Jarné prázdniny končia, no pred nami je ešte víkend s rozprávkami, tvorivým dielňami a ďalšími podujatiami, na ktorých môžeme s deťmi príjemne stráviť voľný čas.

Piatok 11. marec

Výstava Loading: love

Námestie slobody, Banská Bystrica

Hneď v úvode našich tipov na víkend je tu pozvánka na zaujímavú výstavu Loading: love, ktorú pripravilo slovenské LGBT divadlo Nomantinels, zaoberajúce sa témami rodu, pohlavia, rodovej rovnosti, potláčania rodových stereotypov a bojom proti diskriminácii a násiliu na ženách. Historická výstava je zameraná na emancipáciu LGBTI ľudí v spoločnosti na Slovensku, v Čechách a Maďarsku za posledných 100 rokov. Výstava už bola prezentovaná v Bratislave, Košiciach, Prahe a Budapešti. V našom meste si ju môžete pozrieť do 3. apríla na Námestí slobody. (Foto z výstavy – Zuzana Chrenková Srncová)

Hra na konci prázdnin na Rázcestí

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 15:00 h

Rozprávky v bábkovom divadle spríjemňovali deťom takmer každý deň jarných prázdnin. Posledným prázdninovým predstavením bude piatková Hra básnika a dramatika Jozefa Mokoša. Je to rozprávka o dvoch lenivých kocúroch a jednej šikovnej myške.

Hra:

Láskavé rozprávky na zámku

Zámocká kaviareň, SNG Zvolenský zámok – 16:00 h

Na začiatku bola na prvý pohľad celkom jednoduchá otázka, čo je to láska. Kým sa nezjaví víla a neodnesie nás do celkom iného sveta… Tá víla sa volá Agapé a býva v päťposchodovom dome so svojimi dcérami. Je ich dvadsaťjeden ako rozprávok v knihe Braňa Jobusa Láskavé rozprávky. Malí čitatelia a čitateľky sa s touto knihou zoznámia pri jej čítaní v Zámockej kaviarni na Zvolenskom zámku.

Koncert v Cikkerovej sieni

Radnica Cikkerova sieň, Banská Bystrica – 17:00 h

Milovníkov vážnej hudby poteší piatkový diplomový koncert v Cikkerovej sieni historickej radnice, na ktorom sa predstavia študenti Fakulty múzických umení Akadémie umení Asuka Maeda (soprán) a Elsa Voima (mezzosprán). Zaznejú diela Bacha, Mozarta, Rossiniho, Dvořáka, Smetanu Rautavaara, Bizeta a Pucciniho. Klavírna spolupráca Xénia Maskalíková.

Island, krajina gejzírov

Mestské kultúrne stredisko, Sliač – 18:00 h

Pútavé rozprávanie výtvarníka, cestovateľa a spisovateľa Jozefa Weissa vás zavedie do krajiny gejzírov, Islandu. Večer je spojený s predstavením jeho básnickej zbierky Most do srdca, ktorá je výrazom najhlbších zákutí autorovej duše.

Čepiec

Divadlo J.G. Tajovského, Zvolen – 18:30 h

Katka opúšťa rušné mesto a prichádza na Šumiac, kde ju očakáva jedna z posledných žien, ktorá ešte vie ušiť tradičný šumiacky Čepiec. Spomienky oboch žien sa prelínajú a Katka nachádza viacero paralel so svojím životom… Inscenáciu Čepiec, inšpirovanú rovnomennou knihou Kataríny Kucbelovej o autentickom hľadaní svojich koreňov,  uvedie zvolenské divadlo v piatok večer o 18:30 h. (Foto – Vanda Mesiariková) 

