Pomaly sa blížiaci koniec teplého novembra prináša už tradične celoslovenské podujatie Noc divadiel. Tešiť sa môžeme na bohatý divadelný program aj v neďalekom Zvolene. Okrem iného sa v Banskej Bystrici uskutočnia aj preteky v krasokorčuľovaní či spevácka súťaž.

plagat-GP53. GRAND PRIX SNP

Zimný štadión, piatok 20. november od 12. hod., sobota 21. november od 8. hod. a nedeľa 22. november od 8. hod.

Medzinárodné preteky juniorov a žiakov v krasokorčuľovaní. Viac v našom článku…

POP BB 2015

Cikkerova sieň, piatok 20. november o 14.30. hod.

Jubilejný 10.ročník súťaže v speve populárnej piesne detí a mládeže vyhlásenej v SR. Súťažná prehliadka, je určená najmä pre nižšie vekové skupiny (základné a stredné školy. Súťažiaci postúpia do finále prostredníctvom výberového konkurzu. Hostia: víťazi POP BB 2014 – Aneta Pitoňáková a Monika Piliarová a známy slovenský spevák, víťaz súťaže Superstar – Peter Cmorík. Vstupné sú dve eurá, zľavnené jedno euro.

VÍKEND S FOTOGRAFIOU – TELO AKO DÔKAZ

Múzeum SNP a Komorná sála SOS, piatok 20. november o 17. hod. a sobota 21. november o 10. hod.

Víkend s fotografiou prebieha už od štvrtku. V piatok o 17. hod. v Komornej sále SOS sa uskutoční XXI. ročník Petzvalovho mapového okruhu fotoklubov. V sobotu vo výstavných priestoroch Múzea SNP o 10. hod. sa uskutoční Stretnutie na výstave, kde sa predstavia autori „naživo“ v Banskej Bystrici a od 11.30 hod. bude program pokračovať v Komornej sále SOS. Uskutoční sa tam tvorivý seminár a workshop Tona Stana, stretnutie s autorkou Viki Kollerovou.

27. VÍKEND ATRAKTÍVNEHO DIVADLA

Zvolen – Dom kultúry ŽSR, piatok 20. november o 17.30. hod., sobota 21. november o 16.30 hod. a nedeľa 22. november o 15.30 hod.

Už neuveriteľný 27. víkend atraktívneho divadla prináša očakávanú i prekvapujúcu ponuku v podobe tradičných divadelných súborov GUnaGU, SkRAT a STOKA, pričom GUnaGU príde s hrou, ktorú odpremiérujú len týždeň pred festivalom. Pripravený je ale aj bohatý hudobný program, v ktorom je ešte v piatok na programe koncert kapely Le Payaco, v nedeľu potom českých TATA BOJS. Kompletný program festivalu na portáli ZVonline.sk…

20 ROKOV KAPELY ABSTRACT

20 Years of ABSTRACTTartaros RC, piatok 20. november o 19. hod. a sobota 21. november o 19. hod.

Slovenská prog/instrumental metalová legenda ABSTRACT sa dožíva významného jubilea na svojej hudobnej ceste – 20 rokov existencie. Túto udalosť oslávi v rodnej Banskej Bystrici a to na dvojdňovej koncertnej akcii. Za miesto činu si Banskobystričania vybrali svoje rodisko a domovský stánok Tartaros RC. Oslava ich 20-ročnice pritom nie náhodou prebehne hneď v dvoch dňoch: 20.-21. novembra 2015. Kapela totiž zahrá dva plnohodnotné setlisty. Ako prezradil frontman, líder a doprovodný gitarista kapely Peter „Lego“ Lengsfeld, kým v piatok sa ABSTRACT zamieria na svoj zatiaľ posledný, najprepracovanejší album „Lightheory“, tak v sobotu to zas odpáli výberom najväčších hitov z čias minulých.

CREATION

Záhrada CNK,  piatok 20. november o 19. hod.

Tanec – poézia. Kyborg je zloženina slov kybernetický organizmus, alebo tiež kybernetické riadený organizmus. Pojem prvýkrát použil Manfred Clynes a Nathan Kline v roku 1960. Kyborg predstavuje syntézu organických a mechanických častí. Mechanické súčiastky sú zvyčajne nesnímateľné a ich montáž alebo demontáž sa vykonáva formou chirurgického zákroku. U kyborga je teda vždy prítomná organická časť aj mechanická časť. Vôľa môže byť pri zákroku, či výrobe kyborga čiastočne, alebo úplne potlačená. Inšpiráciou pre vznik tanečného predstavenia sa stali básne Michala Habaja zo zbierok Korene neba a Michal Habaj.

PETRA FORNAYOVÁ: OBJEKTY

objekty-vyskumu fornayovaZáhrada CNK, piatok 20. november o 19. hod.

Tanečné predstaveniepredstavenie je štruktúrované do troch častí A–B–A. Pracuje s témou manipulácie prvotných vnemov pod vplyvom rôznych typov informácií. Pýta sa na možnosť objektívneho posudzovania diela, racionálneho verzus emotívneho vnímania. V predstavení sa tak objektami výskumu stávajú interpretky aj publikum.Vstupné päť eur, zľavnené tri eurá.

VÝSTAVA „PSOTA“ NA SLOVENSKU

psotaZáhrada CNK, piatok 20. november o 19. hod.

Kolektívna výstava k projektu Psota na Slovensku zameraná na rasizmus, xenofóbiu a extrémizmus na Slovensku. Vystavované diela Toma Cillera, Martina Dernera, Gábora Gyenesa, Jána Kostu a Stanislava Piatrika vznikali počas rezidenčných pobytov v Divadle Pôtoň v Bátovciach.  Cieľom projektu Psota na Slovensku je zážitkovou formou zvýšiť povedomie mládeže voči zraniteľnej skupine Rómov, odstrániť diskriminačné a rasistické správanie ako aj podporovať rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít. Projekt bol podporený sumou 59978,80 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Vernisáž výstavy sa uskutoční 1. decembra 2015 a výstava potrvá do 5. decembra.

BOHATSTVO CHUDOBY – FS PODPOĽANEC POZÝVA NA VEĽKÚ SLÁVNOSŤ

Detva – športová hala, piatok 20. november o 19.30 hod. a sobota 21. november o 18. hod.

Folklórny súbor Podpoľanec z Detvy oslavuje 40. výročie svojho založenia a preto vás pozýva v piatok 20. novembra 2015 na slávnostný program pod názvom Bohatstvo chudoby. V piatok 20. novembra 2015 o 19:30 h a v sobotu 21. novembra o 18:00 h sa slávnostný program pod názvom Bohatstvo chudoby uskutoční v športovej hale v Detve. Súbor sa predstaví hlavne novou tanečnou a hudobno-speváckou tvorbou, ktorá bude obohatená vystúpením seniorov kedysi pôsobiacich v súbore. Sobotňajšia slávnosť bude po vystúpení pokračovať spoločnou recepciou pre bývalých a súčasných členov, hostí, reklamných partnerov, folkloristov a všetkých tých, ktorí chcú spolu s FS Podpoľanec osláviť jeho výročie.

12227595_10205248712405216_3841062614260202439_nMARTIN GEIŠBERG A DANO ŠPINER

Klub HaD, piatok 20. november o 20. hod.

Koncert Martina Geišberga spolu s Danom Špinerom. Vstupné je sedem eur. Viac sa dozviete o koncerte v našom staršom článku.

GRABSTEIN – THE FIRST SLOVAK RAMMSTEIN TRIBUTE BAND

Klub 77, piatok 20. november o 20. hod.

Šesťčlenný band z Banskej Bystrice úspešne vystupuje so svojou show od roku 2009. „Každým rokom posúvame vlastné hranice o ďalší, vyšší stupienok. Našou prioritou vždy bolo a bude mimoriadne kvalitné hudobné aj vizuálne prevedenie vystúpení. Tomuto cieľu podriaďujeme starostlivý výber kvalitnej techniky, nástrojov ako aj precízne vybrusovanie každej skladby až do finálnej podoby. Nejde nám však výlučne o plagiátorstvo. Našou prvoradou úlohou je upevňovať už existujúcu komunitu Rammstein na Slovensku a zároveň kvalitnou reklamou (akou tribute band nepochybne je) inšpirovať ľudí a upozorňovať na tento fenomén. A to sa nám darí úspešne. Snažíme sa o vyvolanie dojmu neprekonateľného fenoménu Rammstein – na druhej strane vnášame do show aj významný kus vlastnej identity. Pre každého z nás znamená kapela veľkú časť bytia a vkladáme do toho obrovskú energiu. Dovoľte nám túto energiu preniesť aj na Vás“, hovorí v mene kapely Markuss.

TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA: KURIÉRSKOU CESTOU

Štadlerovo nábrežie, sobota 21. november o 7.30. hod.

Trasa: Badín – Sklený zámok – Hrádok – Laurín, sedlo – sedlo pod Hornou skalou – Ortúty – Malachov. Charakteristika: Stredne ťažká turistická akcia za neznámymi krásami Kremnických vrchov, dlhá 20 km. Naše kroky pôjdu po starej historickej kuriérskej ceste, ktorá vychádzala zo sídla župy zo Zvolena, aby sa na Rudnej poľane spojila s kuriérskou cestou vychádzajúcej z Banskej Bystrici a pokračovali spoločne cez Tri kríže do Kremnice. Cestou navštívime Sklený zámok nad Sielnicou a kamenné Hradište sídla našich predkov. Časový plán: Zraz účastníkov bude na Štadlerovom nábreží o 7.30 h, MHD do Badína ide 7.36 h. Z Malachova MHD o 15.30 h. Príchod do BB asi o 15.45 h.

NOC DIVADIEL

ND_2016Štátna opera, Bábkové divadlo na Rázcestí, Divadlo Štúdio tanca a ďalšie,  sobota podvečer

V Banskej Bystrici sa do tohtoročnej divadelnej noci zapojí Bábkové divadlo na Rázcestí, Divadlo Štúdio tanca, Divadlo Akadémie umení, Divadlo pod balkónom, Centrum nezávislej kultúry Záhrada, Divadlo z Pasáže a Štátna opera. Zaujímavý program pripravilo aj zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského a do „noci“ sa zapojí aj festival Víkend atraktívneho divadla vo Zvolene. Viac o noci divadiel a jej prorgrame sa dočítate v tomto článku…

METROPOLIS

Klub 77, sobota 21. november o 20. hod.

Jeden z najlepších a najkomplexnejších slovenských gitaristov Jimi Cimbala so svojou domovskou kapelou Metropolis.

CELOSLOVENSKÁ FILATELISTICKÁ BURZA V BANSKEJ BYSTRICI

filateliDom slovenského misijného hnutia, nedeľa 22. november o 8. – 12. hod.

Opäť sa v Bystrici uskutoční celoslovenské stretnutie zberateľov známok, mincí, pohľadníc, telefónnych kariet. Príďte si doplniť svoje zbierky, prípadne predať svoje prebytky.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 23. november o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Snehová vločka. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

AKVABATOLÁRIUM

Bábkové divadlo na rázcestí – Teátrium, nedeľa 22. november o 10. hod.

akvabatolariumInteraktívne predstavenie pre batoľatá a ich rodičov. Pokračovanie projektu Batolárium. Pre batoľatá od 10 mesiacov do 3 rokov. Rôznymi formami Batolárií, inscenácií pre najmenšie deti a to už od 0 rokov, sa divadelní/né tvorcovia/kyne v európskych mestách zaoberajú už od roku 1987. Hry pre najnajmenších sú už úplne bežné v Taliansku, Francúzsku, Nemecku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku či v severských krajinách. Bábkové divadlo na Rázcestí sa inšpirovalo týmito pokrokovými európskymi tendenciami a ako prvé divadlo na Slovensku uviedlo divadelný projekt pre batoľatá a ich rodičov Batolárium, na ktorý nadväzuje v poradí druhou inscenáciou. Forma inscenácie je úplne prispôsobená prirodzeným potrebám batoliat, plne rešpektuje neposednosť detí, zapája ich do diania a interaktívne s nimi pracuje.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 23. november o 14 – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom  Adventný kalendár. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

PRINCEZNÁ NA HRÁŠKU

princezna-na-hraskuBábkové divadlo na rázcestí – divadelná sála, nedeľa 22. november o 16. hod.

Alebo ako sa Dlhá, Široká a Bystrozraká skoro princeznami stali. Pre deti od 3 rokov. Veselá hrášková rozprávka sa do repertoáru Bábkového divadla na Rázcestí opäť vracia, aby potešila všetky deti a ich rodičov. Rozpráva príbeh o princeznej, ktorá chcela zistiť, čo je to tá láska a jej dvorných hráškodámach s vlastnými predstavami o jej ženíchovi. Ako to už v rozprávkach býva, nakoniec sa ten správny princ nájde. Alebo pribicykluje na hráškocykli? V inscenácii uvidíte maňušky.

ACROYOGA

Záhrada CNK, nedeľa 22. november o 18. hod.

Workshop acroyogy opäť v Záhrade. Stačí si priniesť karimatku, tepláky so širokým rozsahom a dobrú náladu. Vstupné sú tri eurá.