Aj uprostred októbra máme v Banskej Bystrici neúrekom možností, ako aktívne stráviť voľné dni. Od piatka až do nedele sa koná množstvo podujatí, ktoré lákajú vyjsť z domu do jesenných ulíc.

Piatok 19. október

Festival dievčenského futbalu

Banská Bystrica, Štadión SNP Štiavničky – 8:30 h

Tretí ročník Festivalu dievčenského futbalu, ktorý sa uskutoční v piatok v čase od 8:30 do 12:00 h na Štadióne SNP na Štiavničkách, je určený dievčatám ročníku 2007 a mladším. Dievčatá si budú môcť vyskúšať rôzne športové a futbalové cvičenia pod vedením licencovaných trénerov a tréneriek, ako aj hráčok MFK Dukla Banská Bystrica.

Slávnosti červeného vína v centre mesta

Banská Bystrica, Nám. SNP – 17:00 h

Máte radi červené víno? V piatok a v sobotu môžete ochutnať a vychutnať si červené vína od popredných ale aj svetových vinárov, doplnené o pochúťky, v banskobystrických reštauráciách na Námestí SNP – Beniczky cafe & wine bar, Červený Rak, Leroy Bar & Café, Paradox, Piano a Caffe Beer & Wine Bar U Kemov. V piatok od 17:00 do 21:00 h a v sobotu od 14:00 do 20:00 h. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Svetová premiéra Ružového kráľovstva

Banská Bystrica, Štátna opera – 17:00 h

Nová hudobná rozprávka pre deti, deti aj dospelých Ružové kráľovstvo je založená na známom príbehu o Šípkovej Ruženke. Jej autori Jozef Slovák a Vladislav „Slnko“ Šarišský ho však pretvorili a obohatili o netušené, no najmä vtipné situácie. Príbeh sa odohráva v Ružovom kráľovstve, ktoré je pomenované podľa najobľúbenejšieho kvetu Ružového kráľa – flóristu – Ruže. Ten si žije svoj bezstarostný život so svojou trochu výstrednou manželkou Ružovou kráľovnou a svojou malou dcérkou Ruženkou… Svetová premiéra  detskej hudobnej rozprávky Ružové kráľovstv sa uskutoční v piatok 19. októbra o 17:00 h v Štátnej opere. Ružové kráľovstvo však môžete navštíviť aj v sobotu 20. októbra o 16:00 h.

https://www.facebook.com/statnaoperabanskabystrica/videos/256595611726273/

Večer svetlonosov v Selciach

Selce, Brázdovie záhrada – 17:00 h

Večer svetlonosov sa v Selciach koná už štvrtý rok. Zruční umelci, ktorí dokážu vykúzliť z tekvíc rôzne tvory, obrazy či iné prekvapenia, sa zídu na Brázdovie záhrade  (priestor povyše obecného úradu), aby tam predstavili svoju tvorbu. Najzaujímavejšie tekvicové exempláre budú ocenené. Prehliadka jesenných tekvíc a tekvičiek sa začína o 17:00 h.

V Klube HaD pokrstia Svitanie

Banská Bystrica, Klub HaD – 18:00 h

Banskobystrický spevák, gitarista, skladateľ Roman Buhovecký pokrstí v piatok večer v Klube Hudby a Divadla svoj debutový album Svitanie. Ak chcete zažiť príjemný večer s príjemnými pesničkami a príjemnými ľuďmi, rozhodne tam choďte. Vstup je voľný.

Spod Poľany a z Kysúc

Banská Bystrica, Aula Beliana – 19:00 h

Muzika spod Poľany a z Kysúc bude znieť v piatok večer v Aule Beliana (Tajovského 40) na verejnej rozhlasová nahrávke obľúbeného cyklu Hrajteže mi, hrajte. V programe venovanom životnému jubileu Milana Križa a Heleny Záhradníkovej účinkujú : Helena Zahradníková, Roman Bienik a Družina Františka Pastírika,  FSk Hrochoťan a ĽH Paľáčovci, Karol Kočík, Milan Gábor, Milan Matuška, Jozef Svintek, Dušan Golian, ženská spevácka skupina a ĽH Ďatelinka s predníkom Ondrejom Molotom, Anna Šatanová, Ján Babic, Igor Danihel a ĽH Jara Hazlingera, Anna Pecníková, Anna Jakubíková, Vladimír Homola a ĽH Juraja Pecníka.

