Posledný novembrový piatok a víkend sa bude v Banskej Bystrici a jej okolí niesť prevažne v znamení hudobno-tanečných podujatí. Na programe je totiž niekoľko koncertov rôznych žánrov, chýbať však nebudú ani divadelné predstavenia, či rôzne party. 

Piatok 25. november

Tradičný Slovenský trh vo Zvolenskej Európe

Zvolenská Európa SC – 10.00 h

V piatok 25. novembra sa od 10. hodiny bude vo Zvolenskej Európe konať už doslova Tradičný slovenský trh. Počas prakticky celého dňa si tak budete môcť zakúpiť rôzne produkty domácej výroby.

Tanečný zemepis – UFS Mladosť

Stredoslovenské osvetové stredisko, Banská Bystrica – 18.00 h

Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici v spolupráci s Univerzitným folklórnym súborom Mladosť pozývajú na program s názvom Tanečný zemepis, ktorý sa uskutoční v piatok 25. novembra o 18.00 h.  Ide o komorný program z vybraných regiónov Slovenska v podaní Univerzitného folklórneho súboru Mladosť z Banskej Bystrice, doplnený o odborný komentár. Po programe nasleduje škola tanca.

Anna Karenina

Divadlo Akadémie umení v Banskej Bystrici – 18.30 h

Divadlo Akadémie umení v Banskej Bystrici srdečne pozýva na reprízu inscenácie ANNA KARENINA, ktorá sa uskutoční 25. novembra o 18.30 h vo veľkom štúdiu Divadla Akadémie umení. Vstup je VOĽNÝ, no rezervácia miest je potrebná prostredníctvom mailu na divadlo@aku.sk.

HC ’05 Banská Bystrica – MC MIKRON Nové Zámky

Tipsport aréna, Banská Bystrica – 18.30 h

Hokejistov Banskej Bystrice čaká už pod vedením nového kormidelníka, Douga Sheddona, zápas proti jednému z prekvapení aktuálneho ročníka Tipos extraligy – Novým Zámkom. Duel 20. kola je na programe v piatok 25. novembra v netradičnom čase o 18.30 h. Budete chcieť byť pri tom? Ak áno, zaistite si už v predstihu ten najlepší výhľad na ľadovú plochu a kúpte si vstupenky na zápas prostredníctvom online predpredaja, ktorý nájdete na tomto odkaze.

Halpern a Johnson

Divadlo u Greškov, Tajov – 18.45 h

V piatok večer sa v tajovskom Divadle u Greškov odohrá vynikajúca komédia o dvoch „priateľoch“ a ich päťdesiatročnom tajomstve. Divadelná hra Halpern a Johnson od britského dramatika Lionela Goldsteina spája emócie s jemným humorom, prináša dojemné a často vtipné skúmanie skúseností dvoch rozdielnych mužov s láskou k ženám. Je to príbeh, ktorý nás núti premýšľať, ako vidíme svojich partnerov a ako nás vidia naši blízki. V hlavných rolách Milan Kňažko a Vlado Černý.

Tančiareň / Pohnime sa k sebe: MIX & MATCH

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19.00 h

Spoznajte sa cez tanec. Novembrový tanečný večer v Divadle Štúdio tanca bude o vytváraní komunity, vzťahov, priateľstiev, o pohybe smerom k ostatným. Stane sa tak v piatok 25. novembra od 19. hodiny. Výšku vstupného si určite podľa chuti, na výber máte vstupenky v hodnote 3, 5 a 8 eur. Nájdete ich v predpredaji na tomto odkaze.

Galakoncert Piesňou po stopách života

Aula SZU, Banská Bystrica – 19.00 h

V piatok 25. novembra sa v Aule SZU Banská Bystrica (Radvaň) uskutoční podujatie „Piesňou po stopách života – láska spája“. Na podujatí, ktoré začína o 19. hodine, vystúpi Jozef Mak s jeho hosťami: Marián Vojtko, ĽH Pokošovci, Cyril Pleško, Tomáš Dolinský, Veronika Bodnáriková, Kristína a Lucia Gandžalové, Eleonóra Vančíková Kapasná, Horehronci v Bratislave. Koncert sa bude niesť v predvianočnej láskavej atmosfére a diváci si môžu s účinkujúcimi zaspievať nielen ľudové piesne, ale aj známe slovenské piesne o láske.

