Prázdniny skončili, jarmok zrušili… no víkendy nám zostávajú. Ponúkame vám niekoľko tipov, na príjemné prežitie druhého septembrového víkendu.

Piatok 11. september

EKO FEST Včelí príbeh

365.labb, Banská Bystrica – 16:00 h

Piatkové popoludnie v 365.labb na Lazovnej ulici bude patriť včelám. Môžete sa tu dozvedieť, ako im pomôcť žiť v meste a môžete si aj vyrobiť vlastný medový balzam na pery. Hovoriť sa bude aj o projektoch, ktoré podporujú včelstvo v prírode alebo v mestách. Festival Včelí príbeh ukončí inšpiratívny film Svet bez hmyzu. Ako vždy bude k dispozícii oddychová zóna, detský kútik a výborná káva z 365.café_LABB a chýbať nebudú ani všelijaké medové dobroty. Program prednášok nájdete vo Facebook evente.

Hammel, Cimbalowica aj hokejisti

Parkovací dom, Zvolen Západ – 16:00 h

Piatkové slávnostné otvorenie pivovaru vo zvolenskom Parkovacom dome bude sprevádzať zábavný program. Hasiči a záchranári predvedú svoju techniku, zatancujú Faber Dance Scholl a Tanečná škola Zuzana Dance, zahrajú a zaspievajú Cimbalowica & Tomáš Oravec, Jana Filová and Human Hills, nebude chýbať tombola ani magická show Petra Šestáka a príde aj Pavol Hammel a zvolenskí hokejisti!

Salamandrové dni

Banská Štiavnica – 16:00 h

V Banskej Štiavnici sa už od stredy 9. septembra konajú Salamandrové dni, tento rok v upravenej podobe a s obmedzeným počtom návštevníkov. Tradičný Salamandrový sprievod, žiaľ, nebude, no program podujatia je i tak zaujímavý. Na Amfiteátri pod Novým zámkom v piatok od 16:00 h vystúpia Lomnické Čháve, František Nedvěd, Čendeš, Modus Memory a Helenine oči. Tematický banícky program Od pastiera po Anču ponúkne obrazy salamandrového sprievodu, banícky šachtág a vystúpenie spevokolu Štiavničan (18:00 h). V sobotu budú Salamndrové dni pokračovať v Starom zámku (od 10:00 h). Deti sa môžu tešiť na rozprávky, kúzelníka Talostana, sokoliarov, balónovú šou, šermiarov aj tvorivé dielne. A bude aj jarmok.

Tosara – Lomnické čháve feat. Marián Čekovský:

Premiéra Polnočnej omše

Divadlo J.G. Tajovského, Zvolen – 18:30 h

Zvolenské divadlo tento víkend uvádza premiéru hry Petra Karvaša Polnočná omša. Tento mrazivý príbeh sa odohráva počas Vianoc roku 1944. Premiéra inscenácie sa uskutoční v piatok o 18:30 h. Pred predstavením o 17:30 h otvoria vo foyer divadla výstavu Peter Karvaš, venovanú stému výročiu tohto významného banskobystrického rodáka. Viac informácií nájdete na djgt.sk.

Sobota 12. september

Lesné dobroty

Ekocentrum Malá líška, Banská Bystrica – 9:00 h

Jeseň v lese je najkrajšia taká voňavá, plná húb rôznych tvarov, farieb a aj chutí. Lesné dobroty na nožičke si v sobotu dopoludnia vyrobia deti v ekocentre Malá líška (Radvanská 1). Tiež sa dozvedia všeličo o hubách, okrem iného aj to, ktoré z nich sú vhodné len na obdivovanie (9:00 – 12:00 h).

Deň Sásovskej uhorky

Futbalové ihrisko, stará Sásová, Banská Bystrica – 10:00 h

Stretnutím Sásovänov (10:00 h) a podujatím Deň Sásovskej uhorky (15:00 h) si rodáci a obyvatelia starej Sásovej, ale aj široká verejnosť, pripomenú a oslávia 760. výročie prvej písomnej správy o svojej obci.

Tance na Štiavničkách

ŠH Dukla Štiavničky, Banská Bystrica – 10:00 h

Banskobystrická športová hala na Štiavničkách privíta v sobotu tanečníkov a tanečníčky na Majstrovstvách Slovenska v latinskoamerických tancoch. Súťaže sa začínajú o 10:00 h, finalisti vo všetkých kategóriách sa predstavia aj počas slávnostného Galavečera (od 19:00 h).

Prechádzka na hrad

Hrad Ľupča – 10:00 h

V sľubovanom peknom počasí si v sobotu môžete urobiť prechádzku na Ľupčiansky hrad. Otvorený je aj v septembri, počas víkendov a sviatkov od 10:00 do 15:30 h a v pracovných dňoch od 9:00 do 14:00 h. Vstupy sú každých 30 minút.

Spev na nádvorí osvety

SOS, Banská Bystrica – 14:30 h

Pod Kráľovu hoľu vás zavedú spevy a hudba na nádvorí Stredoslovenského osvetového strediska. V programe Či to zvony zvonia či orgony hrajú… sa predstavia folklórne skupiny Tepličan z Liptovskej Tepličky, Vernár z Vernára aj spievajúca a tancujúca rodina Handulovcov z Telgártu a spevácka skupina Hojana z Banskej Bystrica a všetkým zahrajú skvelí Pokošovci zo Šumiaca.

ĽH Pokošovci:

Pri guláši, burčiaku a muzike

Vináreň Lenci, Banská Bystrica – 18:00 h

Veselo bude v sobotu vo Vinárni Lenci na sídlisku Rudlová-Sásová (Rudohorská 14). Posedenie pri guláši oživí ľudová hudba a jarmočnú atmosféru a vôňu pripomenie fajný burčiak.

Premiéra Dreamers v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20:00 h

Dreamers je audiovizuálna pohybovo-divadelná performance, zaoberajúca sa transformáciou reality do podoby snových obrazov. Jej tvorcovia v nej smerujú k znovunavodeniu rozkoše cez naliehavú potrebu, intenzívny záujem a radikálnu starostlivosť. Premiéra Dreamers sa uskutoční v sobotu o 20:00 h v kultúrnom centre Záhrada. Ak nestíhate v sobotu, Dreamers si v rovnakom čase a na rovnakom mieste môžete vychutnať aj v nedeľu.

Filmová hudba v kostole

Evanjelický kostol, Banská Bystrica – 20:30 h

Husľový mág Filip Jančík sa na svojom exkluzívnom akustickom turné zastaví aj v Banskej Bystrici. V Evanjelickom kostole v Lazovnej ulici v jeho podaní zaznie svetoznáma filmová hudba v akustickom prevedení. Koncert začína o 20:30 h.

Game of Thrones – Filip Jančík:

Nedeľa 13. september

Akvabatolárium a Pinocchio

BDNR, Banská Bystrica – 10:00 a 16:00 h

Prvá rozprávková nedeľa v novej sezóne v Bábkovom divadle na Rázcestí poteší najmenšie deti mokrým Akvabatoláriom (10:00 h). Väčšie deti sa popoludní v divadle stretnú s Pinocchiom a spolu s ním absolvujú dobrodružnú cestu za šťastím (16:00 h).

Rozprávky z múzea

SSM Thurzov dom, Banská Bystrica – 16:00 h

Rozprávková atmosféra ovládne aj Thurzov dom. Deti si v podaní mladých hercov pozrú rozprávku Braček z tekvice. A na rozprávku potom svojím rozprávaním naviaže botanička Jaroslava Bobáková. Deti sa od nej dozvedia všeličo o tekvici, aj to, čo ešte nevedeli. Rezervácia miest na: +421 484 125 897.

Nedeľa na korčuliach

Zimný štadión, Banská Bystrica – 16:00 h

Od tejto nedele (13. september) si opäť môžete zakorčuľovať na banskobystrickom Zimnom štadióne (hala B), a to každú nedeľu od 16:00 do 17:30 h.