V dňoch 20. až 22. augusta 2015 sa v Banskej Bystrici uskutoční medzinárodný operný festival Operalia 2015, ktorý nadväzuje na viac ako 30-ročnú tradíciu konania opernej časti Zámockých hier zvolenských.

NabuccoFestival Operalia 2015 otvorí vo štvrtok 20. augusta (21. hod.) Verdiho Nabucco. V piatok festival pokračuje koncertom mladých umelcov Operalia talent v priestoroch Radnice na Námestí SNP (18. hod.) a v sobotu, opäť na nádvorí UMB, vyvrcholí Galakoncertom V4 (21. hod.).

V slávnej opere Guiseppe Verdiho Nabucco sa predstavia exkluzívni hosťujúci umelci. Medzi nimi najväčšia hviezda festivalu, taliansky basista Roberto Scandiuzzi, ktorý stvárni rolu Zaccariu, ale aj ďalší poprední sólisti medzinárodných scén – Dalibor Jenis ako Nabucco, Csilla Boross (Maďarsko) ako Abigaille, Ľudovít Ludha ako Ismaele a Michaela Šebestová ako Fenena. Diriguje: Marián Vach, réžia: Michal Babiak.

Piatková Operalia Talent predstaví mladých, začínajúcich umelcov. Zaspievajú Katarína Flórová (soprán), Judita Andelová (mezzosoprán) a Pavol Kubáň (barytón). Klavírny sprievod Róbert Pechanec.

Na koncerte sólistov krajín Vyšehradskej štvorky na záver festivalu v sobotu 22. augusta účinkujú sólisti Terézia Kružliaková (Slovensko), Katarzyna Mackiewicz (Poľsko), Attila Fekete (Maďarsko) a Jakub Kettner (Česká republika). Orchester Štátnej opery diriguje Igor Bulla.

Operalia Banská Bystrica je jediným medzinárodným letným operným festivalom na Slovensku. Hlavným organizátorom podujatia je banskobystrická Štátna opera.

Viac informácií na: www.stateopera.sk, predaj vstupeniek v pokladni Štátnej opery, rezervácia vstupeniek na: rezervacia@stateopera.sk.