Začínajúci október prináša mnohé športové podujatia, ale užiť si môžete aj množstvo koncertov ako Janu Kirschner, Tublatanku, Tornádo Lue, ale aj čo to metalové a ľudové. Okoreniť si to však môžete aj jedinečným festivalom svetla a tieňa v Banskej Bystrici.

Amplion-logoFESTIVAL AMPLIÓN – NOVÝ KABARET & POULIČNÉ UMENIE

Banská Štiavnica – námestie, piatok 30. septembra až nedeľa 2. októbra

Trojdňový festival nových foriem kabaretného divadla a živých pouličných performancií v exteriéroch a interiéroch historického mesta zapísaného v UNESCO. Nová medzinárodná multižánrová prehliadka zameraná na posilnenie dialógu umenia a občianskych aktivít. Festival vzniká z potreby podporiť slobodu umeleckého vyjadrenia v kontexte silnejúceho extrémizmu a šírenia dezinformácií v našej spoločnosti. Headlinerom festivalu je legendárny program Večer Milana Markoviča po 20 rokoch s Petrom Breinerom (USA/SK). Atraktívny program tvoria 3 české kabaretné divadlá – Divadlo Bolka Polívky, Cabaret Calembour a Body Voice Band, 3 najnovšie slovenské produkcie, 2 poľské a maďarské pouličné divadlá, 1 pochôdzkové divadlo z Francúzska, 2 energické kapely a 2 šansónové večery, 6 odvážnych recitátorov, 2 interaktívne výstavy, 2 kabaretné diskusie (M. Havran), 2 workshopy (Slovenská debatná asociácia) a pútavé prednášky pre mladých či kvízy v podzemí pre deti. Diskutérmi a hosťami budú Péter Hunčík, Juraj Smatana, Milan Šotek, Juraj Mesík, Andrej Bán, Marek Kapusta a ďalší. Mesto ožije „retro“ vizuálom, ale duchom bude plné sviežeho a neopozeraného umenia. Viac o programe sa dočítate v nasledujúcom odkaze.

VEČERY S ĽUDOVOU HUDBOU: TEMPERAMENT CIMBAL ORCHESTRA A JEHO SÓLISTI

Komorná sála SOS, Dolná 35, piatok 30. september o 18. hod.

Hudobný program v podaní Temperament cimbal orchestra a jeho sólisti a detská ľudová hudba Javorinka z Pliešoviec. Vstupné sú štyri eurá.

RÁDIO REGINA U VÁS

Brezno – Mestský dom kultúry, piatok 30. september o 18. hod.

Verejná rozhlasová nahrávka programu so zaujímavými hosťami. Hostia moderátorov rádia Regina budú Lukáš Latinák, Ján Ambróz, Marek Šurina, Stanislava Skladaná, Katarína Kokavcová, Mária Kemková, Jaroslav Bodnárik a speváci Horehronia, Aneta Pitoňáková. Vstup je voľný.

HKM ZVOLEN vs. HC ’05 ICLINIC BANSKÁ BYSTRICA

Zimný štadión Zvolen, piatok 30. september o 18.00 hod.

Hokejové derby v rámci 8. kola Tipsport ligy tentokrát na štadióne vo Zvolene. Hokejové derby v rámci 8. kola Tipsport ligy tentokrát na štadióne vo Zvolene. Vstupné 3 – 5 €.

i_4028320SKLAPNI TO!

Zvolen – Stará radnica, piatok 30. september o 18. hod.

Pozývame na mini festival animovaných filmov Sklapni to vol.2., ktorý sa uskutoční 30.septembra o 18. hod. na Starej radnici. Okrem filmov z Festu Anča si užijete koncert Juraja Havlíka a Pavla Gajdoša a zažijete workshop plieškovej animácie.

WEBTLAK #7

Záhrada CNK, piatok 30. september o 19. hod.

Stretnutie nadšencov moderných technológií a dizajnu. Zaujímavé prednášky zaujímavých hostí. Vstup voľný. Viac informácií nájdete na facebook evente akcie.

SLOVAK PINK FLOYD REVIVAL – P.U.L.S.E  REVISITED

Klub 77, piatok 30. september od 20. hod.

P.U.L.S.E. Revisited je nový jedinečný program plný hitov kapely Pink Floyd inšpirovaný megaúspešným turné P.U.L.S.E. Hity ako Money, Wish You Were Here, Another Brick In The Wall, Take It Back či High Hopes a množstvo ďalších v novom programe zoskupenia 1st Slovak Pink Floyd Revival, ktoré pôsobí na slovenskej hudobnej scéne už deviatu sezónu.

