Je tu už druhý septembrový víkend a spolu s ním aj dlho očakávaný Radvanský jarmok s bohatým programom. Okrem neho si môžete napríklad pochutnať na poľovníckych špecialitách v Hrochoti a v Medzibrode na tých haruľových.

359. RADVANSKÝ JARMOK

Radvansky jarmok Banska Bystrica 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skBanská Bystrica, piatok 9. až nedeľa 11. septembra

Už 359. ročník Radvanského jarmoku tento víkend opäť naplní banskobystrické námestie i širšie centrum mesta stánkami a bohatým kultúrnym programom. Viac informácií o programe sa dočítate v našom staršom článku.

DIVADELNÁ CHALUPKA 2016

Brezno –  Mestský dom kultúry, piatok 9. september od 9. hod.

V poradí už 12. ročník známeho inšpiratívneho festivalu. Už o 9tej hodine ráno si môžete vychutnať predstavenie Allelujah, Svatá Nituš! podľa svetoznámej operety Mam´selle Nitouche v podaní DS Jirásek, Nový Bydžov, CZ a o 19-tej hodine divadelnú komédiu s výletmi do histórie Páračky u babky Justíny v podané Medzibrodského kočovného divadla. Počas dňa o 9. a 11. hod.  si môžete pozrieť muzikál zo súčasnosti mladých ľudí s názvom Biele deti v Breznianskej synagóge v podaní DaMD Eva Čadca.

ZVLÁŠTNI ĽUDIA

zvlastni ludiaHotel Lux, piatok 9. až nedeľa 11. septembra vždy od 10. do 18. hod.

Pozývame na výstavu voskových figurín v priestoroch hotela Lux. Vstupné pre dospelých 3 eurá, pre deti od 6 rokov, študentov a dôchodcov 2 eurá. Viac sme o nej písali v našom príspevku.

SHOA – DIALÓG O HOLOKAUSTE

Zvolen, piatok 9. september o 10., 10.30 a 11. hod.

Tri zaujímavé prednášky v rámci komponovaného multižánrového projektu pri príležitosti 75. výročia Židovského kódexu. Projekt prebieha už od pondelka 5. septembra v Banskej Bystrici a v piatok pokračuje vo Zvolene. O 10. hod. bude čítanie mien zabitých a deportovaných ľudí zo Zvolena na Židovskom cintoríne vo Zvolene, o 10.30 hod. bude čítanie mien ľudí záchrancov židov na Slovensku – ocenené „Spravodlivý medzi národmi“ v Parku ušľachtilých duší pred židovským cintorínom vo Zvolene a o 11. hod. vystrieda pietne spomienky konferencia spojená s diskusiou a premietaním filmu Deň obetí holokaustu a rasového násilia v Aule Technickej univerzity vo Zvolene.

SALAMANDROVÉ DNI

Banská Štiavnica, piatok 9. september až nedeľa 11. september

Príďte si vychutnať tradičné Salamandrové dni v centre Banskej Štiavnice. Trvajú už od stredy 7. Septembra a sú s nimi spojené podujatia po celom meste, či už koncerty, divadlá ale aj Salamandrový jarmok.

SLÁDKOVIČOVE NÁVRATY

i_3951264Hronsek – drevený artikulárny kostol, piatok 9. september o 18. hod.

Pozývame na koncert Richarda Rikkona a Sisi Lelkes Sklovskej. Večer spríjemní aj Juraj Sarvaš. Vstupné je 13 eur.

GALAVEČER MOTÝĽ 2016

Zvolen – Divadlo J. G. Tajovského, piatok 9. september od 18.30 hod.

Pozývame na slávnostné vyhlásenie ankety Motýľ 2016 spojené s otvorením 68. divadelnej sezóny v Divadle J. G. Tajovského. Podujatie sa uskutoční tento piatok. o 18.30 hod. v sále DJGT.

IMT SMILE ACOUSTIC

Sielnica – Hotel a Spa Resort Kaskady, piatok 9. september o 19. hod.

Koncert známej slovenskej kapely IMT Smile, už tento piatok v neďalekom Hoteli.

GENIUS LOCCI

Záhrada CNK, piatok 9. september o 19. hod.

Genius Locci je hudobný projekt dvoch sestier a spriaznených hudobníkov nesúci sa v žánroch indie folk / dream pop s autorskou tvorbou, spievanou v angličtine. Za rok a pol svojej existencie odohrali vyše 70 koncertov v music cluboch, na hudobných a filmových festivaloch, slávnostnom odovzdávaní divadelných cien DOSKY, showcase festival Waves Bratislava alebo aj ako predkapela britského speváka Toma Odella. V lete 2015 kapela odohrala koncerty na Grape festivale, Bažant Pohoda festivale a odohrala support koncert pre Passenger. Kapela bola nominovaná v kategóri “Objav roka” v rámci hudobných ocenení Radio Head Awards 2014. V máji 2014 Genius Locci vydali na vlastné náklady EP “Innate” a momentálne sa pripravujú na nahrávanie svojho debutového albumu. Vstupné je 5 eur, zľavnené 3 eurá.

BREAK IT!

Urban Spot, piatok 9. september o 21. hod.

V piatok 9. septembra sa príďte zabaviť do priestorov Urban spotu (ex kino Hviezda) na nálož zlomených beatoch v podaní ostrieľaných dj’s. Event bude venovaný oslave našej najznámejšej crew Drumatique, ktorá oslávi 20 rokov fungovania na scéne.

PAMIATKY A MY

Zvolen, piatok 9. september a sobota 10. september  

V rámci Dni európskeho kultúrneho dedičstva sa vo Zvolene uskutočnia v piatok dve podujatia. O 14. hod. dve nové akvizície zbierok starého umenia SNG 2015-2016 – kurátorský výklad o dvoch zaujímavých obrazoch a to, autoportrét Jána Kupeckého a Apoštol (žehnajúci Kristus?) zo Spišskej Novej Vsi vo Zvolenskom zámku. A o 17. hod. pamiatky a my – obnova, revitalizácia, likvidácia..? – panelová diskusia v Krajskej knižnici Ľ. Štúra. V sobotu o 9. hod. bude prehliadka vybraných historických objektov so sprievodcom, ktorá bude začínať Rímskokatolíckym kostolom sv. Alžbety a množstvo iných podujatí, ktoré potrvajú až do večerných hodín.

DARUJ KRV S OLYMPIONIKOM

olympijská kvapka krviŠtiavničky – športová hala Dukla, sobota 10. september o 8. – 11. hod.

Spoločne s Matejom Tóthom pomôžeš ľuďom, ktorí potrebujú pomoc. Viac o podujatí v našom príspevku.

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ ŽOS

Zvolen – areál ŽOS, sobota 10. september o 9. – 14. hod.

Deň otvorených dverí ŽOS vo Zvolene, odhalenie dreveného podpolianskeho kríža, historická ukážka leteckého prepadu nemeckého obrneného vlaku a celodenný program výstavy či prehliadka historických aj moderných lokomotív. Viac v článku na ZVonline.sk.

ROZLÚČKA S LETOM

Brezno – lúka nad Kauflandom, sobota 10. september od 9. hod.

Kultúrno – zábavné a vzdelávacie podujatie pre všetky vekové kategórie.

DEŇ OBCE TELGÁRT

i_4000585Telgárt – Kultúrny dom, sobota 10. september o 9. hod.

Turnaj v nohejbale, súťaž vo varení guľášu, program pre deti, vystúpenia, súťaže v pílení dreva, skákanie vo vreci, držanie litrových krígľov či pitie piva cez slamku a výstavy.

BEŽÍM POMÁHAŤ

Čierny Balog – Obecný úrad, sobota 10. september od 10. hod.

V poradí už 6.ročník športovo-charitatívnej akcie. Štartovné je 5 eur a výťažok z podujatia bude rozdelený na oddelenia s onkologickými pacientmi.

HEĽPIANSKY KROS – MEMORIÁL ŠTEFANA BOŠEĽU

Heľpa, sobota 10. september od 10. hod.

Úplne prvý ročník krosového behu. O 8. hod. prezentácia a registrácia pretekárov na futbalovom štadióne ŠK Heľpa, o 9.45 hod. zloženie sľubu Fair Play zástupcami pretekárov a o 10. hod. štart pretekov. Na poludnie sa budú vyhladovať výsledky.

HARUĽOVÁ SHOW – BITKA O HARUĽU ROKA

i_3979497Medzibrod, sobota 10. september o 10.30 hod.

Veľká haruľová show v súťaži o najlepšiu haruľu spojená s vystúpeniami a sprievodnými akciami. Večer vystúpi kapela Ploštín Punk, po ktorej nasleduje diskozábava.

KRÁĽOVSKÁ POĽOVAČKA

Hrochoť, sobota 10. september o 11. hod.

Bohatý kultúrny program v obci Hrochoť na Námestí Andreja Sládkoviča. Okrem varenia zabíjačkových špecialít bude vystupovať množstvo folklórnych súborov.

BAMU ENDUROCROSS 2016

Brezno – Lúčky, sobota 10. september od 12. hod.

Už štvrté kolo súťaže v areály BMT. Program už od 9tej hodiny, kedy je preberanie, potom tréningy, rozprava a o 12-tej hodine štart – 1. jazda a okolo 17-tej hodine bude vyhlásenie výsledkov.

 O POHÁR STAROSTU OBCE

Brezno – Bystrá, sobota 10. september od 13. hod.

Už tretí ročník hasičskej súťaže a piate kolo Horehronskej hasičskej ligy – finále.

ŠPORTOVÝ DEŇ

i_4000715Sliač – Futbalový štadión FK Slovan, sobota 10. september o 14. hod.

Pozývame na športový deň detí v Sliači. Pripravené sú rôzne športové aktivity, ako atletická detská olympiáda, žonglovanie s loptou, futbalová súťaž, diskotéka pre deti, oldies party pre dospelých a okrem toho mnoho sprievodných podujatí.

THE GRAND OPENING 2016

Vígľaš – zámok, sobota 10. september od 17. hod.

Druhé výročie otvorenie unikátneho hotela v historickom zrenovovanom zámku vo Vígľaši. Hudobná skupina Funastic, worskhopy a animácie pre deti s historickou skupinou Bojín, najvyšší remeselníci na chodúľoch, šermiarske vystúpenie, kúzelník Talostan, žongléri, ohňová show a mnohí ďalší.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 11. september o 9. – 12. hod. a 13.–17. hod.

Tvorivé dielne s názvom Včielky z kindervajíčok s Dankou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

3. ROČNÍK BEHU O PRIMÁTOROV KRPEC

beh detva 3Kúpalisko Detva, nedeľa 11. september o 10.00 hod.

Tretí ročník behu O primátorov krpec sa bude konať v nedeľu na Kúpalisku v Detve, priamo pod Poľanou v obkolesení hôr, lúk a podpolianskych lazov. Krosový beh (asfalt, poľné cesty, lesné chodníky, lúky) s rovinami, ale najmä kopcami ponúka nádherné panoramatické výhľady na okolitú prírodu. To všetko ponúka tento unikátny beh. Viac informácií nájdete v evente na facebooku.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 11. september o 14.–18. hod.

Tvorivé dielne s názvom Krása drôtených náušníc s Barborou. Vstupné je euro a päťdesiat centov.