Prázdniny skončili a máme tu prvý septembrový víkend s pestrou ponukou podujatí, ktorými si ho môžeme spríjemniť. Stačí si vybrať.

Piatok 3. september

Pivo aj koncert Petra Nagya

Parkovací dom, Zvolen Západ – 15:30 h

Prvý septembrový víkend môžete pokojne začať aj pri pive v Prvom zvolenskom pivovare. Je to práve rok, čo tu prvýkrát načapovali domáce zvolenské pivko Vŕšky a chystajú sa to osláviť.  Okrem dobrého piva a jedla sa môžete sa tešiť na koncert Petra Nagya, súťaž v pití piva, prehliadky pivovaru a množstvo aktivít pre malých aj veľkých. Viac informácií nájdete tu.

Komorná hudba na nádvorí

Nádvorie SOS, Banská Bystrica – 18:30 h

Na piatkovom koncerte Annus Musicum 2021, ktorý sa koná na Nádvorí Stredoslovenského osvetového strediska (Dolná 35) vystúpia Mária Tajtáková (soprán), Jozef Gráf (tenor), Ivana Baczová (husle), Elena Kosková (husle), Daniela Szeghö (violončelo) a Zulfizar Zázrivá  (klavír). Ešte pred koncertom (18:00 h) sa v Kaviarni Bothár uskutoční vernisáž fotografií Petra Hladkého s názvom Jazz.

Večerná prehliadka kostola

Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Banská Bystrica – 18:00 h

Farský kostol ukrýva vo svojom interiéri okrem iných cenností aj oltár sv. Barbory, jedno z vrcholných diel majstra Pavla z Levoče. O tomto umeleckom diele európskeho významu ako aj jeho tvorcovi bude na večernej prehliadke Kostola Nanebovzatia Panny Márie hovoriť Jozef Ďuriančik.

Cesta do Camino de Santiago

Kaviareň Dúšok, Banská Bystrica – 18:00 h

O zážitkoch a skúsenostiach z putovania po najznámejšej pútnickej ceste Camino de Santiago (Santiago de Compostela) vám v Kaviarni Dúšok (OC Terminal) porozpráva Banskobystričan Roman Neradný. Bude to príbeh, pri ktorom zabudnete dýchať… Rezervácia miest na: 0908 249 030.

Posedenie pri muzike

Hostinec na Kopčoku, Banská Bystrica – 18:00 h

Na počúvanie aj do tanca zahrá v piatok večer v Hostinci na Kopčoku (Lazovná 64) kapela Galaxy BB Music. V repertoári kapely sú známe hity z rokov minulých ale aj nedávnych.

Revízor vo zvolenskom divadle

Divadlo J.G. Tajovského, Zvolen – 18:30 h

Novú, už 73. divadelnú sezónu Divadla Jozefa Gregora Tajovského, otvorí premiéra satirickej komédie Revízor. Premiéra tejto svetoznámej Gogoľovej hry, ktorá sa na doskách zvolenského divadla hrá po prvý raz, je v piatok o 18:30 h. Otvorenie sezóny sprevádza vernisáž nových umeleckých portrétov členov a členiek umeleckého súboru divadla, ktorú pripravila fotografka Vanda Mesiariková. Vstup na vernisáž (horné fyoer, 17:30 h) je voľný, vstupenky na predstavenie si môžete zakúpiť tu.

V štýle funky house

Reštaurácia Sympl., Banská Bystrica – 18:30 h

Funky house bude znieť na letnej DJ session party v reštaurácii Sympl. (Europa SC). Večerom bude sprevádzať DJ Alex Shelest a verte, že jedinečná atmosféra v kombinácii s modernou hudbou vás nenechá len tak sedieť! Stôl si môžete rezervovať na: 0918 367 850.

Cyber Cyrano v premiére na Rázcestí

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 19:00 h

Bábkové divadlo na rázcestí otvorí svoju 61. divadelnú sezónu premiérou hry maďarského dramatika Istvána Tasnádiho Cyber Cyrano. Mrazivý príbeh tínedžerok a tínedžerov o (ne) skutočnej virtuálnej realite je určený mladému a dospelému publiku.

Lucie Bílá v Detve

Amfiteáter, Detva – 19:00 h

Koncom augusta Lucie Bílá odštartovala šnúru Open air koncertov na Slovensku. V piatok o 19:00 h vystúpi na Amfiteátri v Detve. Sprevádzať ju bude kapela Petra Maláska.

Lucie Bílá pozýva:

Korvín na hrade Revište

Hrad Revište – 20:00 h

Kráľa Mateja Korvína poznáme z povestí a legiend, ktoré o ňom hovoria, že bol dobrák, ktorý sa potuloval medzi obyčajnými ľuďmi, počúval ich trápenia a strasti a zachraňoval ich od nebezpečenstva. No bol naozaj taký? To sa dozviete v piatkovom divadelnom predstavení na Hrade Revište. Svoj príbeh vám vyrozpráva sám Matej Korvín. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Pozvánka do Arakova

SC Point, Banská Bystrica – počas otváracích hodín

Poznáte Arakovo? Je to najväčšia kontaktná ZOO s arami a iným exotickým vtáctvom, ktorá ponúka jedinečnú možnosť byť v priamom osobnom kontaktne s najväčšími papagájmi na svete. Arakovo môžete od piatka 3. septembra (a potom každý deň) navštíviť v SC Point.  Máte sa na čo tešiť!

Sobota 4. september

Fora Lines Autumn Jam

Freestyle cyklistický areál, Banská Bystrica – 8:00 h

V sobotu ráno otvoria na Moskovskej 29 novovybudovaný freestyle cyklistický areál. Pripravené sú rôzne súťaže pre najmenších až po profesionálov, predstavia sa najlepší slovenskí freestyloví cyklisti, nebude chýbať ani hudba. Podujatie sprevádza výstava a prezentácia e-bajkov, aj Junkride stánok s freestylovými komponentmi.

Výstup na Pustý hrad

Pustý hrad, Zvolen – 8:00 h

Národný výstup na Pustý hrad vstupuje do svojho 29. ročníka. Slávnostné otvorenie podujatia bude o 8:00 h v Parku Ľudovíta Štúra, program na Pustom hrade začína o 10:00 h. Vystúpia  v ňom Via Historica s predstavením Od Sama po Jánošíka, sokoliari sv. BavonaLudo Kuruc Band s piesňami Karola Duchoňa. Návštevníci hradu môžu tiež obdivovať výstavu najkrajších archeologických nálezov z roku 2021 a zúčastniť sa prehliadky hradu s odborným výkladom. Pripravená je aj historická lukostreľba, hry a remeselné dielne pre deti, knižný stan Matice slovenskej a razba mincí. Podujatie potrvá do 14:00 h.

Minimaratón 2021

Park pod Pamätníkom SNP, Banská Bystrica – 9:00 h

Banskobystrický Minimaratón je jediné podujatie svojho druhu pre všetky deti do 15 rokov, mamičky s kočíkmi, lezúňov, deti s handicapom a rodiny nielen z Banskej Bystrice ale celého Slovenska. Podujatie začína v sobotu ráno o 8:00 h registráciou, ako prví sa na štart postavia chlapci a dievčatá do 3 rokov (9:00 h).

Každé dieťa dostane pri preberaní čísla darček, voľnú vstupenku do originálneho Múzea máp v Kynceľovej. Krásnu medailu dostane každý, kto prebehne cieľom. Sprievodný program bude zameraný na prezentáciu banskobystrických športových klubov a aktivity pre celú rodinu, nebude chýbať ani prelet lietadla, zhodenie lístkov s číslami a žrebovanie cien. Registrácia a viac informácií nájdete tu.

Banskobystrický Minimaratón:

Rozlúčka s letom

Pohostinstvo Cowboy, Banská Bystrica – 10:00 h

Deň plný zábavy pripravilo pre deti Pohostinstvo Cowboy na sídlisku Rudlová-Sásová (Ďumbierska 18). Deti čaká skákací hrad, maľovanie na tvár a rôzne súťaže. Nebude chýbať ani stánok s občerstvením.

Na Sliači budú variť guláš

Areál ZŠ A. Sládkoviča, Sliač – 11:00 h

O varešku primátorky mesta budú súťažiť družstvá gulášmajstrov na sobotňajšom podujatí na Sliači. Po vyhlásení víťazov gulášovej súťaže a tombole vystúpia Funny FellowsCsongor Kassai (16:00 h). Deti si prídu na svoje v atletickej olympiáde, pri ukážkach vojenskej hasičskej techniky a kynológie.

Balocký bačovský deň

Kultúrny dom, Čierny Balog  – 10:00 h

Čierny Balog láka v sobotu na trinásty Balocký bačovský deň, ktorý sa bude konať v areáli tamojšieho kultúrneho domu. Prídu aj Kmotry a Kmotrovia z Detvy, zahrá Ľudová hudba Nátura, zatancuje a zaspieva Folklórna skupina Kýčera. Tiež bude možnosť zakúpiť si ovčiarske výrobky, nebude chýbať občerstvenie a jarmok remeselníkov. Podujatím bude sprevádzať Roman Malatinec. A keď už budete na Balogu, zájdite aj medzi domácich heligonkárov, ktorí tu majú svoje tradičné stretnutie. Tento rok sa presunuli od Komov pred kultúrny dom. Program Heligonkári začína o 14:00 h a slovom sprevádza Jožko Giertl.

Špaňou Dolinou bude znieť metal

Špania Dolina – 14:00 h

Nadšenci metalu si to túto sobotu pravdepodobne namieria na Španiu Dolinu. Druhý ročník Montana Metal Festu prináša okrem skvelej domácej metalovej produkcie aj zaujímavý sprievodný program. Predstavia sa kapely Patriarcha zo Žiaru nad Hronom (14:00 h), Vortex Unit z Bratislavy (16:20 h), Head2Down z Topoľčian (17:30 h), Realms of Chaos z Banskej Bystrice (18:40 h), Ceremony of Silence tiež z Bystrice (19:50 h), Symfobia z Nitry (21:00 h) a Ramchat z Martina (22:15 h). V sprievodnom programe je výstava fotografií Jany Holičkovej, reprodukcíí Marka RiddickaSvjatogorvých diel (galéria za obecným úradom, 14:00 – 19:00 h), metalový aibrush Jozefa Kajana (pred galériou, 14:30 – 17:30),  výklad snov s Robertom Kleinom (Klopačka, 15:00 – 17:30), výtvarný workshop s Martinom „Cuco“ Luciakom (Klopačka, 16:00 – 18:00) a cesta históriou so šermiarmi Via Historica (pred Baníckou krčmou, 17:05 – 17:35).

Symfobia – Karma:

Tri rozprávky na sobotu

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica  – 17:00 h

Predstavenie pre najmenších Tri rozprávky je zložené z troch rozprávok, ktoré deťom predstavia rôzne typy bábok a deti sa z nich všeličo o bábkach dozvedia. Sú to rozprávky Zvedavá princezná, Popletená maňuškaPrincezná a drak. V sobotu ich uvidíte v sídliskovom Divadle pod balkónom. Vstupenky si rezervujte na: 0908 037 762 (sms).

Hello, Dolly!

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:00 h

Jeden z najpopulárnejších broadwayských muzikálov sveta Hello, Dolly! žne úspechy na divadelných scénach už od roku 1964. Preslávila ho však najmä jeho filmová verzia s nezabudnuteľnou Barbrou Streisand v hlavnej úlohe, ako i rovnomenná ústredná pieseň v podaní Louisa Armstronga. V Štátnej opere sa v úlohe Dolly Leviovej predstaví Adriana Kohútková a v úlohe Horáca Vandergeldera Marián Lukáč. Viac informácií nájdete tu.

Nedeľa 4. september

Nedeľa v múzeu

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica – 10:00 h

V Tihányiovskom kaštieli sa v nedeľu môžete zúčastniť komentovanej prehliadky výstavy Noc v prírode a spoznať tak život rastlín a živočíchov v čase, keď prírode vládne tma (10:00 – 18:00 h). Matejov dom je pripravený privítať rodiny s deťmi, ktoré chcú hravou formou spoznávať históriu Banskej Bystrice. Podujatie Hravo po múzeu sa začína o 15:00 h. Na komentovanej prehliadke výstavy Premeny… v Thuzovom dome vás lektori zoznámia s objektami či predmetmi, ktoré prešli najvýraznejšími zmenami, aj s tými, ktorých sa zub času ani nedotkol (15:00 a 16:30 h).

Hravo do múzea – pozvánka:

Ku koreňom lásky

Evanjelický kostol, Banská Bystrica – 14:00 h

Témam rodičovstva, výchovy a ich dôsledkom na psychický vývin detí je venovaný program septembrových Dní duševného zdravia. Prvý sa uskutoční túto nedeľu v Evanjelickom kostole. Na tému Ku koreňom lásky bude hovoriť psychiater Jozef Hašto.

Zvolenská oddychovka

Námestie SNP, Zvolen – 14:00 h

Na šiestom ročníku festivalu dychových hudieb Zvolenská oddychovka, budú vyhrávať dychové hudby Zvolenská kapela, Minciar (Kremnica), Lidečanka (Lidečko, ČR) a Big Band ZUŠ z Púchova.

Salezko otvára brány

Saleziáni Don Bosca, Banská Bystrica – 15:00 h

Túto nedeľu otvára svoje brány pre nový školský rok aj Salezko (sídlisko Rudlová-Sásová, Tatranská 38).  Pripravené sú viaceré zaujímavosti ako strategická hra či obľúbená hra „šatka“, chutné občerstvenie a predstavenie aktivít Salezka.

Večerná romanca s violou

Kúpele Sliač  – 16:00 h

Nedeľné popoludnie vám môžu spríjemniť tóny violy v Kúpeľoch Sliač. Na Večernej romanci s violou zaznejú skladby hudobných skladateľov Cikkera, Zeljenku, Skladaného a Brezovského. Na violu hrá Andrej Krajčovič. Hosťami koncertú sú Andrej Baran (husle) a Jana Hamplová (klavír).

Čepiec

Divadlo J.G. Tajovského, Zvolen – 18:30 h

Živé divadelné metafory inšpirované knihou o autentickom hľadaní svojich koreňov. To je inscenácia Čepiec (Katarína Kucbelová – Peter Palik). Začína podobne ako kniha. Katka opúšťa rušné mesto a prichádza na Šumiac, kde ju očakáva jedna z posledných žien, ktorá ešte vie ušiť tradičný šumiacky čepiec…