Sásová si v tomto roku pripomína 670. výročie prvej písomnej správy. V roku 1350 ju zapísali ako Villu Militis, dedinu rytiera. Založil ju Mikuláš Sas, syn Ondreja, banskobystrického richtára. Od roku 1966 je Sásová mestskou časťou Banskej Bystrice.
Okrúhle výročie svojho vzniku oslávi Sásová viacerými podujatiami. Pre „Sásovänov“, ale nielen pre nich, ich pripravuje sásovské Dokumentačné centrum (DCS) na čele so správcom centra, rodákom zo Sásovej a mecenášom histórie obce Jánom Kollárom.
Prvým podujatím je inaugurácia sásovskej poštovej známky s personalizovaným kupónom a výročnou turistickou vizitkou Wander card, ktorá sa uskutoční v piatok 17. januára v gotickom Kostole sv. Antona a Pavla pustovníkov v „starej“ Sásovej.
„Slovenská pošta vydala hárček s ôsmimi známkami. Štyri známky zobrazujú výjavy zo štyroch tabuľových krídlových obrazov z hlavného oltára sásovského gotického kostola a na štyroch je zobrazená vyrezávaná plastiku svätého Sebastiána od Majstra Pavla z Levoče,“ hovorí Ján Kollár, autor grafických návrhov známky aj turistickej vizitky, a dodáva, že tlačový list je ozdobený erbmi farnosti a bývalej obce.
Zároveň vyšla aj historická pohľadnica obce z roku 1930 a príležitostná výročná pečiatka (670. výročie) pre zberateľov na pečiatkovanie do turistických denníkov. Je symbolické, že akt inaugurácie sa koná v deň výročia úmrtia patróna sásovského kostola sv. Antona Pustovníka, ktorý bol tiež patrónom sásovských roľníkov. Známky, vizitky a pohľadnice si záujemcovia môžu zakúpiť priamo na podujatí, v stánku pred kostolom, ich počet však bude limitovaný.
„Známka aj turistická vizitka boli vydané v limitovanom množstve, tisíc a tristo kusov. Záujem o ne, najmä v starej Sásovej, je však neočakávane veľký a prekonal môj predpoklad. V súčasnosti sú už tri štvrtiny „zálohované“, teda vypredané. Ako autor mám z toho radosť, ale som aj smutný, že na inaugurácií bude záujemcom k dispozícii len zvyšná časť. No budeme riešiť dotlač, aby sa známka aj vizitka dostali aj k ďalším záujemcom, najmä k účastníkom ďalších podujatí k výročiu prvej písomnej správy o Sásovej. Podujatí by malo byť v prvom polroku sedem, hlavným bude júnové Stretnutie Sásovänov 2020,“ hovorí Ján Kollár, inak tiež aj iniciátor a organizátor obľúbeného podujatia Deň Sásovskej uhorky. V tomto roku sa uskutoční už deviaty ročník.
Inaugurácia poštovej známky s personalizovaným kupónom a výročnou turistickou vizitkou Wander card, sa uskutoční v piatok 17. januára o 17:00 h v gotickom Kostole sv. Antona a Pavla pustovníkov v „starej“ Sásovej. Úlohy inauguračných otcov sa zhostia mestskí poslanci za obvod Sásová – Rudlová, viceprimátori Banskej Bystrice, Jakub Gajdošík a Milan Lichý. Známku a kartu uvedú do života kvapkami sásovského sladkokyslého uhorkového nálevu. Podujatie s obrazovou vizualizáciou a v sprievode organovej hudby bude moderovať správca Dokumentačného centra Sásová Ján Kollár.
Súťaž
V spolupráci s Dokumentačným centrom Sásová sme pre vás pripravili súťaž o sásovskú historickú pohľadnicu so známkou a pečiatkou, ku ktorej správca centra Ján Kollár venuje aj monografiu Svätý Jakub a Kostiviarska (Vladimír Sklenka, Ján Kollár, OZ Art RePublic, 2018), ocenenú prvým miestom v súťaži Najkrajšia kniha a propagačný materiál o Slovensku za rok 2018, v kategórii kniha o obciach – monografické publikácie.
Do súťaže sa môžete zapojiť do piatka 17. januára na Facebooku BBonline.sk.