Bábkové divadlo na rázcestí otvorí svoju 61. divadelnú sezónu premiérou hry maďarského dramatika Istvána Tasnádiho Cyber Cyrano. Premiéra mrazivého príbehu tínedžerok a tínedžerov o (ne) skutočnej virtuálnej realite sa uskutoční v piatok 3. septembra.

Cyber Cyrano, nová inscenácia v repertoári Bábkového divadla na Rázcestí (BDNR), je venovaná mladému a dospelému publiku. Hra maďarského dramatika Istvána Tasnádiho vznikla v roku 2010 pre známe progresívne budapeštianske divadlo pre mladých Kolibri Színház. Stretla sa s veľkým úspechom a hrá sa tam dodnes. 

István Tasnádi je jeden z najznámejších a najvýraznejších súčasných dramatikov Maďarska. Hru napísal pre medzinárodný projekt Platforma 11+, ktorý sa zameriaval na mládež vo veku 11 až 15 rokov. Autor sa priznal, že hru písal ako sled trojminútových videoklipov. Považoval to za ideálny spôsob, ako zaujať a nestratiť pozornosť násťročných divákov.

Nie si na internete? Ty neexistuješ. Hra Cyber Cyrano, inšpirovaná skutočným príbehom, odvážne balansuje na hranici medzi divadlom a online chatom a ukazuje, aká tenká hranica existuje medzi skutočnou a virtuálnou realitou. Generácia Z je prvá spoločenská generácia, ktorá nezažila život pred príchodom internetu. Je generáciou, ktorej rozvoj osobnosti zásadne určujú online sociálne siete a často nevie rozlíšiť realitu od fingovaného virtuálneho života. Negatívne účinky času, ktorý trávia pri obrazovkách počítačov a mobilov, sú najvýraznejšie pri dospievajúcich jedincoch tejto generácie. Nástup nových technológií je príčinou objavovania sa negatívnych javov súvisiacich s internetom, akým je aj šírenie dezinformácií, podnecovanie násilia či kyberšikanovanie. (Na Slovensku je kyberšikana trestným činom od 1. 7. 2021. Trestný zákon, § 360b.) 

Cyber Cyrano trailer:

Na príprave inscenácie Cyber Cyrano v BDNR pracoval tvorivý tím pod vedením režisérky Soni Ferancovej. Soňa Ferancová spolupracuje s rôznymi slovenskými divadlami, ako napríklad DJP Trnava, DAB Nitra, Divadlo GUnaGU, Divadlo Aréna, Divadlo ASTORKA Korzo 90, Slovenské národné divadlo. Jej inscenácie boli niekoľkokrát nominované na ocenenie Dosky. Hru z maďarského originálu pre Bábkové divadlo na Rázcestí preložil Michal Slovenský. Dramaturgicky sa na inscenácii podieľa Iveta Škripková. Scéna a audiovizuálna spolupráca Ján Ptačín, animácia Max Mravčiak, pohybová spolupráca Renata Ptačinová, kostýmy Simona Vachálková. Účinkujú: Matúš Hollý, Ľubica Pradidová a hosťujúca herečka Terézia Šusteková. Inscenácia je venovaná mladým ľuďom a dospelým od 13 rokov.

Premiéra inscenácie Cyber Cyrano sa koná v piatok 3. septembra o 19:00 h v divadelnej sále Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici. Prvá verejná repríza sa uskutoční v utorok 21. septembra o 19:00 h.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Realizované s finančnou podporou BBSK. Zriaďovateľom divadla je Banskobystrický samosprávny kraj. 

Vstupenky na: https://bdnr.sk/vstupenky/