Večer pre Ukrajinu

Urban Spot, Banská Bystrica – 20:00 h

Piatkový večer v klube Urban Spot bude v znamení solidarity s Ukrajinou. Stretnú sa tam priatelia a známi, umelci… bude hudba, spev aj rozhovory. Ako povedal Erik Oslanec z Urban Spot, klub len nedávno otvorili po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou. No už niekoľko dní sa v klube robí zbierka na pomoc Ukrajine a pribudne k nej aj celá piatková tržba. „Vojna je zlá, preto sme sa rozhodli pomôcť. Dali sme dokopy  množstvo potrebných vecí a odnesieme ich priamo na slovensko-ukrajinskú hranicu,“ hovorí Erik Oslanec a dodáva, že tam vytvoria oddychovú zónu s občerstvením, teplým čajom a kávou a nabíjacou stanicou pre mobily, tablety a ďalšie zariadenia. Pre deti majú nachystané omaľovánky a sladkosti. Iniciátor pomoci Erik Oslanec spolu s priateľom odchádzajú na hranice už túto nedeľu 13. marca. Príďte v piatok večer do klubu Urban Spot podporiť dobrú vec.

Sobota 12. marec

Dráčik Hapčí na cestách

Kultúrny dom Podlavice – 10:00 h
Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Už je to veru tak. Obľúbená rozprávková postavička dráčik Hapčí poteší tento víkend deti v Podlaviciach aj na sídlisku Rudlová-Sásová, kde sídli jeho domovské Divadlo pod balkónom. Rozprávka Dráčik Hapčí je príbehom  o priateľstve medzi princeznou Nezábudkou a  dráčikom, ktoré vzniklo na jednej krásnej lúke a o tom, ako dráčik Hapčí pomohol zachrániť princeznú a kráľovstvo pred princom Vilibaldom. V Dome kultúry v Podlaviciach privítajú deti dráčika v sobotu o 10:00 h (vstup je voľný) a v Divadle pod balkónom v sobotu o 17:00 h a v nedeľu o 10:30 h (rezervácia vstupeniek: SMS na 0908 037 762).

Galantérny swap

365.labb, Banská Bystrica – 10:00 h

Gombíky, ihly, nite, stuhy, čipky, zipsy… či iný galantérny materiál a všeličo ďalšie, čo súvisí so šitím, môžete priniesť a vymieňať si na Galantérnom swape, ktorý sa uskutoční v sobotu od 10:00 do 16:00 h v 365.labb na Lazovnej.  Okrem swapovania vás čaká aj ukážka šitia z materiálu, ktorý bude priamo dostupný na swape. Vstup na swap (5 eur) sa platí priamo na mieste. Podrobnejšie informácie nájdete tu.

Krása v skalách ukrytá

SSM Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 14:00 h

Víkendový program v Tihányiovskom kaštieli sa bude niesť v znamení rozlúčky s úspešnou výstavou o našich veľhorách TRITRI – Tatry očami geológov. Program je vhodný pre malých i veľkých milovníkov hôr, hornín a minerálov. Presvedčíte sa na vlastné oči, aký prírodný klenot máme na Slovensku, spoznáte jeho geologickú históriu ale aj súčasné ohrozenie. Počas tvorivých dielní Krása v skalách ukrytá sa deti hravým spôsobom zoznámia s minerálmi a horninami, ktoré tvoria slovenskú prírodu (vstupy o 14:00, 15:00 a 16:00 h).

Zážitkové maľovanie

Materské centrum Mamina, Banská Bystrica – 14:00 h

Zážitkové maľovanie pre všetkých dospelých, aj tých, ktorí vôbec nemajú umelecké skúsenosti, môže byť naozaj zážitkom. Vyskúšať to môžete v sobotu popoludní (14:00 – 16:15 h) v Materskom centre Mamina (bývalá ZŠ, Tatranská 10), so šálkou kávy a občerstvením. Domov si odnesiete svoj vlastnoručne namaľovaný obraz a určite aj dobrý pocit.

Korčuľovanie

Zimný štadión, Banská Bystrica – 17:00 h

Trochu pohybu si môžete dopriať v hale B na bystrickom Zimnom štadióne. Stačí mať korčule  a chuť. Sobotňajšie verejné korčuľovanie je od 17:00 do 18:30 h.

