V spoločenskej sále Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK) v Banskej Bystrici sa v piatok 19. septembra uskutoční poeticko-hudobné pásmo pri príležitosti životného jubilea banskobystrickej poetky Jany Chorvátovej ako aj prezentácie jej najnovšej básnickej zbierky Dávkovanie nehy.

Janka Chorvátová
Janka Chorvátová

„Poetka Janka Chorvátová aj v najnovšej básnickej zbierke pokračuje vo svojej ideovo-estetickej línii, keď poetickým médiom je láska ako básnický sen. Lásku ako životnú miazgu ponúka nielen ako radosť zo života v láske, ale aj strach o lásku, lebo jej energiu nahlodáva rýchlosť v kolobehu života,“ uviedol na margo zbierky Dávkovanie nehy docent Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici Július Lomenčík.

Zbierka obsahuje 78 básní, v ktorých dominuje láska vo všetkých svojich podobách. Je v nich túžba, neha, pokora, spomienky, rodinné a priateľské putá aj hold osobnostiam a poézii ako takej (Kto miluje – nesúdi básnikov… z básne Pavučiny slova). Citovo silne pôsobia verše venované Osvienčimu (Ticho pre Osviečim). Recitovala ich ženám Únie žien Slovenska priamo v Osvienčime. Sprievodkyňa vtedy od dojatia nedokončila výklad… Jednu z básní (Pod krídlami anjela) venuje autorka Banskej Bystrici, ktorá je už roky jej domovom.

„Janka Chorvátová si váži život pri všetkých strastiach i bolestiach, ktoré prináša. Za jej plodný život ani ju neobišli. Aj pri svojej štvrtej zbierke Dávkovanie nehy ostala, chvalabohu, verná kráse aj viere v ľudské šťastie. Cítiť však obohatenie jej tvorby životom, cez ktorý za tie roky prešla. Lieskovce sú nielen krásne svojou podobou, ale aj po rozlúsknutí dobrou pochúťkou. Cítiť stále, že zbieranie lieskovcov z detstva a mladosti v jej rodnej oravskej dedine Liesek zanechalo v tvorbe spisovateľky i tú krásu, i tú dobrotu, i tú múdrosť a lásku k ľuďom. Nech tak ostane. V jej tvorbe i v živote,“ hovorí herec Juraj Sarvaš.

Stretnutie s poetkou Janou Chorvátovou, jej tvorbou ako aj hosťami, hercami Jurajom Sarvašom a Svetlanou Sarvašovou, speváčkou Janou Orlickou, harmonikárom Pavlom Majeríkom a fujaristom Jánom Kulfasom sa začína o 16. hod.

Pozvánka_ŠVK