Lucia Piussi a Róbert Fapšo

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19.30 h

Hogo Fogo Jazz & Art Club pozýva na podujatie, ktorým by radi vyjadrili spolupatričnosť rodinám a blízkym Matúša a Juraja, ktorí boli zavraždení z nenávisti v bare Tepláreň v Bratislave. V piatok 25. novembra od 19.30 h tak budú môcť návštevníci v „Hogo Fogo“ zažiť krásny koncert dvoch skvelých umelcov – Lucia Piussi a Róbert Fapšo. Tento program je súčasťou iniciatívy Slovenská Tepláreň, ktorým chcú stovky podnikov na celom Slovensku vyjadriť podporu LGBTI+ ľuďom. Vstupné je 5 eur.

4 Issues Friday

Bosorka, Banská Bystrica – 19.30 h

Under My Issue pozýva na koncert 4 issues friday ktorý sa uskutoční v piatok 25. novembra v Bosorke. Pokojný ničím nerušený piatkový večer vám narušia 4 problémy v podobe kapiel nazývajúcich sa Randall, Vlk vo vlaku, Hadonos a Under my Issue. Vstup: Kaktus bar – mrežovaná bránička oproti (vnútri) Bosorke, lístky sú v hodnote 5 eur.

Slovenská tepláreň U Francúza – benefičné podujatie

U Francúza – Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 20.00 h

U Francúza – Jazz Klub 12 pozýva na benefičné podujatie, ktorým by radi vyjadrili spolupatričnosť rodinám a blízkym Matúša a Juraja, ktorí boli zavraždení z nenávisti v bare Tepláreň v Bratislave. V piatok 25. novembra tak budú môcť návštevníci zažiť benefičný koncert, ktorého súčasťou budú Džipsís & Gádžos (20.00 h), Zuzana Mikulcová (21.00 h) a Kvet z Alokatu (22.00 h). Tento skvelý program je súčasťou iniciatívy Slovenská Tepláreň, ktorým chcú stovky podnikov na celom Slovensku vyjadriť podporu LGBTI+ ľuďom. Vstupné je dobrovoľné.

Oldies Night

Seven Cafe (Stop-Shop Západ), Zvolen – 20.00 h

Zvolenské Seven Cafe prichádza v piatok 25. novembra s Oldies Night, v rámci ktorého budete môcť zažiť večer v znení československých a svetových oldies hitov, so skvelou atmosférou a k tomu špeciálna ponuka drinkov za zvýhodnené ceny.

Medial Banana & Darkness Positive

Dom kultúry ŽSR, Zvolen – 20.45 h

Medial Banana a Darkness Positive roztancujú v piatok 25. novembra FESTIVAL Víkend Atraktívneho Divadla! Mladí Martinčania z kapely DARKNESS POSITIVE oslovujú publikum nekompromisnou modernou hudbou so žánrovým presahom do jazzu, funku, či reggae. Kto iný by sa k nim teda na pódiu hodil viac ako MEDIAL BANANA?! Šestica bratislavských muzikantov, ktorí sú síce inšpirovaní hlavne vplyvmi reggae, avšak ich hudobný podpis zahŕňa pestrú zmes ska, dancehallu, dubu, pop-u až po jazz a fun. Vstupenky nájdete na tomto odkaze.

Ministry of HOUSE

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Legendárna „hauska“, kvôli ktorej cestujú do mesta pod Urpínom ľudia z celého Slovenska, je tu so svojou novembrovou edíciou. To najlepšie z klubovej scény zažijete v piatok 25. decembra v najmodernejšom tanečnom klube Ministry of Fun. O prísun kvalitnej elektronickej muziky sa postarajú už tradične rezidenti DAVE, EMTY, MUSTEE a IZZY. Brány Ministry of Fun sa otvoria o 21. hodine, vstupenky nájdete v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21.00 h.

Techno Vyšívačka

Wake Up, Zvolen – 21.00 h

Koniec novembra v klube Wake Up doručí ďalšiu techno Vyšívačku. Zvolenský klub si pre vás pripravil až troch kvalitných hostí! Z Bratislavy príde mladý talent Majsko, ktorý ide hore a na akcii budete počuť prečo. Vystúpi aj lokálny techno pojem Hovädzia a šikovný Victor Ram z Brna. Nabitý line-up doplnia Vyšívačkári Eppo a Pj3j. Bude to bezpochyby rozmanitá techno jazda od začiatku do konca.

Sobota 26. november

Strieborný výpredaj v Kynceľovej

Kynceľová 77, Banská Bystrica – 8.00 h

Veľký výpredaj kníh v Kynceľovej sa v uskutoční v sobotu 26. novembra od 8.00 h. Nezmeškajte jedinečnú príležitosť nakúpiť knihy z edície Slovensko z neba a Čarovné Slovensko za neuveriteľnú cenu 3 eurá. A nezabudnite navštíviť aj múzeum máp, ktoré bude aj túto sobotu otvorené. Tentokrát s mini výstavou zameranú na Vojenskú históriu.

Kozliatka

Kultúrny dom Podlavice, Banská Bystrica – 10.30 h

Kto by nepoznal rozprávku o siedmich veselých no aj trochu neposlušných kozliatkach a prefíkanom zlom vlkovi. Poznáte však aj tú o troch kozliatkach? Táto rozprávka mala premiéru počas nedávnej Noci divadiel v Divadle pod balkónom, kde aj vznikla. V sobotu 26. novembra Kozliatka potešia deti v Kultúrnom dome v Podlaviciach.

Čaro adventu

ZŠ Staré Hory – 14.00 h

Ak chcete zažiť pravú a nefalšovanú vianočnú atmosféru s vianočnými piesňami za sprievodu heligónky, pečenie oplátok, opekancov, či viazanie vencov, príďte v sobotu 26. novembra do areálu Základnej školy Staré Hory a zažijete neopakovateľné čaro adventu. Celé podujatie je ukážkou spojenia generácií, školy a rodiny na zachovanie tých najkrajších slovenských zvykov. Vytráca sa čaro krásneho slovenského, tak sa ho opäť pokúsime spolu nájsť a prenášať z generácie na generáciu. Akciu pripravujú deti, rodičia, starí rodičia, učitelia, lesníci, či kňaz spolu ako jedna rodina v jednej dedine. Podujatie Čaro adventu začína o 14.00 h.

Koncert a krst ALBUMU BUCHAJTRAMKA

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19.00 h

Buchajtramka je voľné zoskupenie hudobníkov, ktorí hrajú horehronský folklór v šialených tempách, výborných rýmoch a zaujímavých variáciach. Každý koncert je jedinečný svojím prevedením, počtom a zložením hudobníkov a skladieb, o čom sa budete môcť presvedčiť v sobotu 26. novembra v banskobystrickej Záhrade. Koncert a krst ich albumu začína od 19.00 h.

Martin Geišberg a Tomáš Pohorelec

Kultúrny dom Medzibrod – 19.00 h

Pre všetkých milovníkov hudby je v rámci „Potulnej dividelnej jesene“ pripravený na sobotu 26. novembra 2022 hudobný dvojkoncert, na ktorom vystúpi známy hudobník, spevák a autor piesní a poézie Martin Geišberg spoločne s hercom SND a muzikantom Ondrejom Kovaľom. V rámci tohto dvojkoncertu vystúpi aj pesničkár Tomáš Pohorelec so svojou kapelou, ktorá oslávi 10 rokov existencie. Lístky sa dajú zarezervovať cez messenger Potulné dividlo J+T, cez sms na t. č. 0949125988 alebo zakúpiť v predpredaji v Caffe bar U mňa II. V Medzibrode.

Jiří Stivín 40+40 feat. Klaudius Kováč

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19.30 h

Hogo Fogo Jazz & Art Club pozýva na jedinečný hudobný zážitok v podaní českého, svetovo uznávaného multiinštrumentalistu Jiřího Stivína, ktorý týmto turné oslávi svoje životné jubileum „80“. Ako hosť Maestra Stivína vystúpi geniálny klavírista a skladateľ Klaudius Kováč. Podujatie sa uskutoční v sobotu od 19.30 h a vstupenky si môžete zaistiť v online predpredaji, na tomto odkaze. Vstupné na mieste: 25 eur.

INKOGNITO v hoteli Kaskady

Hotel & Spa Resort Kaskady, Sielnica – 20.00 h

Populárna televízna šou INKOGNITO mieri na stredné Slovensko, konkrétne do Hotel & Spa Resort Kaskady v Sielnici. Udeje sa tak v sobotu 26. novembra a okrem známeho moderátora Vlada Voštinára nebudú chýbať zabávači a „hádači“ Michal Hudák, Marcel Forgáč a Marián Čekovský. Tí sa rozhodne postarajú o skvelú zábavu, vaše miesta si môžete zaistiť prostredníctvom predpredaja na tomto odkaze.

Latino Party

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V sobotu 26. novembra ponúkne Ministry of Fun ďalšiu zo svojich obľúbených a pravidelných akcii, ktorá je určená najmä milovníkom latinsko-americkej hudby a jej rytmov. Latino party každý mesiac priláka do najmodernejšieho tanečného klubu množstvo priaznivcov tých najznámejších hitov súčasnosti. O zábavu sa tentokrát postará DJi LOPEZ a JUCKY.

Nedeľa 27. november

Farbatolárium

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 10.30 h

V živote človeka majú farby veľký význam. Podľa farieb, ktoré máme radi, vieme charakterizovať našu osobnosť, či momentálne rozpoloženie. Farby v priestore zas dokážu regulovať výkon či únavu, farbami môžeme komunikovať s okolím, môžeme ľudí priťahovať alebo ich vystríhať.

Neobyčajný príbeh obuvníka Jakuba

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 10.30 h (v sobotu 26. novembra o 17.00 h)

Sásovské Divadlo pod balkónom ponúkne počas víkendu rozprávkový príbeh o obuvníkovi Jakubovi, ktorý zanevrel na celý svet a žije len sám pre seba. Šije topánky a pracuje dlho do noci. Od nikoho dlhé roky nič nedostal. Až raz, ako to už býva, spozná opäť radosť z darčeka, ale nie z toho čo mal dostať on, ale naopak z toho, ktorý môže niekomu darovať. Je to príbeh o dobre, láske, obetavosti a spolupatričnosti. Budete ho môcť vidieť hneď v dvoch termínoch, a to v nedeľu 27. novembra o 10.30 h a deň predtým o 17.00 h.

Divadlo Š.E.M.: Palculienka

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16.00 h

Divadlo Š.E.M. je nezávislé zoskupenie, venujúce sa súčasnej divadelnej a audiovizuálnej tvorbe pre deti aj dospelých a svoje umenie budú môcť predviesť v nedeľu 27. novembra v banskobystrickej Záhrade. Bábková inscenácia Palculienka je inšpirovaná rovnomenným príbehom od svetoznámeho spisovateľa a rozprávkara H. Ch. Andersena. Tvorcovia inscenácie si z príbehu vyberajú tému pocitu malosti vo veľkom svete a hľadania miesta, kam patriť.

Putovné uško

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Bábkový ateliér o bábkach a ich vodení, o rozprávkach a o hre. Pre nepočujúce a počujúce deti od 5 rokov. Putovné uško pracuje s hovoreným slovom a súčasne s posunkovým jazykom. Otvára okno možností a spája svety ticha, hry a divadla. Vstupenky môžete nájsť v predstihu na tomto odkaze.