Záhradnícke a rekreačné služby mesta Banská Bystrica čakala v utorok, opäť po roku, náročná misia. Tá nie vždy v minulosti dopadla podľa predstáv. Cesta centrálneho vianočného stromu pre banskobystrické Námestie SNP nebola jednoduchá ani tentokrát.

Strom, ktorý tento rok vybrali pre banskobystrické námestie, bol do utorkového rána dominantou areálu futbalového ihriska v Tajove. S jeho pílením sa začalo už v ranných hodinách.

„Tohtoročný stromček máme z obce Tajov, kde mal tento osemnásť metrov vysoký smrek obyčajný právoplatné povolenie na výrub. Trochu sme mali komplikovanú dopravu cez úzke uličky Tajova a množstvo elektrických káblov vo vzduchu. Aj preto išiel na Námestie SNP, tých pár kilometrov, asi hodinu a pol,“ priblížil Martin Majling (nez.) zo Záhradníckych a rekreačných služieb mesta, ktorý sa ako mestský poslanec už od januára zároveň stane druhým viceprimátorom mesta.

„Stromček prichádza na námestie ako prvý a ako posledný odíde. Bude sa následne osvecovať a až následne sa začne montovať aj výzdoba na celom námestí. Rozsvecovať sa potom bude tradične na Mikuláša,“ doplnil Majling.

Po dvojročnej pandemickej prestávke čakajú banskobystrické Námestie SNP opäť aj plnohodnotné vianočné trhy.

Prvé stánky Vianočných trhov na Námestí SNP a Námestí Štefana Moyzesa sa otvoria 1. decembra. Pôjde o stánky s občerstvením, ktoré v centre mesta zostanú do 26. decembra.

Od 6. decembra, spolu s Mikulášom, sa otvoria aj remeselné stánky predajcov, ktoré budú v rovnakej lokalite k dispozícii do 22. decembra. Mesto tiež pripravuje pestrý kultúrny program Banskobystrických Vianoc.