Prvý februárový víkend je zároveň prázdninový. V piatok školáci prinesú domov polročné vysvedčenia a do pondelka majú voľno. Vezmime ich do divadla, do kina, na sánkovačku alebo len tak, niekde na výlet.

Piatok 31. január

Cestovateľský večer

Komunitné centrum Fončorda, B. Bystrica – 17:00 h

Nepál mnohých tvárí, výnimočný trek okolo Annapurny, krása Himalájí, bieda Káthmandú, zaujímavosti o ľuďoch, jedle, zvykoch či náboženstve… Piatkový cestovateľský večer v Komunitnom centre Fončorda so skúsenou cestovateľkou Danielou Mojžišovou Vigašovou bude patriť krajine kontrastov, Nepálu.

Plesová hudobná glosa

Národný dom, B. Bystrica – 19:00 h

V poradí 78. hudobná glosa Igora Šimega sa bude niesť v plesovej atmosfére a vystúpia v nej hostia, ktorí rozospievali aj roztancovali Európu – Soňa Hanzl Kopčanová, Libuša Mažgutová, Marek Kutnár, Adrián de Cuba, Terézia Guttenová, Viktor Svetlík,  mladý talentovaný hudobník a dídžej Adam Dráb, a, samozrejme, Igor Šimeg.

Marek Kutnár, Igor Šimeg:

Pocta Karolovi Duchoňovi

Športová hala Štiavničky, B. Bystrica – 19:00 h

Hudobno-tanečná divadelná show The Duchon´s je poctou legendárnemu slovenskému spevákovi Karolovi Duchoňovi. Jeho nesmrteľné hity v nej zaznejú v novom šate a v podaní špičkových mladých slovenských umelcov na čele s Patrikom Vyskočilom, v aranžmánoch Antona Popoviča. Réžia a choreografia Ján Ďurovčík. V Banskej Bystrici sa The Duchon´s predstaví v piatok 31. januára aj v sobotu 1. februára o 19:00 h v Športovej hale na Štiavničkách.

Grabstein oslavuje

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Banskobystrická kapela Grabstein oslavuje desaťročnicu. Ako hovoria členovia kapely: „Snažíme sa o vyvolanie dojmu neprekonateľného fenoménu Rammstein a na druhej strane vnášame do show aj významný kus vlastnej identity…“ Či sa im to darí, o tom sa môžete presvedčiť v piatok večer v Klube 77.

Grabstein:

Transylvánske Obedy

U Francúza – Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

Repertoár bratislavskej jazz-rockovej fusion kapely Transylvánske Obedy tvoria pôvodné aj prebrané svetové skladby Milesa Davisa, Herbie Hancocka, Joe Zawinula, Benny Golsona, Jimmy Smitha a iných velikánov.

Pivnica Rave v Bystrici

Urban Spot, B. Bystrica – 20:00 h

Pätnásť dídžejov a deväťhodinový našľahaný line-up prinesie v piatok do banskobystrického Urban Spotu žilinská Pivnica Rave. Viac informácií nájdete vo Facebook evente.

Sobota 1. február

Burza spoločenských šiat

ZŠ Ďumbierska, B. Bystrica – 10:00 h

Je čas plesov, bálov, fašiangových zábav, karnevalov. Spoločenské šaty pre dospelých aj pre deti si môžete vybrať aj na burze, ktorá sa v sobotu od 10:00 do 16:00 h koná v Základnej škole na Ďumbierskej. Burza ponúkne aj doplnky – obuv, kabelky, bižutériu, ale aj detské karnevalové kostýmy. Výťažok z akcie poputuje na zbierku Ľudia ľuďom.

Krojovka na svahu

Mýto Ski & Bike centrum, Mýto pod Ďumbierom – 10:00 h

Deň plný zábavy ponúka Mýto Ski & Bike centrum v Mýte pod Ďumbierom. V sobotu si tu za symbolickú cenu 5 euro môžu zalyžovať všetci, ktorí majú na polročnom vysvedčení čisté jednotky! Samozrejme, vysvedčenie treba priniesť so sebou.  O program a zábavu sa postará maskot Ferdo a agentúra ViBa a jednotkári dostanú aj sladkú odmenu.

