V poradí druhý februárový víkend ponúka kvantum možností kam vyraziť. Okrem Banskej Bystrice budú akcie aj v jej okolí, a to v Hrochoti, Sliači, Donovaloch či v Kremnici. Môžete si vybrať.

nemecko-svajciarsko_0Zimný štadión, Slovakia Cup

Piatok, 6. február o 17. hod Švajčiarsko – Nemecko

Sobota, 7. február o 17. hod Slovensko – Švajčiarsko

Medzinárodný hokejový turnaj, ktorého sa zúčastnia reprezentácie Slovenska, Nemecka a Švajčiarska sa uskutoční na zimnom štadióne v Banskej Bystrici.

Kremnica, Stefe Big Air v meste

bigairPiatok, 6. február o 18. hod

V poradí už ôsmy ročník jedinečnej freestyle snowboard a freeski show a súťažnej exhibície v disciplíne Big Air začína už v piatok, a to Adrenalín Film Festivalom v kine Akropola. Premietať sa budú snowboardové a freeski filmy. Stefe Big Air trvá v podstate dva dni. Tým hlavným je sobota.

Sobota, 7. február od 11. hod

Na Štefánikovom námestí s voľným vstupom môžete od predpoludnia sledovať prezentáciu jazdcov, ich voľný tréning a kvalifikáciu, ktorú o 16.30 spestrí koncert slovenského rapera Zverinu. Po žrebovaní tomboly a večernom superfinále a vyhlásené výsledkov nasleduje o ôsmej hodine večer Jägermeister Afterparty v kine Akropola, kde vystúpi Puding Pani Elvisovej, Vili:am, DJ Shimo, Spido a ďalší.

Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, Referendum o stave slovenskej dediny

Piatok, 6. február o 18. hod

Diskusia na tému našich tragédií. “Mnohí ľudia nemajú informácie, ale každý má názor,” napísal nedávno Peter Breiner vo svojom blogu. Neinformovanosť, ignorancia a nevedomosť zo strany zástancov istého postoja či názoru, ktorý považujú za legitímny len preto, že žijeme v demokracii, sú kameňom sváru mnohých debát.

Katedrála sv. Františka Xaverského, Organový koncert Mareka Štrbáka

Piatok, 6. február o 19. hod

Rímskokatolícka cirkev – Farnosť Banská Bystrica a Farnosť Sielnica pozýva na organový koncert Mareka Štrbáka, ktorý svoj koncert odohrá v banskobystrickej katedrále. Vystúpi aj v obci Sielnica, na novom organe francúzskeho typu. Koncert v kostole Sv. Ducha v Sielnici je naplánovaný na nedeľu, 8. februára o 15. hod.

Viac o organových koncertoch sa dočítate aj v tomto článku…

Aula Beliana, HRAJTEŽE MI, HRAJTE – FAŠIANGY SA KRÁTIA

hrajtePiatok, 6. február o 19. hod

Mesto Banská Bystrica a Štúdio RTVS v Banskej Bystrici pripravili verejnú rozhlasovú nahrávku s názvom „Hrajteže mi, hrajte – Fašiangy sa krátia“, kde budú účinkovať Kýčera z Čierneho Balogu, Bažalička z Plachtiniec a Príbeliec, Trnkári zo Žaškova, Mladosť z Banskej Bystrice. Vstupné je osem eur. 

Klub 77, Chilly Práshock poslednýkrát na pódiu

Piatok, 6. február o 19. hod

Po dlhej úvahe, rok a pol dlho trvajúcej tvorivej pauze, a niekoľko mesačnej koncertnej pauze sa členovia tohto zoskupenia menom Chilly Práshock rozhodli, že svoju činnosť ukončia. Bez zbytočných slov Vás pozývajú na posledný koncert ich päť ročnej kariéry.
Spolu s kapelou Chilly Práshock zahrá kapela 106, 9 M.P.a (najčaptavejší punk pod Slnkom) a Zákaz Vstupu. K trojeurovému vstupnému dostane každý CD kapely na pamiatku.

Viac o rozlúčkovom koncerte sa dočítate aj v našom predchádzajúcom článku.

Hrochoť, Obecná zabíjačka

Sobota, 7. február o 9. hod

Slovenská tradičná zabíjačka doplnená o ľudovú hudbu Maťa Kováča. V obci sa na poludnie pripravuje aj detský maškarný bál v spojitosti s maľovaním na tvár.  O druhej hodine popoludní začne kultúrny program kde vystúpi DFS Hučava, folklórna skupina Hrochoťan a folklórna skupina Priechoďan. 

Divadlo pod balkónom, Veľký divadelný karneval

Sobota, 7. február o 16. hod

Veľká zábava s kocúrom Fúzom a Mačkou Lízou. Hry, hudba a klasicky súťaž o najkrajšiu masku. Každý účastník musí mať karnevalový kostým. Vstupné je päť eur.

Štátna opera, My Fair Lady Frederick Loewe

my fair ladySobota, 7. február o 18.30 hod

Podľa hry G.B. Shawa Pygmaliona napísal libreto Alan Jay Lerner. Príbeh slávneho muzikálového titulu sa odohráva v Anglicku, kde profesor Higgins stretáva pouličnú kvetinárku Lisu Doolittlovú.  Prvé uvedenie muzikálu na Broadway bolo v roku 1859. Vstupné je osem eur, zľavnené sú štyri eurá. Texty piesní sú z dielne Ľubomíra Feldeka.

