Od 30. septembra do 4. októbra sa v Banskej Bystrici a okolí uskutoční jubilejný 20. ročník najväčšieho festivalu súčasného bábkového divadla pre deti a dospelých na Slovensku – Bábkarská Bystrica.

Bábkarská Bystrica TOUR_2016V programe jubilejného ročníka festivalu bude počas 5 dní uvedených 21 predstavení, z toho 14 produkcií pre deti (od batoliat po tínedžerov/rky) a 7 inscenácií pre dospelé publikum, v 4 divadelných priestoroch v Banskej Bystrici a v 6 priestoroch v obciach Banskobystrického regiónu.

Hlavný program 20. ročníka festivalu sa podľa praxe z posledných troch ročníkov opäť delí na dva impulzy. Prvý impulz, je venovaný deťom všetkých vekových kategórií, prebieha od 30. septembra do 2. októbra v Banskej Bystrici, Ostrom Grúni, Divíne, Ladomerskej Vieske. Pokračuje aj 3. a 4. októbra paralelne s Druhým impulzom v kultúrnych domoch v Braväcove a Hriňovej.

Program tohto ročníka sa snaží (opäť) tematizovať divadelné kreácie mimo schematizmu a lacnej insitnosti v tvorbe pre deti. Počas 3 dní ponúka 14 inscenácií, ktoré pochádzajú zo 6 krajín Európy (SK, CZ, PL, HU, IT, DE). Banskobystričanom sa predstaví súbor La Baracca z Bologne, ktorý je zakladajúcou platformou divadla pre batoľatá. Na festivale uvedú poetické predstavenie o mesiaci a loďke Barcaluna. Tak isto pre batoľatá zahrá maďarské Theatre Kolibri, ktoré prinesie najnovšiu inscenáciu Bodka, bodka, čiarka, z dielne renomovanej režisérky Barbary Kőlling. V tvorbe pre deti vyššej vekovej kategórie si dramaturgia festivalu dala za cieľ priniesť tabuizované impulzy, ktoré nie sú bežne prítomné v tvorbe pre deti. Dojemné predstavenia o bolesti a smrti, no zároveň o sile priateľstva a lásky dovezú napr. nemecký súbor Theater Couturier & Ikkola (Kačka, smrť a tulipán), či slovenské Teátro Neline (Oskar). Na festivale budete mať možnosť uvidieť aj dramatické spracovania tém z klasickej literatúry. Do tejto kategórie patrí predstavenie Divadla Jána Palárika Malý princ, či svetoznáma Kniha džunglí poľského Divadla bábok Banialuka. Špecialitou programu je vzdušná akrobacia Enola, v podarí českého Cirkusu Mlejn, ktorú festival uvádza po prvýkrát v histórii.

_DSC7683_final(1)
Bratislavské bábkové divadlo v predstavení Ireny Brežnej.

Dlhoročným cieľom Druhého impulzu je emancipácia bábkového divadla ako rovnocenného žánra v divadelnej tvorbe pre dospelých.

V programe Druhého impulzu, sa počas 2 dní (3. – 4. október) predstaví 6 produkcií zo 4 krajín (SK, CZ, IT, Izrael). Izraelské divadlo Mightbe privezie dojímavý autobiografický príbeh Inak z obdobia druhej svetovej vojny. Zážitkami z detstva spisovateľky Chavy Nissimov sprevádzajú bábky v životnej veľkosti a autentický hlas autorky. Taliansky hostia Coppelia Theatre, vystupujú na festivale po prvýkrát. Poetika ich predstavenie Mechanická metafyzika je taktiež premiérová, pôsobivé spojenie vizuálnej mágie a technicky dokonalých bábok sú spojené v príbehu, ktorý inšpirovali diela surrealistickej maliarky Remedios Varo. Český alternatívny súbor Continuo na festival prinesie tému jeho zoskupeniu vlastnú – predstavenie Ôsmy deň je sugestívnou výpoveďou, inšpirovanou povesťami o vzniku človeka a sveta. V programe Druhého impulzu však nechýbajú ani predstavenia slovenských divadiel. Domácu tvorbu reprezentujú Bratislavské bábkové divadlo s predstavením slovensko-švajčiarskej autorky Ireny Brežnej Na slepačích krídlach (Nominácia na cenu DOSKY 2016). Domáce Bábkové divadlo na Rázcestí uvedie hravý lingvistický beh našim rodným jazykom v predstavení Náukobeh slovenčini. V neposlednom rade sa podľa festivalovej tradície predstavia študenti/tky Katedry bábkarskej tvorby VŠMU v Bratislave, tentokrát s absolventskou inscenáciou Múr, s ktorou sa mladí tvorcovia a tvorkyne úspešne prezentovali už na viacerých domácich aj zahraničných festivaloch.

Program Prvého aj Druhého impulzu je pestrý a bohatý a vstupenky sa pomaly míňajú. Vy si ich môžete rezervovať na tel. čísle 048/412 55 13, mailovo na vstupenky@bdnr.sk, alebo kúpiť online na www.ticket-art.sk. Bližšie informácie o programe nájdete na stránkach festivalu.

Súťaž o lístky na vybrané predstavenia

Náukobeh slovenčini_2V spolupráci s Bábkovým divadlom na rázcestí, ako organizátorom tunajšieho divadelného festivalu, sme pre vás na portáli BBonline.sk pripravili súťaž o vstupenky hneď na dve predstavenia. Hrať môžete o dve vstupenky na piatkové predstavenie pre deti v podaní Divadlo Jána Palárika – Malý princ. To sa uskutoční v priestoroch Štátnej opery 30. septembra od 17-tej hodiny.

Alebo môže ďalší z vás vyhrať dve vstupenky na predstavenie pre dospelých – Náukobeh slovenčini v podaní domáceho Bábkového divadla na Rázcestí. To sa v rámci festivalu odohrá 4. októbra od 16-tej hodiny v priestoroch divadla na Skuteckého ulici.

Pre účasť v súťaži stačí vyplniť náš súťažný formulár do štvrtka 29. septembra 12.00 h a šťastie sa možno usmeje aj na vás.

Súťaž je ukončená. Lístky na predstavenie Malý princ získala Jana Booczová, lístky na predstavenie Náukobeh slovenčini Jela Adamcová.