Víkend sa vraj začína už v piatok. Pre niekoho popoludní, pre iného večer. Keďže týmto víkendom sa v Banskej Bystrici prelína Týždeň dobrovoľníctva aj Európsky týždeň mobility, nebolo by od veci zapojiť sa do aktivít, ktoré obidve tieto akcie ponúkajú. Samozrejme, sú aj ďalšie možnosti, ak prežiť víkend.

Týždeň dobrovoľníctva a týždeň mobility

Banská Bystrica – do pondelka 22. septembra

Týždeň dobrovoľníctva aj Európsky týždeň mobility sa aj v Banskej Bystrici začali v utorok 16. septembra. Týždeň mobility vyvrcholí tradičným Cyklofestom, ktorý štartuje z Námestia SNP v sobotu o 9.30 hod. V pondelok 22. septembra sa organizátori na Námestí SNP pokúsia o vytvorenie unikátnej fotografie na tému Naše ulice, naša voľba. Tento rok sa do týždňa mobility zapojilo 1 747 miest z celej Európy, z toho 27 slovenských.

V rámci Týždňa dobrovoľníctva sa môžete zúčastniť aktivít na rôznych miestach mesta. Zoznam miest aj s pokynmi nájdete na tejto stránke…

Víkend v Záhrade

Banská Bystrica – piatok, nedeľa 19. a 21. september

Dobrovoľníčiť môžete počas tohto víkendu aj v banskobystrickej Záhrade CNK. Jednoducho stačí prísť a zapojiť sa do zveľaďovania záhrady aj Záhrady. A popritom si užiť aj kultúru.

Foolk + Spoiledchild Rex

Piatok, 19. hod.

Foolk maľuje hudbu vrstvu za vrstvou. Farebne a hravo spája odtiene a vzory, ktoré sa tak stávajú originálom s vlastným rukopisom. Od zvonivých abstraktných beatov s praskajúcimi samplami až po tanečný rytmus so zvukom moderných syntetizérov.

Záhrada Štefan BeličkaJeho hudbu už stihla pochváliť rešpektovaná Mary Anne Hobbs, v Austrálii zasa dídžeji kultového rádia FBi a na Slovensku získal za svoj ostatný album cenu Radio_Head Award. Na koncertoch je Foolk a jeho zvukomaľba ešte zreteľnejšia. Prevedie vás živou improvizáciou naprieč žánrami, za svetla blikajúcich mašiniek Monome.

Výstava obrazov Štefana Beličku

Piatok, 10. – 22. hod.

Výber z tvorby banskobystrického výtvarníka Štefana Beličku za posledných 10 rokov predstavuje štyridsať obrazov zapožičaných zo zbierky Slovenskej národnej galérie a od súkromných zberateľov.

Deň zdravia v Záhrade #2

Nedeľa, od 10. hod.

Masáže, zdravé jedlo, akro joga, workshop Spontánny tanec…

Aktivita je súčasťou projektu ZAhradA. Projekt bol podporený Islandom, Lichtenštajskom a Nórskom prostredníctvom programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny. Viac informácií nájdete na stránke www.zahradacnk.sk.

Dávkovanie nehy

Banská Bystrica – piatok 19. september, 16. hod.

V spoločenskej sále Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK) v Banskej Bystrici sa v piatok 19. septembra uskutoční poeticko-hudobné pásmo pri príležitosti životného jubilea banskobystrickej poetky Jany Chorvátovej ako aj prezentácie jej najnovšej básnickej zbierky Dávkovanie nehy. Čítajte viac tu…

Zvolenský jarmok

Zvolen – piatok, sobota 19. a 20. september

Tradičný Zvolenský jarmok, ktorý sa koná na pešej zóne (Námestie SNP), aj tento rok obohatí Festival pouličného divadla a hudby Divadelné podzámčie. Viac v tomto článku…

Krpáčovský pivný festival

Krpáčovo – piatok, sobota 19. a 20. september

Tretí ročník podujatia pre milovníkov piva, dobrej zábavy a chutného jedla otvorí v piatok večer pivná predpríprava (Garage Pub od 20. hod.). V sobotu o 13. hod. bude slávnostne otvorená pivná cesta (Hotel Polianka). Nebude chýbať prezentácia všetkého potrebného pre domácu výrobu piva ani odborné diskusie so skúseným varičom ani súťaže v pivnom viacboji. O kultúru sa postarajú Silo s Radom zo známej skupiny Silo a lampa svieť a banskobystrická skupina Schody.

Slivková paráda

Špania Dolina – sobota 20. september, od 10. hod.

Varenie slivkového lekváru, koštovka všeličoho zo sliviek, aj súťaž o naj slivovicu. To všetko a ešte viac môžete zažiť na Slivkovej paráde v sobotu na Španej Doline. Viac sa dočítate tu…

BB pivovarOtvorené dvere Banskobystrického pivovaru

Banská Bystrica – sobota 20. september, od 11. hod.