Hudba na festivale Barbakan

Banská Bystrica, Záhrada CNK – 19:00 h

Multižánrový festival Barbakan sa v Banskej Bystrici začal v utorok 16. októbra. Po dvoch dňoch venovaných filmu, sa festival v piatok a v sobotu bude niesť v znamení hudby. V hudobnej časti festivalu vystúpia kapely NvmeriSays (Záhrada, piatok od 19:00 h) a Longital so sláčikovým kvartetom (Záhrada, sobota od 19:00 h). Hudobný Barbakan sa bude odohrávať aj vo Farhof Art Clube a  Klube 77. Čítajte viac:

Festival Barbakan 2018: Päť dní aj nocí s jedinečnými filmami, hudbou a výtvarným umením

Sobota 20. október

Mačky opäť v Banskej Bystrici

Banská Bystrica, Aula SZU – 10:00 h

Už po desiaty raz sa v Banskej Bystrici uskutoční Medzinárodná výstava mačiek. Koná sa v sobotu a v nedeľu  od 10.00 do 18.00 h v Aule Slovenskej zdravotníckej univerzity  a milovníci mačiek na nej uvidia takmer tridsať rôznych plemien mačiek z rôznych kútov Európy. Čítajte viac tu:

Medzinárodná výstava mačiek v Bystrici už po desiaty raz

Zatváranie Banoša

Banská Bystrica, areál SOŠ, Pod Bánošom – 10:00 h

Poľnohospodársku sezónu v Banskobystrickom kraji ukončí v sobotu tradičné a obľúbené podujatie Tradičná chuť jesene – Zatváranie Banoša. Viac o podujatí v článku:

Už v sobotu zatvoria Banoš i poľnohospodársku sezónu

Nad Kalváriou budú lietať šarkany

Banská Bystrica, Kalvária – 10:00 h

Banskobystrická Kalvária aj túto jeseň ožije pestrofarebnými šarkanmi. Akcia Šarkanoid, ktorú organizuje komunita Otcovia a deti, je určená, ako inak, deťom a ich otcom. „Mamy, ako už býva tradíciou na žúrkach pod značkou Otcovia a deti, môžu prísť maximálne odprevadiť…“ Šarkany budú lietať, bude sa súťažiť a bude to zábava. Takže, oteckovia, vezmite papierových drakov a deti a vyberte sa na Kalváriu. Akcia Šarkanoid začína o 10:00 h.

Nemce s vôňou kapustnice

Nemce –  11:00 h

Litre chutnej kapustnice a zabíjačkové taniere, pri ktorých sa v ústach zbierajú slinky… Predposledná októbrová sobota v Nemciach je prísľubom gurmánskych zážitkov.  Medzinárodná súťaž vo varení kapustnice a príprave zabíjačkového taniera sa v Nemciach už stala tradíciou. V sobotu sa pri nemčianskom Kultúrnom dome uskutoční už jej dvanásty ročník. Trojčlenné súťažné družstvá sa do varenia pustia o 11:00 h. Každé družstvo musí uvariť najmenej päť litrov kapustnice podľa vlastného receptu a tiež pripraviť tanier zo zabíjačkových špecialít.

Sobota v Nemciach bude v znamení kapustnice a zabíjačkových špecialít

Bystrická Pivná míľa

Banská Bystrica, centrum – 12:00 h

Pivná míľa sa po roku vracia do Banskej Bystrice. Princípom netradičnej súťaže je návšteva desiatky podnikov, prípadne aj dvoch nepovinných bonusových, a vypiť minimálne desať pív do dvanástich hodín. Čítajte viac v našom článku…

V sobotu bystrická Pivná míľa

Priadka a kráľ v Divadle pod balkónom

Banská Bystrica, Divadlo pod balkónom – 17:00 h

Do sídliskového Divadla pod balkónom (Rudohorská 37) zavítajú v sobotu Priadka a kráľ. Veselé rozprávkové  predstavenie s takmer detektívnou zápletkou, bábkami a pesničkami o pracovitej priadke, ktorá svojou múdrosťou zachráni kráľovstvo.

