Treti januárový víkend vnesie do životov obyvateľov Banskej Bystrice o čosi viac udalostí, než tomu bolo naposledy. Stále však cítiť, že je ešte iba január a ponuka nie je tak bohatá, ako býva zvykom. Napriek tomu zaujal ples, ktorý sa bude konať v Podlaviciach a taktiež aj zabíjačka na Sídlisku.

Piatok 20. január

Cestovateľský večer

Mestské kultúrne stredisko Sliač – 18.00 h

Mestské kultúrne stredisko na Sliači pozýva na cestovateľský večer. Ten sa uskutoční v zasadacej miestnosti a témou bude krásna, no nepoznaná africká krajina – Namíbia. Vstupné je dobrovoľné.

Divadlo Štúdio tanca: Horror Vacui

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19.00 h

Ďalšie uvedenie diela s názvom Horror Vacui z dielne mexického choreografa Artura Luga – Amplio Espectro a Divadla Štúdio tanca sa uskutoční v piatok 20. januára o 19.00 h. Po decembrových premiérach prebehne v Divadle Štúdio tanca repríza spomínaného diela,  ktorého jedinečnosť spočíva aj v jeho prezentácii. Diváci totiž nebudú sedieť v hľadisku, ale prechádzať sa pomedzi objekty a telá, podobne ako v galérii. Viac informácií o celom projekte, spolu s možnosťou rezervácie a kúpy lístkov nájdete priamo na stránke DŠT.

MOTIONHOUSE / Jamie Lee, Stanislav Dobák: EXTANT

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19.00 h

Extant, ako vraví aj názov tejto udalosti, je live performance, ktorá vytvára priestor pre vzájomnú existenciu fyzickej performancie a performancie pre kameru. Ponúka kontinuálny náhľad na aktuálnu situáciu na javisku a ohýbanú realitu, ktorá sa deje pred kamerou, na dichotómiu, ktorá sa vyznačuje reprezentáciou nášho spoločného priestoru. Kreatívny tím tvoria Jamie Lee, Stanislav Dobák, Lászlo Pálmai, Bartosz Przybylski, Kristína Chmelíková a radi vás uvidia v piatok 20. januára o 19. hodine v banskobystrickej Záhrade. Predstavenie sa koná v rovnakom čase aj v sobotu 21. januára je realizované v produkcii o.z. SKOK! Vstupenky nájdete na tomto odkaze.

Black Metal Night

Wake Up, Zvolen – 19.00 h

V piatok 20. januára zavítajú do Zvolena štyri blackmetalové zoskupenia, aby spojili sily a potemnili noc v tomto stredoslovenskom meste. Konkrétne sa návštevníkom predstavia: melodická Warna zo Žiliny, pekelníci Zhor z východného Podolínca, melancholici Solipsism zo susednej Banskej Bystrice a česko-slovenské stredoveké trio Zmyrna z Prahy. Brány Wake Up budú otvorené od 19.00 h, koncerty začínajú od 20. hodiny. Viac informácií nájdete na tejto udalosti.

BEREZA / RAGAN / RAŠI TRIO U Francúza

U Francúza – Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 19.30 h

Bereza – Ragan – Raši to je trio, ktoré poctí svojou návštevou Jazz Klub U Francúza v Banskej Bystrici. Stane sa tak v piatok 20. januára od 19.30 h, vstupné je 7 eur.

MIBA Banská Bystrica – MIMEL Lučenec

Športová hala Dukla, Banská Bystrica – 20.00 h

V piatok 20. januára je na programe aj zápas 13. kola futsalovej extraligy mužov, v rámci ktorého MIBA Banská Bystrica privíta na domácej palubovke tím MIMEL Lučenec.

Lilly Palmer (DE)

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Lilly Palmer je nemecká dídžejka a hudobná umelkyňa, ktorá je populárna pre svoje shows a zároveň sa radí medzi mená, ktorých popularita rastie veľmi rýchlo! Presvedčiť sa o tom budú môcť aj návštevníci banskobystrického Ministry of Fun, kam Lilly Palmer zavíta v piatok 20. januára. Okrem nej sa za dídžejským „pultom“ prestriedajú aj MATTHEW a Adriana Hranacova, ktorá Ministry of Fun dôverne pozná. Vstupenky sú ako obvykle dostupné na stránke Ministry of Fun, brány najmodernejšieho tanečného klubu sa otvoria o 21. hodine. Pre viac informácii odporúčame sledovať túto udalosť na Facebooku.

Sobota 21. január

Verejné korčuľovanie (Zvolen)

ICE Arena, Zvolen – 13.00 h (aj v nedeľu)

Milovníci jazdy na korčuliach žijúci vo Zvolene a blízkom okolí budú mať opäť možnosť užiť si verejné korčuľovanie v priestoroch ICE Areny. V sobotu a v nedeľu tak môžete učiniť od 13. do 15. hodiny, osoby od 16 rokov majú vstup za 5 eur, dôchodcovia/ZŤP a osoby do 15 rokov za 3 eurá. Viac informácií nájdete aj na tejto stránke.

Zabíjačka na sídlisku

Hostinec Mýto, Banská Bystrica – 14.00 h

Hostinec Mýto pozýva obyvateľov „Sídliska“ na zabíjačku, ktorá sa bude konať v sobotu 20. januára od 14. hodiny. Tešiť sa môžete na stretnutie v kruhu známych či menej známych, no chýbať nebudú tradičné dobroty ako klobásy a kapustnica.

Verejné korčuľovanie (Banská Bystrica)

Zimný štadión (hala B), Banská Bystrica – 17.00 h

Zakorčuľovať si počas víkendu môžu aj Banskobystričania, pre ktorých je v sobotu 20. januára k dispozícii hala B (za Tipsport Arénou), konkrétne od 17.00 do 18.30 h. U osôb nad 15 rokov došlo k zvýšeniu ceny z 3 na 4 eurá, u mladších detí a ZŤP z 1,50 na 2 €

Janko a Marienka

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17.00 h (v nedeľu 10.30 h)

V sásovskom Divadle pod balkónom je počas víkendu na programe interaktívne predstavenie s pesničkami o tom, čo sa stane alebo môže stať, keď deti neposlúchnu rady svojich rodičov. Zároveň apeluje na rodičov, aby nenechávali deti bez dozoru a poukazuje na to, že aj krásne a lákavé veci môžu skrývať nebezpečenstvo a aj na to, že v súčasnosti sa možno stratiť nielen v lese, ale aj v obchodnom centre. Vstupné je 5 eur, rezervácie možné cez SMS na tel. číslo 0908 037 762.

Kresba / večerný akt

Rozkvet Gallery, Banská Bystrica – 18.00 h

UM Centrum nezávislého vizuálneho umenia Vás pozýva na workshop Kresba / večerný akt. Workshop je zameraný na hľadanie individuálnych vyjadrovacích tvorivých prístupov v maliarskom a kresebnom médiu. Cieľom je vytvoriť priestor pre mladú generáciu budúcich autorov a dopomôcť im k vlastnej, autentickej forme umeleckého prejavu. Tento workshop bude sprístupnený širokej verejnosti a uskutoční sa v sobotu 21. januára o 18.00 h. Viac informácií, vrátane času trvania a ceny, nájdete v tejto udalosti.

Ples v Podlaviciach

Kultúrny dom Podlavice, Banská Bystrica – 19.00 h

V sobotu 21. januára je na programe aj ples, ktorý sa uskutoční v Podlaviciach v tamojšom Kultúrnom dome. Témou plesu sú filmové a historické kostýmy, no nie je to podmienkou pre účasť. Podujatie začína o 19.00 h a v cene 42 eur na osobu máte zabezpečené okrem jedla a pitného režimu aj pestrý kultúrny program či tombolu.

WELCOME 2023

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Brány najmodernejšieho tanečného klubu boli v prvej polovici januára zavreté, a tak nebol priestor poriadne sa zvítať s novým rokom. Milovníkom elektronickej hudby bude všetko vynahradené v sobotu 21. januára akciou WELCOME 2023, v rámci ktorej odohrajú svoje sety ANNDY, STANLEY a legenda Ministry, IZZY. Vstupenky sú ako obvykle dostupné na stránke Ministry of Fun, brány tohto klubu sa pre návštevníkov otvoria o 21. hodine.

Nedeľa 22. január

Aqua burza

Hotel Dixon, Banská Bystrica – 9.00 h

V nedeľu 22. januára sa v reštauračných priestoroch Hotelu Dixon stretnú vystavovatelia z krajín V4, aby sa spoločne zúčastnili pravidelnej medzinárodnej akvaristickej a teraristickej predajnej výstavy. Opäť bude v ponuke široký výber živočíchoch, rastlín a príslušenstva k chovu.

Januárové potulky mestom

Späthova vila, Banská Bystrica – 14.00 h

Januárové potulky mestom sa ponesú v duchu 130. výročia narodenia architekta L. E. Hudeca. Jeho príbeh o tom, ako postavil prvý mrakodrap v Ázii, ale aj o iných jeho momentoch, vám priblíži Mgr. Eva Furdíková. Stane sa tak v nedeľu 22. januára o 14. hodine v Späthovej vile na Skuteckého 22. Vstup je 2 eurá.

Cesta z rozprávky do rozprávky

Zvolenská Európa – 15.30 h

V nedeľu 22. januára sa rodičia a ich deti môžu tešiť na interaktívne čítanie z nových rozprávkových kníh s divadielkom. Všetko sa uskutoční v centrálnej časti Zvolenskej Európy, a to od 15.30 h.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Poprad

Tipsport Aréna, Banská Bystrica – 16.00 h

Banskobystrických hokejistov čaká duel 32. kola a v rámci neho pricestujú pod Urpín „kamzíci“ z Popradu. Nedeľné stretnutie odštartuje už o 16. hodine a domáci „barani“ nastúpia v špeciálnych retro dresoch, ktoré pôjdu následne do dražby. Pri tejto príležitosti budú ocenené aj osobnosti banskobystrického hokeja, ktoré sa v minulosti pričinili o rozvoj tohto športu. Chcete byť pri tom? Vstupenky nájdete v sieti Ticketportal.

O šikovnej myške a dvoch lenivých kocúroch

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Klauniáda o šikovnej myške Terke a dvoch kocúroch, Mrculíkovi a Hasprčkovi, ktorí ju stále naháňajú, budete môcť vidieť v nedeľu 22. januára o 16.00 h. Vstupenky a viac informácií môžete nájsť na stránke divadla.

Klimaktérium… a čo?

Dom Kultúry Hron, Sliač – 19.00 h

„Babská jazda“ plná humoru, ktorý je asi tým najlepším a najúčinnejším liekom na starosti dneška. Inscenácii dominujú skvelé herečky – „tigrice v menopauze“. Kabaretnú komédiu budete môcť vidieť v nedeľu 22. januára v sliačskom „Hrone“. Viac informácií nájdete v priloženom plagáte vo fotogalérii pod článkom.