Spoločnosť Banskobystrický pivovar, a. s., otvorí v sobotu brány pivovaru pre všetkých svojich priaznivcov a širokú verejnosť. Milovníci, priatelia a fanúšikovia výnimočného slovenského piva Urpiner tak môžu nielen spoznať históriu výroby piva v Banskej Bystrici, ale aj nazrieť do zákulisia pivovaru a zoznámiť sa s celým procesom výroby najoceňovanejšieho slovenského piva. Čítajte viac v našom článku tu…

Karol Alexander Oslávenec

Klub HaD – sobota 20. september, 19. hod.

Banskobystrický Klub Hudby a Divadla bude v sobotu večer výnimočne otvorený. A to kvôli Karolovi Alexandrovi Oslávencovi… V monodráme s týmto názvom sa predstaví Luka Kuzmanovič. Ak neviete, čo sa môže stať, ak nemôžete prejaviť to, čo cítite, rozhodne zájdite v sobotu večer do Klubu HaD.

Depeche Mode party vol. 7

Klub 77 – sobota 20. september, 20. hod.

Už siedma z „čiernych“ osláv kultovej skupiny Depeche Mode sa koná v sobotu večer v Klube 77 v Banskej Bystrici. Hosťom večera bude trenčianska kapela New Day. Na party bude aj videoprojekcia s rôznym, legálne dostupným materiálom od Depeche Mode a tiež live nahrávky, ktoré poznáme z koncertov z Bratislavy alebo Prahy…

Dance Cup 2014

Europa SC – sobota, nedeľa, 20. – 21. september

Počas víkendu sa v Europa Shopping Center v Banskej Bystrici stretnú tanečníci z celého Slovenska. Na Europa SC Team Dance Cup 2014, v sobotu od 9. do 17. hod., sa predstavia tanečné skupiny z Banskobystrického kraja v tanečných žánroch latino, moderný a komerčný tanec, break dance, hip-hop, disco a iné. V nedeľňajšom Europa Dance Cup 2014, od 9. do 19. hod., sa koná postupová súťaž v štandardných a latinskoamerických tancoch.

 [youtube 4R8-q8KihR4 640 390]

Sliačske jesenné chuťovky

Sliač – sobota 20. september, 10. hod.

Ak sa v sobotu vyberiete na Sliač, budete môcť ochutnať nefalšovanú geršňu, jablkové lievance, bravčovinky s cibuľou a chlebom, štrúdľu, chrapne, burčiak aj ďalšie špeciality. A tiež sa zabavíte s folklórnym súborom Oravan Senior či Matičiarkami z Očovej. Na ľudovú nôtu bude aj vystúpenie Základnej umeleckej školy v Sliači so sólistami. Podujatie sa na námestí pri fontáne a jeho súčasťou je výstava ovocia, zeleniny, kompótov a kvetov, ochutnávka medov a produktov z medu na výstave včelárov, tradičné zdobenie medovníkov či tvorivé dielne s motívom jesene.

BŠ Turci idúTurci idú!

Banská Štiavnica – sobota 20. september, 10. hod.

Banskoštiavnická letná turistická sezóna vyvrcholí túto sobotu historickým podujatím – dobovou bitkou z obdobia tureckých nájazdov, ktoré si diváci budú môcť vychutnať priamo pod holým nebom, na lúkach pod Kalváriou. Celodenný program, tvorený šermiarskymi divadelnými predstaveniami, koncertmi historickej hudby, hrami pre malých a veľkých a historickým jarmokom, vyvrcholí večernou bitkou medzi Osmanskou armádou a uhorskou šľachtou brániacou mesto (od 18. hod.). Večer ukončí ohňová show s fakírom a žonglérmi a orientálnymi tanečnicami z háremu sultána (od 19.30 hod.).

Potulky mestom

Nedeľa, 21. september, 14. hod.

Septembrové Potulky mestom vám priblížia históriu znovuotvorenej Hodinovej veže a ďalších výškových dominánt Námestia SNP v Banskej Bystrici. Tieto kolmé stavby vytvárajú veľmi osobitnú a čarovnú kompozíciu historického centra mesta, na ktorú sa budete môcť pozrieť aj z výšky. Záujemcovia o nedeľné potulky sa stretnú pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP. Sprevádzať bude Mária Martiniová.

Zámky lásky už aj v Chvatimechu

Od minulej nedele si v Chvatimechu, rovnako tak ako napríklad vo Verone pod balkónom Rómea a Júlie, môžete uzamknúť svoju zámku lásky. Pri kaplnke sv. Antona Paduánskeho bola odhalená vyše dvojmetrová maľba v skale, ktorú vytvoril umelecký maliar Pavol Havaš z Hronca. A práve mreža umiestnená v skale je tým miestom, kde si môžete uzamknúť svoj zámok lásky. Cestou do Chvatimechu sa môžete previezť na Čiernohronskej železnici. Do konca septembra premáva železnička každý deň.