Leto je v plnom prúde, v meste aj blízkom či vzdialenom okolí sa deje všeličo zaujímavé. Ak aj nevyjde počasie na kúpanie, alternatív na to, ako stráviť víkend je dosť.

Piatok 17. júl

Predaj eurobankovky s T-34

Múzeum SNP (Čižmárska bašta), B. Bystrica – 9:00 h

Zberatelia eurobankoviek iste už vedia, že v piatok ráno sa začína predaj štvrtej suvenírovej bankovky Múzea SNP, tentoraz s motívom ikonického tanku T-34, ktorý sa zapísal do dejín Druhej svetovej vojny a oslobodenia Slovenska. Zberatelia si môžu suvenírovú bankovku zakúpiť v piatok od 09:00 do 18:00 h v bývalej Čižmárskej bašte v areáli Pamätníka SNP. Náklad série je 15tisíc kusov, cena jednej bankovky 2 eurá.

Kostoly v hradnom areáli

Kostol Nanebovzatia Panny Márie, B. Bystrica – 10:00 h

Počas letných prázdnin sa každý pracovný deň konajú komentované prehliadky Kostola Nanebovzatia panny Márie a Kostola svätého Kríža v hradnom areáli.  Nebude tomu inak ani tento piatok. Prehliadka začína o 10:00 h (vstupné je 2 eurá, deti do 6 rokov a ZŤP zdarma).

Za zvukmi vzácneho organa

Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina – 16:00 h

V júli a auguste, počas pracovných dní (od 16:00 h), sa návštevníci Španej Doliny môžu zúčastniť cca hodinovej prehliadky Kostola Premenenia Pána so zachovaným barokovým mobiliárom  a vzácnym historickým organom, spojenej s hudobnou ukážkou zreštaurovaného a obnoveného organu. Autentický zvuk tohto organa znie v kostole aj každú nedeľu počas pravidelných svätých omší (od 11:00 h). Po omši je pre návštevníkov kostola pripravený krátky hudobný exkurz do hudobného baroka v podaní titulárneho organistu Matúša Kucbela. V prípade záujmu aj moderovaná prehliadka priamo na chóre. Vstupné na prehliadky je dobrovoľné.

Slovenské alternatívne leto

Kempingový areál pri jazere Počúvadlo, B. Štiavnica – 17:00 h

Po dvoch rokoch na Revišti sa festival Slovenské alternatívne leto sťahuje k jazeru Počúvadlo uprostred Štiavnických vrchov. Dvojdňové podujatie prináša kopu dobrej  hudby a zaujímavých sprievodných podujatí. Okrem iných vystúpia Chiki Liki Tu-a,  Geišbergovci a Balkansambel, Kubo Ursíny&Teatro Fatal a zaspieva aj Chór Vážskych Muzikantov. Nebude chýbať Kreatívna ulička, workshopy a ani banskobystrické Artforum či banskoštiavnický Antikvariátik. Podujatie sa koná v piatok a sobotu v kempingovom areáli pri jazere Počúvadlo. Viac info na: http://salfest.sk/

Kubo Ursíny & Teatro Fatal – Začiatok:

Horehronský festival piva & jedla

Red Deer hotel & restaurant, Rohozná, Brezno – 17:00 h

Tento víkend, v piatok a v sobotu, sa v Brezne (Rohozná) uskutoční druhý ročník podujatia  Horehronský festival piva & jedla, ktoré v sebe spája pivo, dobré jedlo a bojové športy. V piatok podujatie spestrí koncert rapera Bokiho, v sobotu to budú Duchoňovci.  Sobotňajší festival bojových športov prinesie okrem zápasov MMA, K1 a boxu aj exhibičné zápasy v Jiu Jitsu. Špeciálnym hosťom bude úspešný slovenský fighter MMA Samuel Pirát Krištofič. Predstavia sa aj  bystrickí thaiboxeri Michal Košík, Ivan Hatala, Tomi Činčík (Firegym) a ďalší. Vstup je voľný. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Lyrik H & Roland Kánik

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19:00 h

Raper, autor a performer Lyrik H sa rozhodol pripraviť sériu sólo koncertov na niektorých jeho obľúbených spotoch a, samozrejme, aj v banskobystrickej Záhrade. Piatkový koncert bude prierezom jeho doterajšej tvorby, s dôrazom na najnovšie rilísy, pričom nebudú chýbať, možno nečakané, live úpravy viacerých trekov.

