Banskobystrické Bábkové divadlo vstupuje do svojej šesťdesiatej sezóny. Otvára ju výstavou Bábky v televízii, ktorá je prológom k 22. ročníku festivalu Bábkarská Bystrica 2020.

Bábkarská Bystrica je najväčší festival bábkového umenia pre deti a dospelých na Slovensku. Pôvodný septembrový termín 22. ročníka festivalu sa kvôli koronavírusu presúva na december. Bábkové divadlo na Rázcestí, hlavný organizátor festivalu, si v decembri 2020 zároveň pripomína šesťdesiat rokov od založenia divadla.

Bábky v televízii

Festival Bábkarská Bystrica už v týchto dňoch avizuje výstava Bábky v televízii, sprítomňujúca bábky a bábkové artefakty, ktoré účinkovali v reláciách a filmoch Slovenskej televízie (RTVS). Bábky a objekty na výstavu zapožičali predovšetkým samotní tvorcovia, tvorkyne a spriatelené divadlá a inštitúcie. Návštevníci a návštevníčky výstavy uvidia napríklad bábky z televízneho filmu Putá osudu, z produkcie Československej televízie (1992). Film režíroval Ján Chlebík. Autorom bábok, ktoré v antickej filmovej dráme zastupovali ľudské pokolenie,  je český bábkar, scénograf Jiří Pitr. Bábkar, výtvarník a scénograf Miroslav Duša je autorom bábok do krátkometrážnych bábkových rozprávok Československej televízie Janko Gondášik (1992, réžia Lucia Šebová) a Čarovné gajdičky (1993, réžia Ivan Predmerský).

Ďalšie exponáty potešia najmä tých, ktorí boli začiatkom milénia fanúšikmi a fanúšičkami televíznych programov pre deti. Elá Hop bola úspešná pôvodná relácia, ktorú produkovala Slovenská televízia. Išlo o nápad divadelníčky, bábkarky, režisérky, herečky Kataríny Aulitisovej. Spolu s manželom Ľubošom Piktorom v reláciách účinkovali dlhých deväť rokov. Na výstavu sa dostal aj slimák Maximilián, ktorý nemohol chýbať v žiadnej časti relácie. Súčasťou výstavy sú aj fotografie z natáčania či autentické listy z detskej listárne. Autorkami väčšiny vystavovaných exponátov sú bábkarka, výtvarníčka Markéta Plachá a scénografka, ilustrátorka a výtvarníčka Zuzana Cigánová Mojžišová. Výstava ponúka šesťdesiat bábkových exponátov. Okrem toho si návštevníci a návštevníčky môžu pozrieť ukážky z televíznych filmov a relácií, v ktorých bábky vystupovali.

Vernisáž výstavy Bábky v televízii sa uskutoční v piatok 4. septembra o 15:00 h v Galérii v podkroví Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici a potrvá do 30. septembra 2020.

Organizátorom výstavy je Bábkové divadlo na Rázcestí/Festival Bábkarská Bystrica 2020, v spolupráci s RTVS, Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici, Mestským kultúrnym strediskom v Bratislave, Teátrom Neline a Divadlom PIKI.

Bábkarská Bystrica 2020

Medzinárodný festival súčasného bábkového divadla pre deti a dospelých Bábkarská Bystrica 2020 sa uskutoční v dňoch  10. až 13. decembra. Predstavia sa na ňom súbory z piatich európskych krajín, Česka, Dánska, Fínska, Francúzska, Nórska a viaceré slovenské divadlá. Festivalový program ponúkne štrnásť neobyčajných predstavení na pomedzí bábkového, objektového, alternatívneho a hudobného divadla. Tvorcovia zahraničných produkcií sa slovenskému publiku predstavia po prvýkrát v histórii. Slovenský výber reprezentuje to najlepšie, čo u nás za posledné dva roky vzniklo na zriaďovanej aj nezávislej bábkovo-divadelnej a alternatívnej scéne. V sprievodnom programe vystúpi hudobníčka a speváčka Katarína Máliková.

Predstavenia 22. ročníka Bábkarskej Bystrice sa budú konať na viacerých miestach v Banskej Bystrici, okrem domovského Bábkového divadla na Rázcestí aj v Štúdiu tanca, Robotníckom dome, Misijnom dome a Urban spote. Festival je venovaný Roku slovenského divadla 2020.

Organizátorom festivalu Bábkarská Bystrica 2020, ktorý je venovaný Roku slovenského divadla 2020, je Bábkové divadlo na Rázcestí. Hlavní finanční partneri: Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj.Hlavný mediálny partner: RTVS.

Nová sezóna s premiérou Šepoty lesa

Prvé predstavenia jubilejnej 60. divadelnej sezóny budú patriť deťom a ich obľúbeným rozprávkam. V nedeľu 13. septembra to bude interaktívne mokré predstavenie pre batoľatá a ich rodičov Akvabatolárium (10:00 h) a dobrodružný príbeh o ceste za šťastím Pinocchio (16:00 h).

V marci avizovaná premiéra divadelného rozprávania o živote stromov Šepoty lesa je na programe v nedeľu 20. septembra o 16:00 h (termín premiéry sa zmenil z dôvodu obmedzení v súvislosti s koronavírusom). Šepoty lesa sú šiestym pokračovaním divadelného cyklu pre najmenších, ktorému sa BDNR venuje kontinuálne od roku 2011. Dodnes vzniklo päť titulov pre deti od 0 rokov – Batolárium, Akvabatolárium, Farbatolárium, Čiarkolárium a Hamatuláci. Na predstavení Šepoty lesa prvýkrát spolupracoval medzinárodný poľsko-slovenský umelecký tím. Tvorcovia a tvorkyne sa nechali inšpirovať lesnými tajomstvami, predstavenie poetickým i zvedavým spôsobom skúma, ako sa majú a žijú stromy. Autorsky a režijne inscenáciu pripravila renomovaná poľská tvorkyňa v oblasti divadla pre deti Honorata Mierzejewska-Mikosza, kmeňová členka Teatr Lalek v Olstyńe. Ide o prvú divadelnú realizáciu tvorkyne na Slovensku.

V septembri sa deti môžu ešte tešiť na Batolárium a na protiklamársku rozprávku O chlapcovi, ktorý vymenil svoju čiapku za čokoládu (v nedeľu 27. septembra o 10:00 a 16:00 h).

Pre dospelých divadlo uvedie Tajomný maják. Je to príbeh o záhadách dospievania v malej dedine, hra na hranici skutočnosti a snov (utorok 29. septembra o 19:00 h).

Zriaďovateľom BDNR je Banskobystrický samosprávny kraj.