Štvordňový XIV. ročník podujatia Ľudia z rodu Rómov aj tento rok naplní Banskú Bystricu od stredy 19. augusta do soboty 22. augusta 2015 s vyvrcholením na medzinárodnom galakoncerte v Ministry of Fun.

Jedinečný umelecký zážitok v podobe klasickej a jazzovej hudby inšpirovanej rómskymi melódiami KlaJazzRom prichádza do Kráľovskej siene Zvolenského zámku vo štvrtok 20. augusta o 19-tej. Záštitu nad podujatím tento rok prevzali poslanec NR SR a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák a primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

ludia z rodu romov„Našou snahou je každý rok pripraviť pre širokú verejnosť výnimočný program. Kým ostatné podujatie Ľudia z rodu Rómov bolo vo veľkej miere spomienkou na obete rómskeho holokaustu, tento rok chceme jasne poukázať na neustále pretrvávajúce stereotypy v našej spoločnosti, ktoré sa netýkajú len starších, ale aj novej generácie. Práve nová generácia má v búraní predsudkov dôležité postavenie. Pre niekoho sa môže zdať téma kultúrnych a etnických predsudkov neaktuálna. Môžem všetkých uistiť, že situácia v oblasti búrania predsudkov a zrovnoprávnenia Rómov je veľmi naliehavá. Podujatie nie je obyčajnou kultúrnou akciou, má umelecký, humanitný a edukačný rozmer,“ uviedla Andrea Bučková, riaditeľka festivalu.

XIV. ročník Ľudí z rodu Rómov začína v stredu vernisážou výstavy „Bári Raklóri“ umelkyne Emílie Rigovej zachytávajúcej kultúrne stereotypy zobrazovania rómskych žien na banskobystrickej radnici o 12-tej. O 13-tej na Námestí SNP štartuje happening „Čiernobiely deň zdôrazňujúci tému festivalu. Do participatívneho čiernobieleho zdobenia námestia sa môže zapojiť široká verejnosť. „Čiernobiely deň“ sa pýta „Ako by vyzeral svet, keby bol len čiernobiely?“ Mladí ľudia, nová generácia chce poukázať, že svet nie je dvojfarebný, ale rozmanitý, rôznorodý a je potrebné ho taký aj akceptovať a rozvíjať. O 14.30 h sa v parku pod Múzeom SNP konajú umelecké tvorivé dielne, tento rok špeciálne pre deti. Podvečer o 19-tej čaká v ten istý deň návštevníkov Záhrady – centra nezávislej kultúry tematická moderovaná diskusia o extrémizme a živote mladej rómskej generácie v Česku, Maďarsku a Fínsku „Nie! v našom kraji – Nie! v našej Európe“.

Štvrtkové popoludnie bude od 14-tej v Záhrade – Centre nezávislej kultúry spríjemňovať divadelná hra o živote rómskeho dôchodcu a maďarskej dôchodkyne „On a Ona“. Kráľovskou sieňou Zvolenského zámku preniknú tóny klasickej a jazzovej hudby inšpirovanej rómskymi melódiami – KlaJazzRom o 19-tej, na ktorom tento rok vystúpi Miroslav Bartoš /ČR/, Gitana /SR/, Filip Gondolán /ČR/ v hudobnom sprievode Drahoslava Banga a jeho hostí. Piatkový program je primárne určený mladším a začína tanečným workshopom v Záhrade – Centre nezávislej kultúry o 12-tej. V Dome Slovenského misijného hnutia na Koncerte modernej a tradičnej rómskej hudby  o 18-tej vystúpia Amor Duo /SK/, Igor Kmeťo ml. /SK/, Jitka Matiová /CZ/, Mixex /CZ/, Alexia Oláhová /SK/ a Tomáš Oláh /SK/.

Vyvrcholením kultúrno-spoločenského podujatia Ľudia z rodu Rómov je populárny sobotný medzinárodný galakoncert v Ministry of Fun. Od 15-tej na ňom návštevníci uvidia Element /SK/, Hollósy Band /SK/, Nadara „Transylvanian Gypsy Band“ /RO/, Parno Graszt /HU/ a Terne Čháve /CZ/.

Hlavným organizátorom podujatia je Kultúrne Združene Rómov Slovenska v spolupráci s mestom Banská Bystrica, mestom Zvolen, ARA ART o. s., Centrom nezávislej kultúry – Záhrada, Quo Vadis, o. z., občianskym združením Romano Hango a ďalšími partnermi. Počas podujatia bude prebiehať program medzinárodnej výmeny „Neviditeľná rómska mládež“ financovaný z programu Európskej komisie Erazmus +.