Riverdance 25: Výročná šou

CINEMAX, B. Bystrica – 20:00 h

Niekoľko minút v prestávkovom programe Eurovízie 1994, ktoré navždy zmenili tvár írskej hudby a tanca. Vystúpenie Riverdance si získalo milióny fanúšikov po celom svete a dodnes je považované za najlepší prestávkový program v histórii. Tento rok sa skladateľ Bill Whelan, producentka Moya Doherty a režisér John McColgan vracajú, aby uviedli výročné gala predstavenie, tentoraz s inovatívnym svetelným dizajnom, projekciou, novou scénou a kostýmami. Slovenská premiéra Riverdance 25: Výročná šou je už tento piatok v CINEMAX.

Trailer:

Sobota 18. júl

Kordícky extrém

Obecný úrad, Kordíky  – 7:30 h

Kordíky privítajú v sobotu bežcov a bežkyne na už 8. ročníku Kordíckeho extrému. Kapacita pretekov sa tento rok naplnila naozaj až po okraj. Veď ako sa hovorí, kto si tieto preteky nespútanou divočinou hrebeňom Kremnických vrchov raz vyskúša, natrvalo si ich zamiluje. Štart (7:30 h) a cieľ je pri Obecnom úrade v Kordíkoch. Povzbudzovanie pri trati bežcov určite poteší.

Prvý výstrel – finále

Areál Múzea SNP, B. Bystrica – 10:00 h

Posledná, finálová ukážka modelárskych zručností v rámci série podujatí Prvý výstrel 2020 sa uskutoční v sobotu v areáli Múzea SNP. V jazde zručnosti a taktickom súboji sa opäť bude súťažiť o súdok piva.

Hokejbalisti pre Svetielko nádeje

Hokejbalové ihrisko, Rudohorská, B. Bystrica – 10:00 h

Na hokejbalovom ihrisku na sídlisku Rudlová-Sásovej (Rudohorská ul.), sa v sobotu koná Benefičný hokejbalový zápas pre Svetielko nádeje. Podujatie sa začína o 10:00 h, prvý zápas je na programe o 10:30 h a odohrajú ho tretiaci HC´05. Zápasy odohrajú aj štvrtáci  HC´05 a dorastenci a juniori BBHbÚ. V majstrovskom zápase Banskobystrickej hokejbalovej ligy (o 15:00 h) nastúpia proti sebe Sokol Sásová a One Taxi Banská Bystrica. Účasť na podujatí prisľúbili aj hráči HC’05 Ivan Ďatelinka a Matej Češík. Nebude chýbať hudba, modelársky tréning a deti potešia animátori a rozprávkové postavičky v životnej veľkosti.

Ak sa podujatia nemôžete zúčastniť, ale radi by ste podporili túto myšlienku, môžete podporiť Benefičný zápas pre Svetielko aj prostredníctvom transparentného účtu SK48 0900 0000 0051 7150 7191.

Piknik na hrade

Mestský hrad, Kremnica – 10:00 h

Hravý piknik v areáli kremnického Mestského hradu poteší a pobaví deti aj dospelých. Príde historický Šaško Fjodor aj šašo Krak z Iglova, otvorí sa dielňa žonglovania a balansu i antikvariát s knihami a nebudú chýbať ani jedlá zdravej kuchyne, koláčiky, slané pečivo či sladké medovníčky. Piknikové deky si návštevníci môžu požičať priamo na hrade.

Maťko a blázni v Medzibrode

Caffe bar U mňa, Medzibrod – 16:00 h

Jedinečné Potulné dividlo J+T (Juraj Haviar a Tomáš Pohorelec) si na sobotu pripravilo premiéru rozprávky Maťko a blázni. Tento veselý príbeh s pesničkami hovorí, že občas stačí trochu pohnúť rozumom a človek aj nemožné zvládne. Premiéra v medzibrodskom Caffe bar U mňa (pri ihrisku) začína o 16:00 h

Dráčik Hapčí

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Celkom nová rozprávka čaká na deti aj v Divadle pod balkónom.  Rozprávka Dračík Hapčí, ktorá mala premiéru len pred mesiacom, je príbehom o priateľstve, ktoré vzniklo na jednej krásnej lúke medzi princeznou Nezábudkou a  dráčikom Hapčí a o tom, ako dráčik Hapčí pomohol zachrániť princeznú a kráľovstvo pred princom Vilibaldom.

Fujeráši v Korytárkach

Amfiteáter Pod vŕbou, Korytárky – 17:00 h

Fujaristi z Podpoľania, folklórne súbory Urpín z Banskej Bystrice a Podpoľanec z Detvy,  Podpolianski vrchári z Korytárok pozývajú na už 22. ročník Celoslovenskej prehliadky fujerášov, ktorý sa koná v Korytárkach, na počesť nestora detvianskych fujerášov Jožka Rybára. Uvítací program  Nôty pod Mníchom sa začína o 17:00 h a po ňom nasleduje Človečenstvo (18:00 h). Medzi sprievodnými podujatiami nechýba výstava výrobcov fujár z Podpoľania – Klenoty či škola tanca s odzemkom.

