvašovcov na Hornej ulici.

Moruša čierna, SásováUnikátnemu stromu v Sásovej sa darí

Portál BBonline.sk upozorňuje na prírodné zaujímavosti, ktoré sa nachádzajú v neprirodzenom sídliskovom prostredí Sásovej. Okrem vzácneho Sekvojovca mamutieho rastie v „betónovej džungli“ aj Moruša čierna, ktorá je typická skôr pre teplejšie a južnejšie oblasti Slovenska.

Outbreak Europe 2013, 27.7.2013, Banská BystricaNa pár dní bola Banská Bystrica metropolou hip-hopu

Život v meste však počas týždňa najviac ovplyvnili víkendové udalosti. Od piatka Banská Bystrica hostila udalosť svetového formátu Outbreak Europe. Hip-hopový festival privítal viac ako 1000 účastníkov zo 61 krajín, ktorí sa prezentovali tancom, graffiti umením a hudbou.

BBO_1880Banskobystričania privítali cisárskych princov

V sobotu si mesto na Námestí SNP pripomenulo svoju banícku históriu. Banícke cechy a Park kultúry a oddychu zorganizovali rekonštrukciu návštevy synov kráľovnej Márie Terézie v roku 1764. Akcia má byť predzvesťou budúcoročnej veľkolepej akcie, kedy bude 250. výročie cisárskej vizitácie.

kvb_real_6Kino pod holým nebom v areáli gymnázia

So zaujímavým projektom prišli študenti Gymnázia J.G. Tajovského. V schátranom areáli svojej školy zorganizovali brigádu a v opustenom átriu chcú premietať filmy pod holým nebom. Nadväzujú na tradíciu banskobystrického amfiteátra, postupne si budú môcť návštevníci pozrieť filmy Pacho, hybský zbojník, Kurz negatívneho myslenia, Nesvadbovo, Občiansky preukaz a Vlčie diery.