Festival svetla a tiena, videomapping, laserova show, Banska Bystrica 2015 | BBonline.sk, ZVonline.skFESTIVAL SVETLA A TIEŇA

Centrum Banskej Bystrice, piatok 30. september a sobota 1. október

Otvorenie festivalu bude spojené s losovaním kupónov a odovzdávaním cien v piatok na Námestí SNP o 19.30 hod. Svetelné projekcie budú trvať v piatok a sobotu v čase od 19.30 – 23. hod. Viac o programe sa dočítate v našom staršom článku.

BÁBKARSKÁ BYSTRICA 2016

Banská Bystrica, piatok 30. september až utorok 4. október

Pre priateľov Bábkového divadla na rázcestí už tento víkend štartuje jubilejný, 20. ročník festivalu Bábkarská Bystrica. Počas piatich festivalových dní sa v Banskej Bystrici a okolí stretne 17 súborov zo 7 krajín sveta, ktoré celému Banskobystrickému kraju predstavia 21 medzinárodných produkcií. Napriek tomu, že hlavný program začína na sklonku septembra, festivalový stan, ktorý je už tradičným symbolom festivalu je otvorený už od 9. septembra. Viac o predstaveniach sa dozviete v tomto článku.

TURISTIKA S KST TJ VATRA BANSKÁ BYSTRICA: ZÁPADNÉ TATRY – ROHÁČE

Námestie Slobody – Parkovisko pri VÚB banke, sobota 1. október o 6.45 hod.

Klub slovenských turistov TJ Vatra pozýva na turistiku. Odchod o 7. hod. zmluvným autobusom (o 9. hod. Huty). Turistika na trase A. – Huty- Biela skala- Sivý vrch- Brestová- Predný Salatín- Zverovka. Trasa je dlhá 14,4 km, trvá 7. hod., stúpanie 1320m, klesanie 1225m. Turistika na trase B. – Zverovka- Ťatliakova chata- Roháčske plesá- Adamcuľa- Zverovka. Trasa je dlhá 14,2 km, trvá 4,40 hod., stúpanie 725m, klesanie 725m. Turistika na trase C. – Zverovka- Látaná d.- Lúčna- s. pod Osobitou- Zverovka. Trasa je dlhá 15,1 km, trvá 5,20 hod, stúpanie 940m, klesanie 940m. Odchod o 18. hod. zo Zverovky. Príchod do Banskej Bystrice je predpokladaný na 20. hod. Cestovné pre členov klubu je sedem eur, pre nečlena desať eur, deti do 15 rokov sedem eur.

artbasta_poster_final1-765x1024UMENIE NA BAŠTE: HVIEZDY V ŠTIAVNICKÝCH BANIACH

Štiavnické Bane – Bašta, sobota 1. a nedeľa 2. októbra

Historicky bohatá obec Štiavnické Bane sa otvorí prvý októbrový víkend umeniu. Na rôznych miestach v obci sa budú konať umelecké aktivity rozličného druhu. Svoje dvere po prvý krát otvorí aj novo-zrekonštruovaná bašta. Dve zaujímavé expozície budú otvorené verejnosti celý víkend. Sobota 1. 10. bude venovaná dielňam pre deti, mládež a dospelých. Rezbárčiť sa bude na nádvorí pri bašte. Základy kresby sa budú získavať priamo v plenéri. Pre malé deti sú pripravené tvorivé dielničky v miestnom Dome kultúry. Návštevník si bude môcť zabubnovať a vyskúšať rôzne hudobné nástroje na nádvorí kláštora.(11.30 – 17.00 h). Nasledujúca akcia bude v miestnom kine Hviezda, kde sa bude premietať celovečerný film pre deti aj dospelých, témou sú – hviezdy (17.30 – 18.45 h). Nasledovať bude výstup na baštu, kde už bude čakať astronóm s teleskopom na pozorovanie nočnej oblohy (19:00-21.00 h). Sobotu zavŕši koncert kapely Cool Band Trio, ktorá bude zabávať až do neskorých nočných hodín v Kláštornej vinárni (21.00-02.00 h). Nedeľa 2.10. začne až v poobedňajších hodinách prehliadkou krátkych animovaných filmov (13.00-14.00 h). Nasledovať bude koncert vážnej hudby v miestnom kostole (14.30 – 15.30 h). Festival umenia sa ukončí vernisážou vytvorených diel na bašte pri zvukoch afrických bubnov (16.00-19.00 h).

i_40205104. SPOLOČENSKÝ DEŇ NA PRŠIANSKEJ TERASE

Areál multifunkčného ihriska, Medená ulica, sobota 1. október od 9. – 16. hod.

Futbalový turnaj medzi ulicami v areáli multifunkčného ihriska za bytovým domom na Medenej ulici. Tešiť sa môžete na lukostreľbu, trampolínu, maľovanie na tvár, značkové líčenie Mary Kay a iné prekvapenia, detské futbalové zápasy a rôzne súťaže. Občerstvenie je zabezpečené.