Rozprávanie o Barborskej ceste

Penzión Klopačka, Špania Dolina – 18:00 h

O Barborskej ceste, 186 kilometrov dlhej prechádzke cez hory a doly a o najznámejších stredoslovenských banských mestách bude v soboru večer v špaňodolinskom Penzióne Klopačka rozprávať Roman Neradný.

Letná romanca v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19:00 h

Speed dating pre všetkých alebo letná romanca. Spoznať niekoho neobyčajného a zapojiť sa do zábavných aktivít, to je ponuka sobotňajšieho večera v Záhrade. Bude to úlet pre všetkých queer, hetero či zvedavých.

Koncert v Lodenici na Mlynčoku

Lodenica na Mlynčoku, Slovenská Ľupča – 19:00 h

Sonyta & Chilli Band v sobotu večer v Lodenici na Mlynčoku pobavia a možno aj roztancujú a rozospievajú nielen milovníkov vodáckeho športu. Lodenica na Mlynčoku sa nachádza na ľavom brehu rieky Hron, v chotári obce Slovenská Ľupča.

Nedeľa 19. júl

Nedeľa v kaštieli

SSM Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 10:00 h

Tento týždeň vo štvrtok otvorili v Tihányiovskom kaštieli výstavu Paleoart. Na výprave za tajomným umením praveku sa návštevníci výstavy prenesú do života pravekých ľudí a ich vnímania okolitého sveta, doby ľadovej. V nedeľu je kaštieľ otvorený od 10:00 do 18:00 h, vstupy na sprevádzanie výstavou Paleoart sú o 10:30, 12:00, 14:30 a 16:00 h.

Koncert v Záhrade Chavivy

Múzeum SNP, B. Bystrica – 16:00 h

Múzeum SNP pozýva na pásmo hudobných vystúpení rôznych žánrov v prostredí románskej Záhrady Chavivy Reick.  Prvý koncert sa uskutoční v nedeľu o 16:00 h a predstaví sa na ňom husľové duo Aeternum.

Nemocnica na okraji mesta

Morový stĺp, Nám. SNP, B. Bystrica – 18:00 h

Tento rok uplynie 200 rokov od otvorenia prvej mestskej nemocnice. Otom, čo predchádzalo jej vzniku a čo nasledovalo potom bude na júlových potulkách hovoriť historik Jozef Ďuriančik. Stretnutie s históriou mesta sa začína už tradične pri Morovom stĺpe na Námestí SNP (18:00 h).

Väzeň z Azkabanu

Letné kino na amfiteátri, B. Bystrica – 21:30 h

Séria filmov s Harry Potterom na banskobystrickom amfiteátri pokračuje túto nedeľu filmom Harry Potter a Väzeň z Azkabanu ((Veľká Británia/USA, 2004, 141 min, Alfonso Cuarón). Trinásťročný Harry Potter znovu nerád trávi svoje ďalšie prázdniny v rodine Dursleyovcov, tentokrát navyše s tetou Marge. Aj napriek prísnemu zákazu používania kúziel ju Harry premení na obrovský balón… Premietanie začína o 21:30 h. Predpredaj vstupeniek nájdete v sieti ticketware.eu.

Pozvánka na Food Tour

Na záver nášho víkendového prehľadu podujatí máme pre vás ešte jednu lákavú pozvánku.  Na jedinečnej prehliadke gastronomickej histórie Banskej Bystrice Food Tour navštívite štyri prevádzky na banskobystrickom námestí – U Fuggera, U Kemov, Červený Rak a Leroy. Ochutnáte v nich regionálne vína, syry, mäsové špeciality i remeselné pivá a zároveň sa dozviete rôzne zaujímavosti z gastronomickej minulosti mesta.

Prehliadky, ktoré organizuje OOCR Stredné Slovensko, sa konajú každú sobotu od 18:00 h (cca tri hodiny).  Lístky na Foodtour (21 eur) si však treba zakúpiť najneskôr v piatok do 22:00 h na týchto predajných miestach:

Turistické informačné centrum, 29. augusta 37 (Autobusová stanica): +421 48 433 06 26 (8:00 -17:00 h), Informačné centrum, Námestie SNP 1 (Radnica): +421 48 415 50 85 (8:00 – 17:00 h), Reštaurácia U Fuggera, Námestie SNP 2 (11:00 – 23:00 h)

FoodTour / Banská Bystrica: