Po vianočných a novoročných sviatkoch pomaly ale isto ožíva kultúrne dianie v Banskej Bystrici a okolí. Navyše, začali už fašiangy aj plesová sezóna.

Piatok 17. január

Masky na karnevaly

Komunitné centrum Fončorda (Havranské), B. Bystrica – 15:30 h

Masky na fašiangové karnevaly, bály a zábavy si môžete v piatok poobede vyrobiť v tvorivej dielni v Komunitnom centre na Fončorde. Dielňa začína o 15:30 h, vo vstupnom 1 euro je materiál aj občerstvenie.

Sásovské jubileum

Kostol sv. Antona a Pavla pustovníkov, Sásová, B. Bystrica – 17:00 h

Sásová si v tomto roku pripomína 670. výročie prvej písomnej správ. Svoje jubileum oslávi viacerými podujatiami. Prvým z nich je inaugurácia poštovej známky s personalizovaným kupónom a výročnou turistickou vizitkou Wander card, ktorá sa uskutoční v piatok o 17:00 h v gotickom Kostole sv. Antona a Pavla pustovníkov v „starej“ Sásovej.

Nové výstavy vo Zvolene

Galéria na Tehelnej a Stará Radnica, Zvolen – 17:00 h

Pre milovníkov výtvarného umenia otvárajú v piatok podvečer vo Zvolene dve výstavy. V Galérii na Tehelnej vystavuje známy slovenský výtvarník Pavel Móza a v priestory Starej radnice skrášlia obrazy mladej umelkyne Evy Tikovej.

Kollárovci

Dom kultúry Podborová, Zvolen – 18:00 h

Aj za muzikou sa oplatí v piatok ísť do Zvolena. V Dome kultúry Podborová  zahrajú a zaspievajú Kollárovci.

Sen noci svätojánskej

Divadlo Akadémie umení, B. Bystrica – 18:30 h

Shakespearov Sen noci svätojánskej môžete zažiť v piatok večer v Divadle Akadémie umení (veľké štúdio, 18:30 h). V réžii Matúša Oľhu účinkujú študenti herectva.

Novoročný koncert v divadle

Divadlo J. G. Tajovského, Zvolen – 18:30 h

V novoročnom koncerte Prvej zvolenskej dychovky vo zvolenskom divadle vystúpia sólisti Anna Jakubíková, Ľuboš Kovačech, Martina Saxová a Jaroslav Knápek.

Get Fun

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21:00 h

Piatková diskotéka v Ministry sa bude niesť pod taktovkou dídžejov Milana Lieskovského, Johnnyho de CityAnndyho.

Sobota 18. január

Zimný Spartan race

Námestie SNP, B. Bystrica – 8:00 h

Tisícky bežcov sa zúčastnia sobotňajšieho prekážkového preteku Spartan Winter Sprint, ktorý štartuje o 8:00 h na banskobystrickom námestí. Beh v štýle cross country povedie lesom, krovinami, priekopami, a na niektorých miestach sa účastníci stretnú aj s horolezeckými prekážkami.

Turčianske zimné radovánky

Lyžiarske stredisko Jasenská dolina – 9:00 h

Tipov na lyžovačku v blízkom či vzdialenejšom okolí je dosť. Milovníkom zimných športov dávame do pozornosti Turčianske zimné radovánky, ktoré sa konajú v Jasenskej doline. Zimné preteky pre verejnosť začínajú spoločnou registráciou už ráno o 9:00 h. Zajazdia si lyžiari, snowboardisti, cyklisti a na svoje si prídu aj vyznávači skki-trikke. Pretekárom zahrá a zaspieva Folklórny súbor Lysec a v ponuke budú chutné jedlá a regionálne produkty.

Psie záprahy pre každého

Areál Ski Telgárt – 10:00 h

V areáli Ski Telgárt, nachádzajúcom sa priamo pod úpätím Kráľovej hole, si v sobotu môžete nielen zalyžovať, ale aj previezť sa na psích záprahoch. Nie pretekať, iba tak povoziť (za dobrovoľný príspevok).  O zábavu sa postará DJ Maxi a pochutnať si môžete môcť na domácich burgroch od šéfkuchára Petra Poláka. Podujatie sa začína o 10:00 h a potrvá do 15:00 h.

Obecná zabíjačka

Námestie, Brusno – 10:00 h

Na obecnej zabíjačke v Brusne ochutnáte zabíjačkové špeciality, ale aj sa niečomu „podučíte“. Napríklad ako sa porciuje mäso, ako sa robia klobásy či jaternice, alebo na čo je ktoré mäso vhodné. Okrem zabíjačkových dobrôt budú aj moravské koláče, štrúdľa a fašiangové šišky a bude aj tombola.

Zaznie halali a rozhoria sa ohne

Námestie SNP, Zvolen – 10:00 h

Celoslovenské stretnutie lesníkov, vlastníkov a priaznivcov lesov pod názvom Milión sadeníc pre slovenské lesy sa v sobotu uskutoční na zvolenskom námestí. Program o 10:00 h otvorí lesnícke halali a zapálenie nórskych ohňov. Vystúpi Folklórny súbor Poľana, deti poteší lesná pedagogika a iste aj poľovnícke psy a ukážka operených dravcov. Nebude chýbať ani občerstvenie, guľáš, držky či punč. Podujatie potrvá do 13:00 h.

Soľ nad zlato

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

V Divadle pod balkónom čaká na deti príbeh o tom, ako zvíťazila soľ nad zlatom. Rozprávka o dvoch komediantoch, otcovi a jeho dcére, ktorí tlačia svoju káru po svete a obveseľujú ľudí svojimi kúskami.

Verejné korčuľovanie

Zimný štadión, B. Bystrica – 17:00 h

Ľadová plocha banskobystrického štadióna (hala B) je aj počas tohto víkendu otvorená pre verejnosť. V sobotu si môžete zakorčuľovať od 17:00 do 18:30 h a v nedeľu od 16:00 do 17:30 h.

Colegium Musicum Tribute

Červený Rak, B. Bystrica – 20:30 h

Banskobystrické zoskupenie Collegium Musicum Tribute sa zameriava na interpretáciu inštrumentálnych skladieb rannej tvorby slávneho Collegium Musicum. Kapelu tvoria zrelí muzikanti, ktorí sa hudbe dlhodobo profesionálne venujú – Fero Homola (gitara),  Matej Blaško (bicie), Tomáš Hriň (basgitara) a Martin Šavel (klávesy). V sobotu večer zahrajú v reštaurácii Červený Rak.

Saturday Party

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21:00 h

Na sobotňajšej party v Ministry of Fun to roztočí úspešný banskobystrický DJ Luis De MarkDJ Spirit.

Nedeľa 19. január

Atlas stôp

SSM Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 9:00 h

Zimné tvorivé dielne sú ideálne pre hru na stopárov, počas ktorej deti môžu prečítať príbeh, ktorý do snehu alebo blata v lese napísali zvieratká. V nedeľnej dielni si pripravia atlas, ktorý im pomôže tieto stopy rozoznávať.

Farbatolárium a Pinocchio

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10:00 a 16:00 h

Nedeľa v bábkovom divadle začne o 10:00 h Farbatoláriom pre batoľatá a ich rodičov a pokračuje o 16:00 h príbehom o dobrodružnej ceste za šťastím, rozprávkou  Pinocchio.

Potulky mestom

Radnica, Cikkerova sieň, B. Bystrica – 14:00 h

Januárové potulky vás prostredníctvom fotografií a rozprávania Ivony Cimermanovej zavedú do málo známych zákutí v okolí Banskej Bystrice, v ktorých akoby zastal čas.