OBERAČKA PO SEBECHLEBSKY

Sebechleby – Stará Hora, sobota 1. október

Opäť vyberáme aj jedno zo zaujímavých podujatí zo vzdialenejšieho regiónu. Známa oberačka po Sebechlebsky totiž určite stojí za návštevu. Pripravených bude približne 40 otvorených súkromných pivníc, ochutnávky burčiakov a vín, tradičná ľudová gastronómia, skvelý celodenný kultúrny program, remeselný jarmok, detský park, stanový tábor.

NA MICHALA V PRIECHODE

Priechod, sobota 1. október od 14. hod.

Skupina Galaxy BB Music pozýva do Priechodu na kultúrne podujatie pred kaplnkou sv. Michala. Okrem Galaxy BB Music vystúpia FSk Priechoďan, DFSk Priechoďančok a Ľudová hudba Š. Babjaka. V krčme „U Máliky“ bude pripravený guláš a tvarožníky.

DETI NEZABÚDAJÚ

Aula SZU, sobota 1. október o 16. hod.

Pozývame na benefičný koncert venovaný pani Elene Hlasicovej – zakladateľke, choreografke a dlhoročnej vedúcej Detského folklórneho súboru Radosť v Banskej Bystrici. Vstupné je päť eur.

i_4022098UKONČENIE MOTOSEZÓNY

Vlkanová – Cafe Miba, sobota 1. október

Všetkých srdečne pozývame na ukončenie motosezóny, ktorá sa uskutoční v sobotu vo Vlkanovej. Pripravený bude motorkársky guľáš a nebude chýbať spoločná jazda cez blízke obce a mestá.

TUBLATANKA 33 ROCKOV

Športová hala na Štiavničkách, sobota 1. október o 19. hod.

Legendárna rocková skupina Tublatanka vyráža na koncertné turné pod názvom Tublatanka 33 rockov, na ktorom oslávi 33 rokov na hudobnej scéne.

JANA KIRSCHNER: TAKMER SÓLO TOUR 2016

Záhrada CNK, sobota 1. október o 20. hod.

V sérii koncertov s názvom “Takmer Sólo” slovenská speváčka predstaví najväčšie hity svojej dvadsaťročnej kariéry. Piesne, ktoré si získali slovenské publikum Jana Kirschner zahrá v komornej zostave a opäť ponúkne podmanivé hudobné predstavenie.

TORNÁDO LUE

Brezno – Bombura klub, sobota 2. október o 21. hod.

Jedinečný koncert známej slovenskej kultovej kapely spievajúcej v českom jazyku.

i_4014680MEDZINÁRODNÝ TÝŽDEŇ NOSENIA DETÍ

Banská Bystrica, nedeľa 2. október až sobota 8. október

Zaujímavé podujatie pre detičky a rodičov. Budú sa konať workshopy, prednášky, poradenstvo, profesionálne fotenie, súťaže o zaujímavé ceny, predaj pomôcok, masáže bábätiek ako aj celoslovenská túra vo Vysokých Tatrách.

UNDER TARTAROS FEST

Tartaros RC, sobota 1. október

Metalová noc o ktorej náladu sa postarajú Pravia (pagan/death metal) a Jar (slavik folk music) z Poľska. Okrem nich aj Endless main (power speed metal), Tritorr (punk metal) a Plastery (horor death metal).

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 2. október o 9.-12. a  13.–17. hod.

Tvorivé dielne s názvom Stojan na ceruzky s Dankou. Vstupné je euro a päťdesiat centov

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 2. október o 14.–18. hod.

Tvorivé dielne s názvom Na skle maľované so Silviou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

BASKETBAL: BK ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA – GOOD ANGELS KOŠICE

Športová hala Dukla na Štiavničkách, nedeľa 2. október o 18. hod.

Začína nová sezóna basketbalovej extraligy žien. Vstupné pre dospelých sú dve eurá, študenti a dôchodcovia jedno euro.

HC ’05 ICLINIC BANSKÁ BYSTRICA vs. MSHK ŽILINA

Zimný štadión Banská Bystrica, nedeľa 2. október o 17.00 hod.

Zápas 9. kola hokejovej Tipsport ligy. Vstupné 3 – 6 €.

DIVADLO: KUMŠT

Horná Mičiná – Kultúrny dom, nedeľa 2. október od 19. hod.

Pozývame na komédiu Kumšt „Kam až sa dá zájsť…?“ V hlavných úlohách hrajú: CsongorKassai, Martin Mňahončák a Gregor Hološka.Viac sa dozviete v našom článku.