O 10:00 h sa začne Krojovka na svahu. Podujatie, ktoré pripomenie tradície a zvyky. O zábavu sa postarajú Veselí chlapci z Horehronia, Heligonkári aj  Hugánske ľadové medvede a ďalší. Chýbať nebude historická jazda na lyžiach, módna prehliadka tradičných krojov a ani legendárne buchty Zbojská.

Ponická zakáľačka

Poniky – 13:00 h

Pravú ponickú zakáľačku pred Obecným úradom v Ponikách bude sprevádzať ľudová hudba. Zakáľačkové  špeciality sa budú pripravovať od rána a podávať od 13:00 h. Klobásy, jaternice, škvarky, pečené rebierko, kapustnica aj bravčová masť. Bude tiež tombola, ktorú vyžrebujú o 16:00 h. Na výhercov čaká veľa zaujímavých cien.

Boje na Šumiaci

Šumiac – 13:00 h

V horehronskej obci Šumiac si v sobotu pripomenú 75. výročie oslobodenia. Súčasťou programu, v ktorom vystúpi mužská spevácka skupina Folklórneho súboru Šumiačan, je komentovaná bojová ukážka oslobodenia obce.

Astrovlakom za hviezdami

Čiernohronská železnica, Čierny Balog – 16:30 h

V sobotu vyráža na zimnú jazdu Astrovlak. Jedinečná večerná jazda historickým vláčikom Čiernohronskej železnice vedie až na konečnú zastávku v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline.

Janko a Marienka

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

Známou rozprávkou O perníkovej chalúpke sa inšpiroval režisér Martin Vanek pri písaní rozprávky Janko a Marienka. Je to príbeh o tom, ako sa nestratiť.

Génius Verdi

Štátna opera, B. Bystrica – 18:00 h

Životopisné, hudobno-dramatické a tanečné dielo o živote jedného z najväčších operných géniov histórie odkrýva dramatické osudy nesmrteľného operného maestra Giuseppe Verdiho. Inscenácia je popretkávaná časťami z jeho najznámejších i menej známych diel, podmanivými sólovými výstupmi aj strhujúcimi zbormi, ktoré reprezentuje snáď najznámejší z nich, Zbor Židov.

Nedeľa 2. február

Maľované chrobáčiky

SSM – Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 9:00 h

Pestrými farbami vdýchnu deti kamienkom život a pretvoria ich na chrobáčiky. Tie ozajstné sú v zime pred ich zvedavými očami ukryté, ale popozerať si ich môžu aj v múzeu.

Hmatuláci a Zamatový zajačik

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 a 16:00 h

V nedeľu v bábkovom divadle na deti už tradične čakajú dve rozprávky. Pre maličkých to bude batolivá cesta dotykovo-rozprávkovou krajinou Hmatuláci (10:00 h) a väčšie deti sa môžu tešiť na Zamatového zajačika, príbeh o tom, ako sa hračky stanú skutočnými (16:00 h).

Tieto dve rozprávky Bábkové divadlo na Rázcestí hrá aj v prázdninový pondelok 3. februára, v rovnakom čase.

Pozvánka na výstavu

Zbroj, zbrane aj šperky. Výstava Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť v Thurzovom dome odhaľuje jedinečné umelecké zručnosti našich predkov spred dvetisíc rokov, ale aj tvorbu súčasnej generácie mladých remeselníkov. Pozrieť si ju môžete aj počas víkendu, v sobotu aj v nedeľu od 13:00 do 17:00 h.

Pozvánka na sánkovačku

Bežkársky okruh aj kopec na sánkovanie iste zláka malých aj veľkých na návštevu zasneženého banskobystrického plážového kúpaliska.  V pondelok až piatok je areál otvorený od 7:00 do 19:00 h, počas víkendu od 9:00 do 17:00 h. Vstup je voľný..