A máme tu tretí adventný víkend. Tretia adventná nedeľa je strieborná a volajú ju nedeľou radosti. Nielen v nedeľu ale počas celého víkendu, a nielen v Banskej Bystrici ale aj v okolí, bude radosti až-až.  

Piatok 13. december

Zimný prieskum

Akadémia umení, B. Bystrica – 9:00 h

Akadémia umení pozýva na prehliadku semestrálnych prác poslucháčov Fakulty výtvarných umení. Prehliadka sa uskutoční v priestoroch fakulty v piatok od 9:00 do 18:00 h a v sobotu od 9:00 h do 16:00 h.

Prícte račej pešo, neobanujete!

Kammerhof, B. Štiavnica – 11:30 h

Na nádvorí banskoštiavnického Kammerhofu sa v piatok dopoludnia o 11:30 h začína tradičný Štjavnycký vjanočný jarmok. Potrvá do soboty a ponúkne bohatý kultúrny program i všeličo na kúpenie, zajedenie aj na zapitie. Počas oboch dní si návštevníci jarmoku môžu pozrieť pečenie oblátok v historickej forme nad ohňom a ešte oveľa viac na „pobavenya a kuknutya“. Organizátori jarmoku radia Prícte račej pešo, neobanujete! Podávať sa totiž bude aj hriatô, punč, medovina aj chýrna banskoštiavnická krampampula a neochutnať ju by bolo hriechom.

Bookswap pre milovníkov kníh

Komunintné centrum 365.labb, B. Bystrica – 14:00 h

V poradí tretí Bookswap sa koná v piatok v priestoroch komunitného centra 365.labb. Jeho súčasťou je aj Čítačka.

Vianočná kapustnica

Ultimuv, B. Bystrica – 15:00 h

V banskobystrickom centre Ultimuv (Hurbanova ul.) bude v piatok rozvoniavať vianočná kapustnica. No tiež tam bude koštovka zdravých koláčov, možnosť zacvičiť si, tvorivé dielne pre deti aj InBody – meranie zloženia tela. Účastníci podujatia môžu tiež podporiť charitatívnu zbierku pre Debora útulok pre matky s deťmi, ktorá v Ultimov potrvá až do 20. decembra.

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.

Primátorský punč

Námestie SNP, B. Bystrica – 16:00 h

Primátorský punč, charitatívne podujatie s dlhoročnou tradíciou, bude primátor mesta Ján Nosko podávať v stánku pred Radnicou v piatok od 16:00 h. Chýbať nebudú ani zberateľské hrnčeky, ktoré si návštevníci môžu kúpiť spolu s punčom či čajom. Atmosféru námestia dotvoria Funny Fellows a Paľo Majerík so svojou heligónkou. Výťažok z Primátorského punču pôjde tento rok na pomoc ľuďom v Prešove, ktorí  pri požiari prišli o svoje domovy.  Rovnako ako financie určené na silvestrovské oslavy a ohňostroj.

Tancom proti rasizmu

Aula SZU, Divadlo Štúdio tanca, Klub 77, B. Bystrica – 17:30 h

Tancom proti rasizmu je názov jedinečného projektu, ktorý sa od piatku do nedele koná na troch miestach v Banskej Bystrici a vďaka ktorému  budú mať krajšie Vianoce nielen deti z okolitých detských domovov, ale i tanečníci z celého Slovenska.

Vianočný koncert

Evanjelický kostol, Poniky – 17:00 h

Sviatočnú atmosféru v Ponikách navodí Vianočný koncert, na ktorom vystúpia žiaci miestnej Základnej školy s MŠ Štefana Žáryho a žiaci Základnej umeleckej školy zo Stožku.  Pri obecnom úrade budú vianočné trhy a podávať sa bude vianočný punč starostky obce.

Premiéra v opere

Štátna opera, B. Bystrica – 18:30 h

Milovníkov opery poteší tento víkend premiéra operety  banskobystrického skladateľa a hoteliera Jána Móryho Slečna vdova. Zaujímavosťou je, že texty piesní napísal známy a obdivovaný herec a režisér Oldřich Nový, ktorý účinkoval aj pri premiére diela v Zemskom divadle v Brne v roku 1935. Prvá premiéra operety Slečna vdova je v piatok o 18:30 h a druhá v sobotu tiež o 18:30 h.

Hrajteže mi, hrajte

Evanjelický kostol, B. Bystrica – 19:00 h

Vianočný koncert obľúbeného cyklu Hrajteže mi, hrajte má názov Daj Boh šťastia tejto zemi a uskutoční sa v piatok v Evanjelickom kostole. Vystúpia na ňom Slávka Horváthová, Jaroslav Zápotočný a ĽH Trnkári zo Žakova, Trnki a ĽH Jána Maka, FSk Hájiček z Chrenovca Brusna, FS Stavbár zo Žiliny, Betlehemci z Kokavy nad Rimavicou, Kmotry a kmotrovia z Detvy, ako aj detský súbor Ragačinka, ĽH Hruška a Horička z Hrušova.

Povstalecké Vianoce s ľudovkou

Areál Múzea SNP, B. Bystrica – 19:00 h

Vianoce v areáli Múzea SNP v piatok večer spestrí Ľudová hudba Jozefa Berkyho Pipa ml. Zahrá do tanca, do spevu aj len tak, na počúvanie. V sobotu si návštevníci Povstaleckých Vianoc môžu posedieť v zemľanke s členmi Klubu vojenskej histórie Golian.

Tanečné divadlo na tému pýcha

Záhrada CNK, B. Bystrica – 20:00 h

Pýcha má rôzne roviny, ktoré Andrej Petrovič ako choreograf a performer objavuje na úrovni umeleckej interpretácie – fyzickej, ale aj politickej, genderovej, vizuálnej, anatomickej. Popri tom je pre neho téma pýchy možnosťou načrieť do vôd, do ktorých sa predtým neodvážil vstúpiť alebo sa o ne nezaujímal.

Danteho Inferno

Klub 77, B. Bystrica – 21:00 h

Božská komédia je rozsiahle literárne dielo talianskeho básnika Danteho Alighieriho. Skladá sa z troch častí: Peklo, Očistec a Raj. 7 DJ-ov 7 Hriechov. Očistec je zoradený podľa siedmich smrteľných hriechov: Pýcha – Rap Metal, Závisť – Trap, Hnev – Liquid & Deep dnb, Lenivosť – Neurofunk dnb, Lakomstvo – Hard Techno, Obžerstvo – Crossbreed, Smilstvo – Hardcore… Piatkový večer a noc v Klube 77 bude zaujímavá.

Radikal Chef v Urban Spot

Urban Spot, B. Bystrica – 21:00 h

Slovenský raper Radikal Chef (Patrik Šefranko) a jeho špeciálni hostia sú od konca októbra na turné po slovenských mestách a chystajú sa aj do Prahy. Tento piatok potešia fanúšikov v banskobystrickom Urban Spot. Na koncerte, ktorý začína o 21:00 h,  predstaví Radikal Chef aj skladby zo svojho nového albumu Freeride 3, ktorý vyšiel v apríli tohto roku.

Koncert Paris Boheme

U Francúza – Jazz Klub 12, B. Bystrica – 21:00 h

Len pár krokov od Urban Spotu, v klube U Francúza budú znieť francúzske šansóny. Trio Minotte predstaví pásmo piesní Paris Boheme, ktoré zavedie poslucháčov do minulosti, za najznámejšími populárnymi francúzskymi šansónmi.

Sobota 14. december

Jarmok v Podbrezovej

Sídlisko Kolkáreň, Podbrezová – 9:00 h

V Kultúrno-spoločenskom centre v Podbrezovej v sobotu už zrána otvoria Vianočný jarmok, na ktorom nebudú chýbať zabíjačkové špeciality zo Salaša Zbojská, tvorivé dielne či kultúrny program. A prídu aj betlehemci.

Sliačske vianočné hody

Námestie pri fontáne, Sliač – 10:00 h

Pásmo kolied, živý betlehem, zvyky predkov, tvorivé dielne, ukážky zdobenia perníkov, pečenie oblátok a, samozrejme, predaj vianočného tovaru aj pochúťok. To všetko v sobotu na Sliačskych vianočných hodoch.

Hviezdy na ľade

Mestská ľadová plocha, Zvolen – 10:00 h

Klzisko uprostred zvolenského námestia v sobotu obsadia rozprávkové bytosti a hokejové hviezdy HKM Zvolen. Hokejovú recesiu s autogramiádou na ľade bude moderovať Martin Matuška.

Anjelské popoludnie

Vlkanová – 15:00 h

Vo Vlkanovej otvoria v sobotu malé vianočné trhy a večer o 18:00 h zahrajú Diabolské husle – Orchester Jána Berkyho Mrenicu. Celé popoludnie bude rušno a veselo v sále obecného úradu. Deti navštívi Mikuláš s darčekmi , súťažami aj pesničkami, zaznejú aj vianočné koledy a nebudú chýbať ani tradičné vianočné špeciality.

Starostovský punč

Hrochoť – 16:00 h

Na punč pozýva i hrochotský starosta. Podávať sa bude pred obecným úradom a bude k nemu aj čo zajesť. Do nôty zahrá Ľudová hudba Paľáčovci.

Tešíme sa na Ježiška

Aula SZU, B. Bystrica – 17:00 h

Po vypredanom minuloročnom turné sa Miro Jaroš s kapelou opäť vracajú na pódia s vianočným programom Tešíme sa na Ježiška. Deti určite potešia pesničky Vo vianočnej pekárni, Najkrajší darček, Príde Mikuláš, Vločka či Bola raz malá hviezdička a dospeláci si prídu na svoje pri hitoch Nech už nasneží, Sen o bielych Vianociach alebo Ako na Vianoce.

Keď vyjde hviezdička

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

V sobotu aj v nedeľu v Divadle pod balkónom čaká na deti veselá rozprávka s pesničkami a anjelikmi Keď vyjde hviezdička. A možno príde aj Mikuláš.

Vianočná Janais

Námestie SNP, B. Bystrica – 17:00 h

V programe Banskobystrických Vianoc sa v sobotu podvečer predstaví charizmatická speváčka a skladateľka Janais. Speváčkin charakteristický indie pop s prvkami folku a šansónu Banskobystričanov určite očarí.

Na svätú Viľiju

Kultúrny dom, Strelníky – 17:00 h

Štedrý večer, nárečovo aj Viľija, je časom radosti a veselosti. A taký veselý večer chystajú na sobotu v Strelníkoch. Vystúpi Folklórna skupina Šajbania, Marián Kováč a Šajbianske pršťoke, Karol Kočík a Ľudová hudba Poničan.

Nedeľa 15. december

Tvorivé dielne

SSM Tihanyiovský kaštieľ, B. Bystrica – 9:00 h

Aj na posledných tohtoročných dielňach v Tihanyiovskom kaštieli si deti môžu vyrobiť krásne sfarbeného vtáčika hýľa. Vyrobia si ho z papiera a bavlnky.

Zámok bez zámkov

Zvolenský zámok – 16:00 h

V posledný deň podujatia Zámok bez zámkov, ktoré sa na Zvolenskom zámku koná od 11. decembra, majú návštevníci zámku voľný vstup do expozícií Slovenskej národnej galérie. Návštevu zámku spríjemní adventný koncert absolventov ZUŠ Nádvorná venovaný 100. výročiu založenia školy. Účinkujú žiaci hudobného odboru v spolupráci so školským sláčikovým orchestrom a „koledníci” z tanečného odboru. Koncert Čas radosti, veselosti sa začína o 18:00 h a vstupné naň je dobrovoľné.

Predvianočné rozjímanie

Kostol na Hôrke, Radvaň, B. Bystrica – 14:00 h

Decembrové Potulky mestom sa tentoraz uskutočnia v Kostole Narodenia Panny Márie v Radvani na Hôrke. Tretia adventná nedeľa ponúka príležitosť oddýchnuť si od predvianočného zhonu. Decembrovými potulkami vás prevedú Branislav Stančík, huslistka Miriam Minková, sopranistka Kristína Suchá a organista Matúš Kucbel.

Radujme sa, valasi!

Rímsko-katolícky kostol, Slovenská Ľupča – 14:00 h

Aj v ľupčianskom kostole bude znieť hudba a spev. Detský folklórny súbor Dratvárik a Folklórny súbor Telgárt uvedú zvykoslovný vianočný program Radujme sa, valasi!

Dve rozprávky na brušku

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16:00 h

O Jurkovi s kozou a O Dobromilovi a Lenimírovi sú presne dve rozprávky. Dve klasické rozprávky v tradično-netradičnom spracovaní a „na brušku“. Mieša sa v nich komické s poučným, nešťastie a bieda so šťastným koncom.

Svätá omša v katedrále

Katedrála sv. Františka Xaverského, B. Bystrica – 18:00 h

Svätú omšu za všetkých zomrelých, ktorých darovanie orgánov umožnilo iným žiť, odslúžia v nedeľu podvečer v Katedrále sv. Františka Xaverského na Námestí SNP.

Muzika do neba, do uší

Aula SZU, B. Bystrica – 18:00

Vianočné turné Szidi Tobias & Band s názvom Muzika do neba, do uší má zastávku aj v Banskej Bystrici.  Na nedeľnom koncerte v Aule SZU zaznejú nielen skladby z predchádzajúcich albumov, ale aj nové skladby, ako sú Dije, Okná dokorán, Já vím  a ďalšie skladby s nádychom Vianoc.