Už túto sobotu sa uskutoční Spartan Winter Sprint, ktorého sa zúčastnia tisícky bežcov. Preto mesto Banská Bystrica v sobotu, 18. januára, vyhlásila niekoľko dopravných obmedzení.

Podujatie sa bude lokalizovať na námestí SNP, odkiaľ povedie štart, cieľ ale aj fanzóna. Trať meria 5 kilometrov, na ktorej sa bude nachádzať dvadsať prekážok. Potrebný čas na zvládnutie preteku je podľa organizátorov od 40 minút do dvoch hodín. Pretek odštartuje o 8.00 hod a na mieste akcie je potrebné byť minimálne hodinu dopredu.

Po prezentácii obdrží každý pretekár poradové číslo a časový čip. Jeho povinnosťou je nosiť číslo viditeľne počas celého a časový čip na zápästí. Celkové odhady počtu pretekárov sa vyšplhali na číslo 3000. Štartovať sa preto bude v niekoľkých vlnách po 250 pretekárov.

Beh je v štýle cross country a teda povedie lesom, krovinami, priekopami, a na niektorých miestach sa účastníci stretnú aj s horolezeckými prekážkami. Taktiež sa bežec nevyhne ani krytým koreňom, drôtom, vode a klzkému povrchu. Z popisu trate sa dá usúdiť, že sa jedná o náročný štýl behu.

Organizátor na stránke preteku zdôraznil: “Zranenia môžu nastať pri pádoch, zakopnutiach, pošmyknutiach atď. alebo pri prekonávaní prekážok. Okrem toho nebezpečie môže byť spôsobené pádmi ostatných účastníkov.“ Preto organizátor prosí o zvýšenú opatrnosť pri prechode cez prekážky.

Pre každého kto neprekoná akúkoľvek prekážku, čaká trest v podobe tridsiatich angláčikov. Vynechanie prekážky alebo angličákov znamená diskvalifikáciu bežca. Počas prechodu cez prekážky sa nie je možné predbiehať.

„V Banskej Bystrici bude o pár dní opäť cítiť športového ducha. Samozrejme, s väčšími podujatiami sa spájajú aj dopravné obmedzenia, no verím, že v centre bude vládnuť výborná atmosféra. Všetkých srdečne pozývam, aby prišli pretekárov podporiť a súťažiacim želám veľa šťastia,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Kvôli podujatiu dôjde aj k dopravným obmedzeniam v meste. Kompletne bude uzatvorená Kapitulská ulica, približne do 16.00 hod. Priebežne sa podľa potreby uzatvorí aj Križovatka ulíc Bellušova, Ul. 9. mája a Pod Urpínom, kde budú dopravu usmerňovať príslušníci policajného zboru SR. Mesto Banská Bystrica ďalej odporúča, aby vodiči použili obchádzku popri autobusovej stanici. Pre vodičov budú k dispozícii aj záchytné parkoviská mimo centra mesta.

Trasa prekážkového behu Spartan Winter Sprint

Bližšie informácie o programe pretekov, časovom harmonograme,  mapkách trate aj o možnostiach parkovania  sú zverejnené na  webovej stránke www.spartanrace.sk.