Martin Talaga – The Headless Mule

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 18:00 h

The Headless Mule (portugalsky Mula-Sem-Cabeça) je mýtická postava v brazílskom folklóre, ktorá zobrazuje ducha ženy, ktorá bola Bohom prekliata za svoje hriechy. Legenda hovorí, že pokiaľ žena zvedie kňaza, premení sa každý štvrtok o polnoci v mulicu (kríženec osla a kobyly) s plameňami ohňa namiesto hlavy a zahubí všetko, čo jej príde do cesty. Na brazílskom vidieku je viera v túto legendu taká silná, že niektorí ľudia nevychádzajú vo štvrtkovú noc von. Časom sa interpretácia tohto mýtu rozvinula a v súčasnosti zobrazuje hriechy ako smilstvo, nekrofágia alebo svätokrádež… Dramaturgickými východiskami projektu The Headless Mule sú dejiny dragu a brazílsky folklór.

Čardášová princezná

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:00 h

Čardášová princezná bola najlepším a najznámejším dielom rakúsko-uhorského skladateľa Emmericha Kálmána. Za svoj úspech táto nesmrteľná opereta vďačí nielen úchvatnej hudbe ale aj vtipnému libretu. Mladé viedenské knieža Edwin sa zamiluje do hviezdy budapeštianskeho kabaretu. Sylva ale odchádza na turné do Spojených štátov a Edwin dostane povolávací rozkaz. Aby Edwin o lásku neprišiel, rozhodne sa ju požiadať o ruku. V tomto momente začínajú peripetie a náhle zvraty v ľudských osudoch, typické pre kálmánovské dielka.

Emmerich Kálmán – Čardášová princezná:

Krásna hudba plná pozitívnej energie

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19:00 h

Klasická hudba, jazz aj flamenco. To je repertoár skupiny Let It Sound. Skladby od velikánov ako Piazzolla, Metheny, Amigo vás na chvíľu prenesú do sveta, kde neexistuje vojna ani nenávisť. V sobotu večer bude v Hogo Fogo Jazz & Art Club znieť krásna hudba plná pozitívnej energie. Skupina Let It Sound zahrá v zložení: Barbora Krišková Chlebová (flauta), Helena Kováčová (klavír), György Mészáros (gitara) a Peter Ivanič (perkusie).

Let It Sound – Astor Piazzolla: Ave Maria

Nedeľa 13. marec

Pozvánka do vily Skuteckých

SSG Vila Dominika Skuteckého, Banská Bystrica – 10:30 h

Medený hámor v Banskej Bystrici, ktorý bol vybudovaný ako súčasť Turzovsko-fuggerovského Banskobystrického mediarskeho podniku, bol po stáročia nositeľom vedeckého a technického rozvoja celého regiónu. Ľudí a dobovú atmosféru v hámri nám približujú diela Dominika Skuteckého. Umelcov maliarsky cyklus kotlárov z Medeného hámra podrobne zachytáva reálie i podobu a organizáciu práce v tomto prostredí na začiatku 20. storočia. Výstava Esej o Medenom hámri je súčasnou umeleckou reflexiou tohto špecifického miesta. Výstavu môžete navštíviť aj počas víkendu (10:30 – 17:00 h).

Za semienkami na Povrazník

Obecná semienkáreň Povrazník – 13:00 h

Túto nedeľu sa opäť otvorí semienkáreň v sále Obecného úradu v Povrazníku so semienkami plodín, byliniek či okrasných rastlín. Medzičasom tu pribudli napríklad semienka baklažánu Černyj Krasavec, reďkovky Early Scarlet Globe či hrachu cukrového Sacharnyj stručok a po prvý raz aj semienka okry Clemson Spineless a rýchlovariacej sa fazuľky popínavej bielo-bordovo fľakatej a ďalšie. Príďte sa podeliť aj vy alebo si nejaké semienka odniesť. Viac informácií a zoznam semienok nájdete tu.

Hra, v ktorej nikdy nikto neprehrá

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Aj v nedeľu sa v bábkovom divadle hrá Hra básnika Jozefa Mokoša: Len spoločná hra je hra. Hra, v ktorej nikdy nikto neprehrá... Výťažok z predstavenia O šikovnej myške a dvoch lenivých kocúroch poputuje na pomoc deťom na Ukrajine. Príďte a pomôžte! Tešia sa na vás Hasprčko, Mrculík a myška Terka.

Pozvánka na Hru: