Sásová si v tomto roku pripomína 670. výročie prvej písomnej správy. V roku 1350 ju zapísali ako Villu Militis, dedinu rytiera. Okrúhle jubileum oslávia Sásovänia v sobotu 12. septembra v „starej“ Sásovej.

Ako slovenská osada exitovala Sásová už v stredoveku, pred nemeckým osídľovaním. Formovala sa okolo Kostola Panny Márie a  sv. Antona Pustovníka, ktorý je v prameňoch doložený v roku 1350. Obec založil Mikuláš Sas, syn Ondreja, banskobystrického richtára. Od roku 1966 je Sásová mestskou časťou Banskej Bystrice.

Úvodné podujatie osláv 760. výročie prvej písomnej správy o obci Sásová, sa konalo už začiatkom tohto roka. V januári sa v Kostole sv. Antona a Pavla pustovníkov v Sásovej konala inaugurácia sásovskej poštovej známky s personalizovaným kupónom a výročnou turistickou vizitkou Wander card. Zároveň vyšla aj historická pohľadnica obce z roku 1930 a príležitostná výročná pečiatka.

Pôvodné termíny ďalších podujatí sa z dôvodu koronavírusovej pandémie museli preložiť. Uskutočnia sa túto sobotu 12. septembra v športovom areáli SK Sásová (telocvičňa a futbalové ihrisko).

Stretnutie Sásovänov

„Rodáci a obyvatelia starej Sásovej sa zídu v telocvični na podujatí Stretnutie Sásovänov 2020. V programe, ktorý sa začína o desiatej hodine, Harry Teater uvedie premiéru predstavenia Medené mesto a Sásová, po ňom nasleduje komentovaná historická prezentácia Sásová v dvadsiatom storočí ktorú pripravilo Dokumentačné centrum Sásová,“ hovorí Ján Kollár, správca centra, sásovský rodák a mecén histórie obce. Zároveň dodáva, že počet účastníkov podujatia Stretnutie Sásovänov je v súvislosti s nariadeniami COVID-19 limitovaný a vstup je možný len na vstupenky, poskytované zdarma hlavne pre rodákov bývalej obce.

Deň Sásovskej uhorky

Ďalšie podujatie, tradičný, obľúbený a už deviaty Deň Sásovskej uhorky, sa v sobotu popoludní koná na sásovskom futbalovom ihrisku. Rozprávka Janko a Marienka v podaní Divadla pod balkónom poteší deti o 15:00 h. Iste si nenechajú ujsť ani veľkú atrakciu, akou je multifunkčné ihrisko a súťažné hry o ceny, ktoré začnú už od 13:00 h. Deň Sásovskej uhorky (od 16:00 h) už tradične ponúkne najmä uhorky, zeleninové nátierky a novinkou budú produkty firmy Berto. Slávnostne bude inaugurovaný sásovský erb zrealizovaný podľa obecnej pečiatky z poslednej štvrtiny 19. storočia.

„O kvalite sásovských uhoriek rozhodla mikroklíma s vhodným pôdnym zložením v troch lokalitách – Jelšiny, Močar a Úhrad, s dostatkom vody z potokov. Polia sa hnojili maštaľným hnojom, ktorý sa vyvážal z gazdovských dvorov počas zimných mesiacov na krňačkách. Po roku 1870 sa v Sásovej pestovali uhorky v takej kvalite a množstve, že následne na sto rokov ovládli banskobystrický zeleninový trh…,“ píše sa v publikácii Sásová v obrazoch, ktorej autorom a zároveň aj iniciátorom a organizátorom Dňa Sásovskej uhorky je správca DCS.

Cena uhorkového kráľa za trvalý rozvoj sásovských tradícií bude pri tohtoročnom výročí bývalej obce udelená nestarnúcej ikone kultúrnych podujatí Anne Kuriatkovej.

K dobrej nálade sobotňajšieho popoludnia na sásovskom ihrisku prispeje aj kapela Galaxy BB Music, ktorá zahrá známe hity sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Nebude chýbať ani veľká tombola Grand Prix a podľa predpovedí by sa malo vydariť aj počasie. Organizátori podujatia, pozývajú na zábavné „uhorkové“ popoludnie širokú verejnosť. Vstup na ihrisko je voľný. 

Upozornenie: V zmysle aktuálnych hygienických opatrení sú účastníci podujatí povinní mať rúška. Pri vstupe do areálu (cez vchod do telocvične) budú pripravené prostriedky na nutnú hygienu rúk.