Spoluúčinkuje orchester, zbor a balet Štátnej opery. 

Banskobystrická divadelná kaviareň, Hudobná Glosa

Sobota, 7.február o 19. hod. 

V kaviarni na Cikkerovej ulici sa v sobotu stretne výnimočná zostava umeleckých osobností. Predstavenie nového vydania albumu HuGiŠ č.6 – Fašiangovo rozmarný, nahliadnutie do čarovného sveta Tomáša Majlátha, slovenského speváka, muzikálového herca, člena Novej scény v Bratislave, filmára, kameramana spolu s kapelou Pas de Pité!, ktorá spieva po francúzsky. Predstaví sa aj multiinštrumentalistka Zulfizar a talentovaná Veronika Čépeová.  

Hotel Kaskády – Sielnica,  Tradičná slovenská veselica

Sobota, 7. február o 19. hod

Hotel Kaskády pozýva na „Tradičnú slovenskú veselicu“, ktorú bude moderovať Villiam Csontos a Kamil Mikulčík. Hosťom večera bude Brillant Orchester Milana Olšiaka a folklórny súbor Urpín. Vstupné na veselicu je šesťdesiatdeväť eur. 

Klub 77, FILMOVÝ“77″KLUB 

Sobota, 7. február o 20. hod

Premietanie dokumentu Lemmy, ktorý zobrazuje osobný a profesionálny život Lemmyho Kilmistera. Jeho začiatky, milenky, skupiny, texty, syn, záujem o vojenskú históriu a i to, že spolu s Ozzym vlastní certifikát na drogovú nesmrteľnosť.

„Vždycky jsem pil, kouřil a fetoval, ale teď už je příliš pozde na to hledat Boha …“ 

Apres Fun Stodola Donovaly, Stodola Pááárty

Sobota, 7. február o 21. hod

Od tohto víkendu sa odštartovala Apres Fun Stodola so svojou párty nielen pre lyžiarov. Stodola Pááárty  na Donovaloch potrvá od siedmeho februára do dvadsiateho ôsmeho februára. Otvorená je od štvrtku do soboty od desiatej predpoludním do tretej hodiny nadránom a od nedele do stredy len do desiatej večer. 

Tihányiovský kaštieľ, Nedeľné tvorivé dielne pre deti

Nedeľa, 8. február o 9. -12. hod a 13. -17. hod

Tvorivá dielňa sa ponesie v hesle jaskynné pexeso. Vstupné je euro a päťdesiat centov. 

Thurzov dom, Nedeľné tvorivé dielne pre deti

Nedeľa, 8. február o 13. – 17. hod

Tvorivé dielne sa ponesú pod heslom Valentínky. Deti si vlastnoručne vyrobia prianie, ktoré určite poteší každého obdarovaného na sviatok svätého Valentína. Vstupné je euro a päťdesiat centov. 

Bábkové Divadlo Na Rázcestí,  GULLIVEROVE CESTY

guliverovecestyNedeľa, 8. február o 16. hod

Klasické literárne dielo o dobrodružstvách Gullivera v krajine malých ľudí a veľkých obrov pre deti od šiestich rokov. V inscenácii hrajú všetky typy bábok, maňušky, javajky, manekýni i nadrozmerné bábky na chodúľoch. 

Tanečná škola K-Dance – ul. Janka Kráľa 3, NÁRODNÝ TÝŽDEŇ MANŽELSTVA

Nedeľa, 8. február o 16. hod

Pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica sa už po piaty krát na Slovensku organizuje národný týždeň manželstva. Začína v nedeľu tanečným večerom s názvom „Smiem prosiť?“ v rytme Merengue.

 Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, Ján H. Mikuš a kol.: SK.ART

jan h. mikusNedeľa, 8. február o 19. hod

Repríza autorského multižánrového predstavenia, ktoré si za hlavnú tému vybralo pojem – umenie a stav na Slovensku. Mladá a malá krajina, ktorá vychováva mladých ľudí k umeniu a tí dostávajú titul Mgr.art. Títo vyvolení sa teda stávajú právoplatnými a profesionálnymi umelcami. Inscenácia Jána Mikuša je svojbytným svetom, ktorý stavia v diskurz témy umenia a čerstvosť dejín mladého národa. Autori inscenácie tento rok oslavujú tridsať a robia na Slovensku umenie. Dôvodov na oslavu je teda dosť. Intelektuálna chuťovka pre milovníkov sakrálneho presahu v umení. Vstupné sú tri eurá. 

Tirish Pub – Metro, Nórsky večer v Bystrici

Nedeľa, 8. február o 21.30 hod

V Tirish Pube to opäť rozbalia kapely zo Severu. BLACK CLOUD PICTURE & Betrayers Of Blood uvedia PIGEON LAKE z Nórska, ktorí hrajú moderný heavy rock/metal. V klube sa počas koncertu nefajčí a vstup je dobrovoľný.