Predposledný prázdninový víkend prináša celý zoznam udalostí i pre tých najmenších. Zúčastniť sa môžete ale aj množstva koncertov, festivalov i muzikálov, športových podujatí a turistík v Banskej Bystrici a jej blízkom i vzdialenom okolí.

VLÁČIK PRETÓRIUM

i_3267440Banská Bystrica, piatok 21. august, sobota 22. august a nedeľa 23. august

Vyberte sa na netradičnú jazdu mestom vo Vláčiku Pretórium. Vláčik premáva každý piatok, sobotu a nedeľu o 14. hod., 15. hod., 16. hod. a 17. hod. z Námestia SNP – od čierneho obelisku. Cestovné je jedno euro. Vláčik prechádza trasou – Námestie SNP, Dolná ulica, Ulica Janka Kráľa, Strieborné námestie, Katovná ulica, Lazovná ulica, Námestie SNP, Námestie Š. Moyzesa, Horná ulica, Robotnícka ulica, Park pod pamätníkom SNP, Švantnerova ulica, Národná ulica a Námestie SNP.

ZVUK FOR ŠTIAVNICA

Banská Štiavnica, piatok 21. august, sobota 22. august, nedeľa 23. august

Festival v podmanivom slovenskom meste Banská Štiavnica ako stvorenom pre Zvuk jazzu – 20.-23. 8. 2015 vás čakajú štyri dni koncertov v klubových, sakrálnych a industriálnych priestoroch v rámci celého mesta s pôsobivou atmosférou, kam sa sami hudobníci radi vracajú. Podmanivé kaviarne s kvalitnou kávou vystrihnuté z filmov minulého storočia si pýtajú komorné koncerty. Zvuky hudobných nástrojov a spevu rozozvučia dvestoročný kostol. V čajovni si oddýchnu od svetského zhonu rodiny s deťmi počas hudobného workshopu. Program festivalu prebieha už od štvrtka.

 MEMORIÁL MUDr. OĽGY KRÁĽOVEJ – MISTRÍKOVEJ

Donovaly, piatok 21. august, sobota 22. august, nedeľa 23. august

Medzinárodné IRO záchranárske skúšky so psami.

NA HRANIE AKO STVORENÉ

mattelA4Europa SC, piatok 21. august, sobota 22. august, nedeľa 23. august / otvorené denne od 10. – 18. hod.

Príďte sa rozlúčiť s s prázdninami do bystrickej Europy, kde od 21. až 30. augusta bude pre všetky deti, od najmenších batoliat po násťročné baby a chalanov, obrovská hracia zóna od Mattela. Môžeš sa tešiť na dni plné hrania s najnovšími hračkami.

MORE THAN FAST

Amfiteáter, piatok 21. august o 15. hod., sobota 22. august

Svetové metalové legendy na jednom pódiu v tento víkend na Amfiteáteri v Banskej Bystrici. Veteráni melodického metalu Helloween, speed-powermetaloví Rage, pod názvom Refuge a jedno prekvapenie k tomu, pokoria banskobystrický amfík tento rok už tretíkrát. Hity, nové skladby, vysoké nasadenie, to je vizitka kapiel na tomto festivale. A Refuge dokonca budú točiť oficiálne DVD. Permanentka na celé dva dni je v hodnote 35 eur, lístok na prvý deň je 31 eur a lístok na druhý deň je 24 eur.

OPERALIA BANSKÁ BYSTRICA

NabuccoNádvorie Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB, piatok 21. august, sobota 22. august

Operný festival v novom šate – hudobné dianie na Slovensku obohatí v dňoch 20. – 22. augusta 2015 nový medzinárodný operný festival Operalia Banská Bystrica, ktorý priamo nadväzuje na viac ako 40-ročnú tradíciu konania opernej časti Zámockých hier zvolenských. Hlavný organizátor podujatia – Štátna opera v Banskej Bystrici – sa rozhodol zmeniť miesto aj termín konania festivalu a preniesť ho, pod novým názvom – Operalia Banská Bystrica, zo Zvolena do Banskej Bystrice, kde sa uskutoční na nádvorí Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB na Kuzmányho ulici. Zámerom je ponúknuť milovníkom opery nielen z Banskej Bystrice a okolia, ale aj návštevníkom z celého Slovenska zaujímavé tituly v špičkovom sólistickom obsadení, v predvedení súboru Štátnej opery i hosťujúcich umeleckých telies. Podrobnosti nájdete v článku…

ĽUDIA Z RODU RÓMOV

ludia-z-rodu-romovBanská Bystrica, piatok 21. august, sobota 22. august

Štvordňový XIV. ročník podujatia Ľudia z rodu Rómov aj tento rok naplnil Banskú Bystricu od stredy 19. augusta do soboty 22. augusta 2015 s vyvrcholením na medzinárodnom galakoncerte v Ministry of Fun. XIV. ročník Ľudí z rodu Rómov začal v stredu vernisážou výstavy „Bári Raklóri“ umelkyne Emílie Rigovej zachytávajúcej kultúrne stereotypy zobrazovania rómskych žien na banskobystrickej radnici. Viac v našom článku…

KUBÁNSKY VEČER

i_3339524Bistro Dukát LeGout, piatok 21. august o 18. hod.

Bistro Dukát LeGout srdečne  pozýva prežiť nezabudnuteľný kulinársky zážitok spojený s príjemnou atmosférou kubánskej hudby a tanca.

8. ROČNÍK MUZIKÁLOVÝ FESTIVAL JOZEFA BEDNÁRIKA

Brusno – kúpele, sobota 22. august

Prehľad súčasnej muzikálovej tvorby prináša 8. ročník Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika, ktorý sa uskutoční v dňoch 22. augusta 2015 uprostred slovenských hôr. V Kúpeľoch Brusno sa predstavia Felix Slováček, Mirka Partlová, Richard Rikkon, Marcela Molnárová a ďalšie hviezdy. VIP vstupné je 25 eur, obyčajné vstupné je 13 eur, v predpredaji 11 eur.

GAZDOVANIE NA HRIŇOVSKÝCH LAZOCH

gazdovanie na hrinovskych lazochHriňová – Slanec, sobota 22. august

Biosférická rezervácia Poľana sa pripravuje na zápis do Zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Jej súčasťou je i život a hospodárenie na lazoch. Festival (5. ročník) „Gazdovanie na hriňovských lazoch“ prezentuje ako sa voľakedy žilo na lazoch v Podpoľaní. Návštevníci sa môžu preniesť v čase a pozrieť si, či aj vyskúšať, oranie s volmi, kosenie a mlátenie obilia, vyberanie zemiakov, bielenie plátna, prácu remeselníkov a starých trhovníkov, alebo zoznámiť sa s tradíciami a ľudovými zvykmi a obyčajami. V niekoľkých dvorov sa prezentuje tradičná kuchyňa so špecialitami našich starých mám, ale aj z Česka, Maďarska a Poľska. Na festivale rezonuje aj folklór, ktorý má v Hriňovej veľkú tradíciu.

TURISTIKA S KST VATRA: NÍZKE TATRY – ĎUMBIER

Autobusová stanica Banská Bystrica, sobota 22. august o 5.30 hod.

Klub slovenských turistov TJ VATRA Banská Bystrica pozýva na turistickú akciu do Nízkych Tatier na Ďumbier. Zraz o 5.30 hod. na autobusovej stanici, odchod autobusom smer Humenné o 5.45 hod. Turistika na trase A: Čertovica (1238), chata M.R. Štefánika (1730), Ďumbier (2046), chata M.R. Štefánika, Trangoška (1115). Dĺžka trasy je 18,5 km, prevýšenie hore 1088m, dole 1211 s dĺžkou trvania 6.30 hod. Ak budú záujemcovia je možnosť predĺžiť si trasu až na Chopok. Pretože je k dispozícii aj trasa B: Čertovica (1238), chata M.R. Štefánika (1730), Ďumbier (2046), Chopok (2023,6), Kosodrevina (1515) a Srdiečko (1210). Dĺžka trasy je 20 km, prevýšenie hore1328m, dole 1356, s dĺžkou 8 hod. Obidve trasy sú náročné. Príchod približne o 17.30. Cestovné je osem eur.

TURISIKA S KST LOKOMOTÍVA BANSKÁ BYSTRICA: VYSOKÉ TATRY – BYSTRÁ LÁVKA

kst lokomotiva bystra lavkaParkovisko pred VÚB bankou – Námestie Slobody, sobota 22. august o 6. hod.

Turistika s KST Lokomotíva Banská Bystrica na trase 1. –  Štrbské Pleso, Vodopád Skok, Capie pleso, Bystrá lávka, Wahlembergove plesá, Chata pod Soliskom a Štrbské Pleso. S prevýšením 1150 m, dĺžkou 16 km s časom 7 hod. ide o náročnú vysokohorskú turistiku. Trasa 2. vedie cez Štrbské Pleso, Vodopád Skok, Capie pleso a späť, je to vysokohorská turistika  stredne náročná. Cestovné je jedenásť eur, nečlen platí štrnásť eur.

TURISTIKA S KST ELÁN: FERRATY MARTINSKÉ HOLE

Parkovisko na Huštáku pri poisťovni Alianz, sobota 22. august o 6.55 hod.

Klub slovenských turistov Elán pozýva na augustovú turistiku na Martinské hole. Turistika na trase B. Bystrica, 375mnm – Martin, 395 mnm – Banská Bystrica. Ide o stredne náročnú túru . Dolná časť trasy vedie potokom, je nenáročná vhodná aj pre deti. Horný úsek je skoro v celej dlžke zabezpečený technickými pomôckami, fixné lana, skoby, rebíky, lávky, je stredne náročná. Mnoho našich členov trasu absolvovalo bez prilby a lánového úväzu, aj keď horská služba odporúča zabezpečenie. Záverečná časť trasy sa vetví na ľahšiu vľavo a na ťažší úsek vpravo. Stravovanie z vlastných zásob, možnosť stravovania v chatovej základni Martinské Hole. Doprava osobnými automobilmi. V meste Martin na štvorprúdovke na prvej svetelnej križovatke za ZTS odbočíme vľavo na Podháj a na Podstráne, smer Martinské Hole, bývalá sedačková lanovka.

Downhill Cup Sliač

i_3338126Sliač – kúpele, sobota 22. august od 9. hod.

V kúpeľoch sa uskutoční 2. ročník Downhill Cup Sliač. Pretekať sa bude v štyroch kategóriách, a to Full, Hard Tail, Žiaci (2001 a mladší) a Ženy. Štartovné je 10 eur. Viac v našom článku…

MEMORIÁL ROBERTA DLHOŠA

Hronsek – Futbalové ihrisko, sobota 22. august o 9.30 hod.

Obec Hronsek srdečne pozýva na Memoriál Roberta Dlhoša. V rámci programu si môžete vychutnať tombolu, ohňostroj, folklórny súbor Urpín, zmrzlinu zadarmo, atrakcie pre deti, oddychovú zónu pre ženy Mary Kay, sladké prekvapenie a iné. Hostia: Vladko Moravčík (Thajský box), Lukáš Bambúch (HC 07 Detva), Jakub Predajniansky, Tomáš Zigo (HC 05/ Clinic BB), Richard Sabol (HC 46 Bardejov), Dominika Geregová (Deti deťom/Tanec snov), Inga Švecová (Finalistka československej MISS). Cieľom memoriálu je vyzbierať čo najviac finančných prostriedkov a tak pomôcť rodinám s onkologicky chorým členom, zlepšiť kvalitu ich života na oddelení a v domácej starostlivosti. Viac v našom článku…

31. ROČNÍK MEDZINÁRODNÉHO TURNAJA SNP V DŽUDE MUŽOV A ŽIEN

unnamedŠportová hala na Štiavničkách, sobota 22. august o 10. hod.

V poradí už 31.ročník medzinárodného turnaja SNP v džude mužov a žien a zároveň 5. ročník Memoriálu Zoltána Pálkovicsa do 100kg v Športovej hale na Štiavničkách. Od 10. hod. do 15.30 hod. budú prebiehať vyraďovacie boje a od 16. hod. do 17. hod. slávnostné otvorenie a finálové boje.

PREDAJNÁ VÝSTAVA VÝTVARNÝCH PRÁC V ŠPANEJ DOLINE

Plagát plener 2015Špania Dolina – Klopačka, sobota 22. august o 10. – 22. hod., nedeľa 23. august o 10. – 16. hod.

Špania Dolina pozýva na záverečnú predajnú výstavu výtvarných prác v Španej Doline, ktorá sa uskutoční v tento víkend.

STRAČINOVE DNI

Donovaly – Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet, sobota 22. august o 10. – 18. hod.

Deň venovaný folklóru – tentokrát trošku interaktívne. Pre všetky detičky sa chystajú tvorivé dielničky – hudobná, tanečná, výtvarná. Príďte si zahrať tradičné detské hry a naučiť sa základy ľudového tanca. O 17:00 hod. vyvrcholenie rozprávkového programu SĽUK s predstavením Gašparko. Okrem toho na vás čaká niečo zo života hudobného skladateľa Svetozára Stračinu, rozprávkový program, šikovní remeselníci, oddychová zóna s preliezačkami a minizoo.

11. JAZZ FESTIVAL

jamsesionŠpania Dolina – Penzión Klopačka, sobota 22. august o 16. hod.

Podujatie sa uskutoční s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR, Mesta Banská Bystrica a pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska. Vystúpi Leliwa jazz band z Poľska, Soft jazz society & Sax. Kvarteto Slovenská Ľupčak, Vlado Vizár jazz quartet a jeho hosť Béla Szalóky z Maďarska a poslední o 19. hod. zahrajú Diknu Schneeberger trio z Rakúska.

DOXXBET LIGA: FK DUKLA BANSKÁ BYSTRICA – FK POHRONIE

Futbalový štadión – Štiavničky, sobota 22. august o 16.30 hod.

Doxxbet liga opäť v Banskej Bystrici. Vstupné na tribúnu (E, F, G), sektor hostí (K-L) sú tri eurá, permanentka je v hodnote 25 eur. Sedenie (A-D, H-J, M-X) je za dve eurá, permanentka 17 eur. Státie pre domácich je za jedno euro.

VEREJNÉ KORČUĽOVANIE

Zimný štadión, sobota 22. august o 17. – 18.30 hod., nedeľa 23. august o 14. – 15.30 hod.

Štadión pozýva všetkých Banskobystričanov na verejné korčuľovanie. Ľad bude k dispozícii v hale A. Vstupné sú dve eurá.

CROSS THE LANDS & LENS IN THE EYES

Záhrada CNK, sobota 22. august o 18. hod.

Podujatie priblíži práce turecko-slovenského tandemu študentov umeleckých odborov. Bude tu inštalovaná výstava, ale tešiť sa môžete aj na performance art.

PACIPACIFIK

t1_i-3244608smallSliač – Námestie pri fontáne, sobota 22. august o 18. hod.

V rámci Sliačskeho kultúrneho leta 2015 si môžete vychutnať koncert country skupiny Pacipacifik.

STRAŠIDELNÝ ZÁMOK

Vígľaš – zámok, sobota 22. august o 19. hod.

Prebúdzanie strašidiel na zámku Vígľaš pre malých i veľkých, ktorí sa neboja. Čakajú na vás strašidlá, čarodejnice ako aj elixír nebojácnosti. O siedmej hodine bude prebúdzanie strašidiel, po ktorom nasleduje Bubácka bábková rozprávka.Bubácku rozprávku nám zahrá banskobystrické Bábkové divadlo na rázcestí. Večer  bude strašidelná prehliadka zámku (tam kde sa cez deň nedostanete, v jednotlivých turnusoch). Vstupné na bubácku bábkovú rozprávku je 4 / 2 eur, na nočnú prehliadku zámku 4 / 2 eur a na rozprávku s nočnou prehliadkou 5 / 3 eur.

zahrada - vlozte kockuVLOŽTE KOČKU (CZ)

Záhrada CNK, sobota 22. august o 19. hod.

Vložte kočku je názov českej kapely, ktorá sa skladá zo štyroch ľudí. čo robia hudbu. Vložte kočku, to je kombinácia živej elektroniky, natriggerovaných bicích, päťstrunových huslí, pianina a surreálnych textov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

i_3241664Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 23. august o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Pestrofarebné húsenice. Chceli by ste sa dozvedieť, kto žije na strome a je mu dobre? Na našej výstave sa dozviete nielen to, ale aj oveľa viac. Niečo nám však napovie už aj tvorivá dielňa, kde si spoločne vyrobíme pestrofarebné húsenice z recyklovaných materiálov. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

NEBOJSA BYŤ NEBOJSA!

Donovaly – Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet, nedeľa 23. august o 10. – 18. hod.

Odvážna prekážková cesta po dedinke Habakuky pre malých aj veľkých. Tešiť sa môžete na (ne)náročnú prekážkovú cestu s prekvapením na konci, rozprávkové predstavenia, oddychovú zónu s preliezačkami i na šikovných  remeselníkov s minizoo.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 23. august o 14 – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom  Prestieranie. Stôl prestretý podľa protokolu sa v minulosti nezaobišiel bez prestierania, ktoré malo okrem dekoratívnej aj praktickú funkciu. Prestieranie bránilo znehodnoteniu obsahu obrusu či stola. Aby vám lepšie chutilo a neostali po vás všade omrvinky, navrhnite si farebné prestieranie z papiera. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

t1_promenadny-koncert-2015-final-citylight-krivkyPROMENÁDNY KONCERT

Park pod pamätníkom SNP, nedeľa 23. august o 16. hod.

Straussove valčíky nie len pre Viedenčanov. Vychutnajte si atmosféru strarých čias pri melódiách kráľa valčíkov Richarda Straussa. Hrá komorný orchester Slavica, starodávny valčík v podaní FS Urpín. Na prechádzkach stretnete umelcov v dobových kostýmoch. Inšpirujte sa, oblečte sa do sarodávnych šiat a kto chce, môže aj tancovať. Posedenie v tráve pri piknikovom koši je vítané.

KONCERT V PERLE POHRONIA

Hronský Beňadik – kostol sv. Benedikta, nedeľa 23. august o 17. hod.

Slovenský spevácky zbor ADOREMUS prichádza v nedeľu 23. augusta 2015 o 17:00 h do jedného z najstarších benediktínskych kláštorov na Slovensku, národnej kultúrnej pamiatky – perly Pohronia – Kostola sv. Benedikta opáta a Panny Márie v Hronskom Beňadiku. Pod vedením dirigenta Dušana Billa sa predstaví v programe „Cantate Domino“ cirkevnými zborovými skladbami rôznych štýlových období európskej klasickej hudobnej tradície so zreteľom na skvosty renesancie – skladby starých majstrov vokálnej polyfónie. ADOREMUS uvedie diela ozajstných velikánov chrámovej hudby (Giovanni Pierluigi da Palestrina, Josquin Despréz, Tomas Luis de Victoria, Jacobus Gallus).

QUEER ART / DOMINIK DO MIN FAZEKAŠ: STARÁ MYŠLIENKA, NOVÝ VEK

zahrada - dominik do min fazekasZáhrada CNK, nedeľa 23. august o 18. hod.

Jadro umeleckej výstavy tvorí séria abstraktných digitálnych fotografií. Autor vytvoril výstavu ako reakciu na udalosť Pride Dúhové Košice 2014, ktorou sa nechal inšpirovať priamo v centre diania. Táto umelecká séria je obhajobou nielen ľudí inak sexuálne orientovaných, ale predovšetkým podporou výnimočnosti ako takej. Obhajuje všetkých ľudí každej orientácie, vierovyznania či názorov vôbec. Oslavuje rôznorodosť ľudského bytia a núti k zamysleniu nad toleranciou a pochopeniu všetkého “nenormálneho”. Autor prirovnáva akciu Pride-u k malej vojne a ideou výstavy je nasledovne myšlienka mieru, oslavy a ticha po vojne, ako to býva na konci každej vojny.

23_hronsekTROJF IL TRIO

Hronsek – Záhrada barokového kaštieľa, nedeľa 23. august o 18. hod.

Koncert Trjof Il Trio s hosťami Mirka Partlová, Dárius Kočí, Peter Makranský a Igor Šimeg sa vám predstavia 23.augusta v záhrade barokového kaštiľa v Hronseku. Vstupné je osem eur.

DIXIE CHIPS

Sliač – Záhrada Spoločenskej dvorany Palace, nedeľa 23. august o 16. hod.

Promenádny koncert starých hudobných štýlov, ako napríklad Swing, Blues a podobne v rámci Sliačskeho kultúrneho leta 2015.