S korčuľami na zimák

Banská Bystrica, Zimný štadión – 17:00 h

Ak sa vám žiada trošku pohybu, zájdite na banskobystrický Zimný štadión. Od 17:00 do 18:30 h si môžete zakorčuľovať v hale „B“.

Súboj rebelov na Štiavničkách

Banská Bystrica, ŠH Štiavničky – 19:00 h

Po úspešnom  a vypredanom jarnom turné Súboj rebelov v Česku, pokračuje turné svojou jesennou časťou na Slovensku. Legendy československého rocku Tublatanka a Citron sa spojili a ich rebelský súboj zažijeme túto sobotu aj v Banskej Bystrici. Na podporu turné vznikla aj spoločná pieseň Silní a nezlomní, ktorá hovorí o spojení, spolužití a rozdelení Čechov a Slovákov v minulých historických obdobiach. Obohatením programu bude aj účasť rockovej speváčky Tanja, krorá účinkuje v programe Citronu a zaspieva si aj v spoločnej piesni Silní a nezlomní.

 U Francúza v znamení brazílskych rytmov

Banská Bystrica, U Francúza, Horná 12 – 20:00 h

Neočakávanú bohatosť brazílskej hudby objavíte v kaviarni U Francúza na Hornej 12. Atmosféru brazílskej jari do útulného  podzemného priestoru prinesie Bernardo. V sprievode gitary predstaví tradičné piesne svojej domoviny, a tiež vysvetlí, v akom kontexte vznikli a prečo boli také úspešné.

Večer argentínskeho tanga

Banská Bystrica, Hotel Národný dom – 20:00 h

Tradičná milonga banskobystrického TangoClubu sa tentoraz bude netradične konať v sobotu od 20:00 h do polnoci v priestoroch Hotela Národný dom. Špeciálni hostia z Buenos Aires Elise Roulin a Toni Kastelan predvedú v rámci milongy svoju Tango Show. Milonga je ľudový tanec pochádzajúci z Argentíny, ktorý vychádza z tanca candombe. Typom krokov je podobný argentínskemu tangu (aj keď podstatne jednoduchší), ale je rýchlejší a rytmickejší. Charakter milongy (na rozdiel od tanga) je veselý a hravý (zdroj: Wikipédia).

Nedeľa 21. október

Deň plný hier a zábavy

Banská Bystrica, Radnica, iHRYsko – 10:00 h

Nedeľa je ako stvorená na hry a 5. ročník akcie HRAvá Bystrica ponúka deň plný spoločenských hier a zábavy. Konkrétne to bude viac ako 300 druhov hier, ktoré sa deti – ale aj dospelí, môžu zahrať v dvoch hráčskych zónach – v Radnici na Námestí SNP a v iHRYsko na Hornej Striebornej. V oboch zónach vám budú k dispozícii milí dobrovoľníci, ktorí vám pomôžu vybrať vhodné hry a naučia vás hrať sa ich. Samozrejme, budú sa zbierať aj pečiatky a žrebovať výhercovia!

Cestovateľský večer v Záhrade

Banská Bystrica, Záhrada CNK – 16:00 h

Jeden večer, štyri inšpirujúce cestovateľské prezentácie. Na pionieri po Európe, sedem túr, 500 kilometrov peši v Karakorame a Himalájach, Santiago de Compostela aj desať mesiacov v Južnej Amerike… Patrícia Mrázková – Camino de Santiago (16:00 h), Marta Rajková – Žena sólo cestovateľka: rady a príbehy z ciest (17:00 h), Michal Knitl – 7 túr v Karakorame a Himalájach (18:30 h), Viera Valentova, Peter Bugáň – Južná Amerika – to naj z prírodných krás a dobrovoľníctva (20:00 h). Viac info o programe tu: https://www.facebook.com/events/1475140875931175/